Dzisiaj jest: 27 Kwiecień 2024        Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

KALENDARIUM LUDOBÓJSTWA MAJ 1945

   1 maja 1945 roku:

W miejscowości Bircza pow. Przemyśl na cmentarzu ma grób Kozimor Szczepan (Stefan) ur. 1924, który zginął z rąk UPA 1 V 1945.

We wsi Dobra Rustykalna pow. Sanok miejscowi banderowcy zamordowali 10 Polaków, w tym 4-osobową rodzinę Karczyńskich, oraz 3 kobiety i mężczyznę powiesili. „1 V 1945  został powieszony wraz z żoną gajowy Józef Niesiewicz w czasie zbiorowego mordu dokonanego przez UPA”  (Edward Orłowski, w: http://www.krosno.lasy.gov.pl/documents/149008/17558056/martyrologium+le%C5%9Bnik%C3%B3w+2013.pdf ). 

W miasteczku Lubaczów woj. rzeszowskie Ukraińcy zamordowali Mikołaja Hasiuka. 

We wsi Lubliniec Nowy pow. Lubaczów Ukraińcy zamordowali 18-letnią Katarzynę Szynal. 

We wsi Ujkowce pow. Przemyśl upowcy zamordowali Marię Lewicką.

   W nocy z 1 na 2 maja:  

We wsi Bucyki pow. Skałat prawdopodobnie w nocy z 1 na 2 maja 1945 roku banderowcy zamordowali polską rodzinę liczącą co najmniej 3 osoby:  „Wtedy co wieczór zostawialiśmy swój dobytek i uciekaliśmy do miasteczka [Grzymałów], i tam gdzie kto mógł, to nocował, bo tam było większe skupisko Polaków, a rano z powrotem do domu. Jednego ranka my wracali z nocki do domu, zauważyliśmy, że u nich otwarte drzwi. Ja poszłam zobaczyć, co one tak rano pootwierali, a ta rodzina cała leżała na podłodze pomordowana. Ja zobaczyła, że tu ucho leży, tam kawałek ciała leży, oczy wykłute, a moja koleżanka 17-letnia Kasia miała obcięte piersi. Ja miałam wtedy 17 lat. Tak się zlękłam, bo nigdy niczego takiego nie widziałam. Dostałam nerwicy, to jak się zbliżał wieczór, to mną trzęsło jak febra i tak to trwało, aż wyjechaliśmy na zachód. Ale to jeszcze było im mało. Jak zwykle poszliśmy na noc [do miasteczka]. W nocy [z 2 na 3 maja 1945 r.] zobaczyliśmy łuny, nasza wioska cała w płomieniach, nikt nie ratował, rano zastaliśmy tylko zgliszcza” (Maria Konopka:  "Nigdy niczego takiego nie widziałam", w: http://www.martyrologiawsipolskich.pl/mwp/wirtualne-mauzoleum/modul-iv-kresy-ii-rp/kresy-wschodnie/relacje/2510,quotNigdy-niczego-takiego-nie-widzialamquot-Mord-i-pozoga-we-wsi-Bucyki-gm-Grzym.html). Komański…, s. 332, nie wymienia tej zbrodni.

    2 maja: 

We wsi Burakówka pow. Zaleszczyki „ukraińscy powstańcy” wymordowali 8 Polek, żon Ukraińców. Jeden z mężów Polki, Ukrainiec, wystąpił w obronie żony, prosił aby zabito jego zamiast żony i też został zabity.  (Komański..., s. 1158).   

We wsi Kołajce gm. Lubycza Królewska pow. Rawa Ruska Ukrainiec Iwan Szwed zamordował 2 Polaków: ojca z 13-letnim  synem.

We wsi Kupna pow. Przemyśl Ukraińcy zamordowali Teodora Półkowskiego, lat 24.

    W nocy z 2 na 3 maja:  

We wsi Bycyki pow. Skałat bojówki OUN spaliły 100 budynków, samoobrona odparła atak, zginął Władysław Mróz a 6 osób zostało rannych i poparzonych.

    3 maja: 

We wsi Monasterz pow. Jarosław upowcy zamordowali Marię Lichołat.

We wsi Prusie pow. Lubaczów zamordowali 2 Polaków.

We wsi Radróż pow. Rawa Ruska miejscowi Ukraińcy zamordowali 2 Polaków: małżeństwo. „Gdy w 1945 roku przeszły przez nasze okolice wojska sowieckie, wypędzając Niemców i pozbawiając banderowców swobodnych działań, zaczęli wracać zza Sanu Polacy do swoich gospodarstw. W wielu przypadkach nie było już do czego wracać, bo wszystko było spalone i zrabowane. Dlatego też szukano mieszkań na przykład w Horyńcu, skąd dojeżdżano do swoich pól w Radrużu, gdzie siano zborze i sadzono ziemniaki, by potem nie głodować. Niestety upowcy poukrywali się w lasach i dalej kontynuowali swoją terrorystyczną działalność, chcąc dalej zabijać Polaków. Franciszek Zelik z żoną Anną i trójką dzieci mieszkali wtedy tymczasowo w budynku starej leśniczówki za teatrem dworskim. W dzień jeździli na swoje pola w Radrużu, jak wielu innych, co powrócili, a na noc wracali i spali w Horyńcu. 3 maja 1945 roku upowcy zaczaili się w lesie Dębisko, między Horyńcem a Radrużem pod wieczór i czekali. Wracał akurat z pola Franciszek z żoną Anną, z zasadzki wyskoczyli napastnicy i zastrzelili ich. Odnalazł ich ciała dopiero na drugi dzień brat Franciszka. Położył ich w zrujnowanym budynku Teatru Dworskiego, gdzie schodzili się na modły żałobne horyńczanie. Pochowano ich na cmentarzu w Horyńcu. Oprócz wyżej wymienionych zginęli też w Radrużu: Michał Majdan, Antoni Hejnowicz, Jan Buczko, Michał Bodnar, Jan Jakimiec, dwóch Ukraińców: Tadeusz Jacyna i Grzegorz Taraban.” (http://zlubaczowa.pl/index.php/news/wydarzenia/2084-w-radruzu-uczcza-pamiec-mieszkancow-pomordowanych-przez-upa ).

    4 maja: 

We wsi Burdiakowce pow. Borszczów został zamordowany przez UPA Polak NN z Istriebitielnego Batalionu (prof. dr hab. Leszek Jankiewicz: Uzupełnienie do listy strat ludności polskiej podanej przez Komańskiego i Siekierkę dla województwa tarnopolskiego, 2004; w: Ludobójstwo OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich. Seria – tom 7, Kędzierzyn-Koźle 2015; w: http://www.kresykedzierzynkozle.home.pl/attachments/File/2__Ksi____ka_tom_7.pdf ).    

    5 maja:  

We wsi i kolonii Horodno pow. Kamień Koszyrski: Napad UPA nastąpił 5 maja 1945 r. Zostały zam. przez UPA następujące osoby: 1-2. córka WŁADYSŁAWY CZOPIK l. 5 oraz matka WŁADYSŁAWY i.n. l. 65 3. DIABEŁEK z d. Leśniak l. 59. 4. DIABEŁEK z d. Szlag i.n., l. 33 żona Władysława 5. GĄSIOR Tomasz l. 35 6-8. LEŚNIAK Franciszek l. 36, jego żona Karolina l. 35 i córka Liliana l.12.”  (prof. zw. dr hab. Leszek S. Jankiewicz: Straty ludności polskiej w byłym województwie poleskim na skutek ludobójstwa popełnionego przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947, dane wstępne. W: Ludobójstwo OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich; Kędzierzyn-Koźle 2017, tom 9).

W miasteczku Lubaczów woj. rzeszowskie Ukraińcy zamordowali Edwarda Ruba.

    6 maja:

We wsi Hurcze pow. Lubaczów Ukraińcy zamordowali Piotra Iwanickiego s. Włodzimierza lat 17. (IPN Opole, 21 grudnia 2018, sygn. akt S 37.2013.Zi; Postanowienie o umorzeniu śledztwa.).  

    9 maja: 

We wsi Basznia Dolna pow. Lubaczów upowcy zamordowali 3 Polaków, w tym 2 siostry Katarzynę Czerwonkę lat 17 i Marię Czerwonkę lat 25 zamordowała należąca do tej bandy „powstańców” Ukrainka o nazwisku Wołk (Wilk), córka kierownika szkoły z Czerwinek. 

We wsi Czerwona Woda pow. Jarosław Ukraińcy zamordowali 2 Polaków, w tym kobietę.

We wsi Manasterz pow. Jarosław zamordowany został przez UPA Józef Polak.  

We wsi Olszanica pow. Lesko upowcy zamordowali 9 Polaków.

Na terenie powiatu Przemyślany:Poszukuję informacji o zbrodniach UPA w powiecie Przemyślany (wieś Chlebowce lub Chlebowice, Biskowice i Niedzieliska,  z relacji świadka - mojej babci torturowano tamtejszego księdza ściągając z niego skórę pasami oraz wymordowano mieszkańców wioski w bestialski sposób) w roku 1945, dokładnie 9 maja 1945”. (http://www.genocide-pl.prv.pl/).

    W nocy z 9 na 10 maja:  

We wsi Stary Sambor pow. Sambor upowcy obrabowali 2 domy polskie oraz zamordowali lub spalili żywcem 14 Polaków. 

    10 maja:  

We wsi Brzeżawa koło Birczy pow. Przemyśl upowcy spalili większość gospodarstw polskich i zamordowali 18 Polaków.

We wsi Dzików Stary podczas napadu miejscowej sotni na posterunek milicji zagrabiła ona znacznej części bydła i zamordowała 5 nieznanych cywilów oraz Piotra Kornagę lat 2. (IPN Opole, 21 grudnia 2018, sygn. akt S 37.2013.Zi; Postanowienie o umorzeniu śledztwa.).  

We wsi Hoczew pow. Lesko zamordowali Antoniego Herbetko.  

We wsi Jędrzejówka pow. Lubaczów zamordowali 2 Polaków.

We wsi Kłodno Wielkie pow. Żółkiew zabili 2 Polaków: jeden poległ w walce, drugi został uprowadzony i zamordowany.

We wsi Kołajce pow. Rawa Ruska zamordowali 1 Polaka.

We wsi Opole pow. Włodawa zamordowali Annę Kuszyk.

We wsi Sosolówka pow. Czortków zamordowali 2 Polaków

    11 maja:  

We wsi Hurcze pow. Lubaczów 11 maja 1945 r. zamordowali milicjanta Jana Dubiela s. Tomasza lat 23. (IPN Opole, 21 grudnia 2018, sygn. akt S 37.2013.Zi; Postanowienie o umorzeniu śledztwa.).  

We wsi Zarwanica pow. Złoczów zamordowali 2 Polaków, w tym kobietę.   

    12 maja:  

We wsi Wołkowyja pow. Lesko Ukraińcy zamordowali Józefa Krawczyka.

    13 maja:  

We wsi Horyniec pow. Lubaczów Ukraińcy zamordowali Katarzynę Tymiec , lat 62.

    15 maja:  

We wsi Barycz pow. Przemyśl banderowcy zamordowali Marcina Szpitala, lat 64. (Andrzej Zapałowski: Granica w ogniu. Warszawa 2016, s. 121).

We wsi Dłużniów pow. Sokal (pow. Hrubieszów) upowcy zamordowali 6-osobową rodzinę polską Daniela Kisiela z 4 małoletnich dzieci oraz Ukrainkę Julię Żuk, lat 30, gdyż była przeciwna mordowaniu sąsiadów.

We wsi Kobylica Ruska k/Wielkich Oczu pow. Lubaczów został uprowadzony w IV 1945 r. i zamordowany przez UPA gajowy Filip Bronhardt (Brunhardt), pochowany na cmentarzu w Wielkich Oczach 15 V 1945 roku. (Edward Orłowski..., jw.).

We wsi Liwcze pow. Hrubieszów upowcy zamordowali 8 Polaków z 2 rodzin: ojca z 2 małych dzieci oraz małżeństwo z 2 dzieci i dziadkiem.

We wsi Młyniska pow. Żydaczów zamordowali Franciszka Winowskiego.  

We wsi Sahryń pow. Hrubieszów:15.05.1945 r. został zamordowany Szumerek Józef l. około 50. [Brak wiadomości o ludności kolonii Sachryń II i Sachryń III ]”.  (Prof. dr hab. Leszek S. Jankiewicz: Uzupełnienie..., jw.;  Seria – tom 8).

We wsi Stanimierz pow. Przemyślany zamordowane zostały: Magryl Maria, lat 19, jej ciało rozerwano końmi; Nieckarz Anna, lat 22. (Józef Wyspiański: Barbarzyństwa OUN-UPA, Lubin 2009, s. 228).

We wsi Świrz pow. Przemyślany zamordowany został Mudrak Michał, lat 48. ( Józef Wyspiański: Barbarzyństwa OUN-UPA, Lubin 2009  s. 257 – 258).

    16 maja:  

We wsi Dziurdziów pow. Lesko zamordowali Józefa Świątka.

We wsi Jawornik pow. Sanok Ukraińcy z SKW zamordowali Stefana Pińczaka, sołtysa.

We wsi Manasterz pow. Jarosław upowcy zamordowali milicjanta Józefa Kruka.

W kol. Sahryń pow. Hrubieszów zamordowali 5 Polaków pracujących na polu, wysiedleńców z Wołynia; nieznane są losy Polaków mieszkających na koloniach II i III w Sahryniu: „Niektórzy mieszkańcy wsi sąsiadujących twierdzą, że wszyscy Polacy zostali tam zamordowani przez bandy UPA i nikt nie ocalał” (Jastrzębski..., s. 115; lubelskie).     

    17 maja:  

We wsi Lewków pow. Lubaczów Ukraińcy zamordowali 2 polskich chłopców, lat 11 i 12.

We wsi Leszczowate pow. Lesko uprowadzili z drogi Leszczowate – Ropienka ojca z córką.  

We wsi Oborowiec pow. Hrubieszów:17.05.1945 r. Nacjonaliści ukraińscy napadli na wieś i zabili ok. 10 osób NN.” (Prof. dr hab. Leszek S. Jankiewicz: Uzupełnienie..., jw.;  Seria – tom 8).

We wsi Ropienka pow. Lesko upowcy zamordowali 2 Polaków, w tym został zastrzelony Brelik Władysław. (http://www.rodaknet.com/rp_wycislak_28.htm ). 

    W nocy z 17 na 18 maja:  

We wsi Horodyszcze pow. Chełm upowcy obrabowali i spalili gospodarstwa polskie oraz zamordowali 3 Polaków. Inni: We wsi Horodyszcze pow. Hrubieszów: 17/18. 05.1945 r. w czasie napadu UPA zostali zam.: Adamus Maria i Mikołaj oraz Wojtiuk Maria i Anna.” (Prof. dr hab. Leszek S. Jankiewicz: Uzupełnienie..., jw.;  Seria – tom 8).

    18 maja: 

 We wsi Brodzica pow. Hrubieszów upowcy z sotni „Jahody” obrabowali i spalili gospodarstwa polskie oraz zamordowali co najmniej 45 Polaków. „Kolejnej zbrodni ludobójstwa sprawcy dopuścili się w dniu 18 maja 1945 r. w miejscowości Brodzica. Tego dnia rozstrzelano lub zabito przy użyciu bagnetów bądź innych ostrych narzędzi co najmniej 45 osób spośród ludności cywilnej tej miejscowości. Wtedy śmierć poniósł polski sołtys wsi Maksym W. oraz dziewczynka o nazwisku S. Następnie napastnicy podpalili zabudowania mieszkalne i gospodarcze we wsi w której ukrywała się polska ludność cywilna”. (IPN Lublin, S. 61/08/Zi ).

We wsi Koziejówka pow. Lubaczów upowcy zamordowali 6 Polaków.

W miasteczku Lubaczów woj. rzeszowskie zamordowali Stanisława Józefczyka, lat 25. 

We wsiach Radków, Lachowice, Rzepin i Posadów pow. Tomaszów Lubelski: 1-34. 18.05.1945 r. Ludzie z tych wsi w liczbie 34 osoby obsiewali pola i zostali zaatakowani i wymordowani przez oddział 50 nacjonalistów ukraińskich. Stosowano bestialskie tortury. Według innych danych ludzi obsiewających było 60 osób.” (Prof. dr hab. Leszek S. Jankiewicz: Uzupełnienie..., jw.;  Seria – tom 8). Inni: We wsiach: Łachowce, Radków, Rzeplin i Posadów na Rzeszowszczyźnie wymordowali ponad 60 Polaków.

We wsi Serednica pow. Lesko UPA powiesiła gospodarza Władysława Brelika. 

    19 maja: 

We wsi Polańczyk pow. Lesko upowcy zamordowali Teodora Makara.

We wsi Studenne pow. Lesko zamordowali 3 Polaków.

We wsi Zahutyń pow. Sanok miejscowi Ukraińcy zamordowali Józefę Szczudlik. 

    20 maja (Zielone Święta): 

W miejscowości Bircza pow. Przemyśl został zabity przez UPA żołnierz WP Szpak Tadeusz ur. 1923, jego grób znajduje się na cmentarzu wojskowym w Przemyślu.

W mieście Rozdół pow. Żydaczów banderowcy zamordowali 13 Polaków, w tym 4-letniego chłopca i  19-letnią dziewczynę a 19 i 23-letnich chłopców powiesili na balkonie pożydowskiego domu.  

We wsi Szówsko pow. Jarosław zamordowali 20-letniego Józefa Zagrobelnego.

We wsi Wielkie Oczy pow. Jaworów upowcy koło Radymna zamordowali milicjanta Józefa Słysza lat 25. (IPN Opole, 21 grudnia 2018, sygn. akt S 37.2013.Zi; Postanowienie o umorzeniu śledztwa.).

    21 maja:  

We wsi Radawa pow. Jarosław został zamordowany przez upowców 20-letni milicjant, Tadeusz Semak.   

    22 maja:

W miejscowości Bircza pow. Przemyśl został zabity przez UPA żołnierz WP Szpak Piotr ur. 1926, który ma grób na  cmentarzu wojskowym w Przemyślu. 

We wsi Posadów pow. Tomaszów Lubelski upowcy zamordowali Wasyla Badyła i Stefana Świdra (Mieczysław Samborski; w: http://zapalowski.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=1785:list-pana-mieczysawa-samborskiego-z-leaska&catid=29:historia-kres&Itemid=131 ).

We wsi Radków  pow. Tomaszów Lubelski:  „22.05.1945 w czasie napadu na wieś sotni „Żeleźniaka” została zamordowana, m.in.: Kontkiewicz (Kątkiewicz) Ksenia l. 43.” (Prof. dr hab. Leszek S. Jankiewicz: Uzupełnienie..., jw.;  Seria – tom 8). Inni: zamordowali 7 osób: Anielę Buczek, rodzinę Kontkiewiczów i Nowaków. (Mieczysław Samborski; w: http://zapalowski.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=1785:list-pana-mieczysawa-samborskiego-z-leaska&catid=29:historia-kres&Itemid=131 ).

We wsi Rzeplin pow. Tomaszów Lubelski 19 i 22 maja upowcy zamordowali co najmniej 16 Polaków.

We wsi Stara Wieś pow. Tomaszów Lubelski: „Rwanc Adam l. 39, zam. 22.05.1945 r.” (Prof. dr hab. Leszek S. Jankiewicz: Uzupełnienie..., jw.;  Seria – tom 8).

    W nocy z 23 na 24 maja:  

We wsi Leszczawa Górna pow. Przemyśl upowcy obrabowali i spalili 17 gospodarstw polskich oraz zamordowali 7 Polaków.

    24 maja:  

We wsi Manasterz pow. Jarosław upowcy zamordowali Michała Lichołata. 

    25 maja: 

We wsi Młyny pow. Jaworów Ukraińcy zamordowali 4 Polaków, w tym dziewczynę.

We wsi Rudawka pow. Przemyśl zamordowali 9 Polaków oraz zrabowali ich mienie.

We wsi Wielkie Oczy pow. Lubaczów zamordowali 2 Polaków. Oraz: 25 maja 1945 r. zamordowali Stanisława Pelca lat 24. (IPN Opole, 21 grudnia 2018, sygn. akt S 37.2013.Zi; Postanowienie o umorzeniu śledztwa.).

We wsi Wola Krzywiecka pow. Przemyśl zamordowali Stanisława Kwaśnego, lat 29.

    W nocy z 25 na 26 maja:  

We wsi Łopatyn pow. Radziechów banderowcy zamordowali 11 Polaków, w tym 3 rodziny, ciężko ranili 6 Polaków. (Komański..., s. 315; mord jednakże miał miejsce rok wcześniej).

    26 maja: 

We wsi Bóbrka pow. Lesko (Bieszczady) Ukraińcy powiesili Stefana Derenia.

We wsi Leszczawka koło Kuźminy pow. Dobromil uprowadzili Tomasza Strawńskiego, który zaginął bez wieści. 

    27 maja: 

 W miasteczku i wsi Waręż pow. Hrubieszów:  „27.05.1945 r. Sotnia „Berkuta” zdobyła posterunek MO. Zginęło 6 milicjantów i 7 osób cywilnych NN (osoby podane poniżej nie były dotychczas wymienione): 1-3. Dankiewicz Danko, Tomasz i Zenon, 4-5. Lach Jan i Władysław, 6. Nowinka Rozalia, 7. Ogrodnik Paweł, 8. Rudko Józef, 9. Sawka Danuta, 10. Wiśnicki Władysław l. 43.” (Prof. dr hab. Leszek S. Jankiewicz: Uzupełnienie..., jw.;  Seria – tom 8). 

    W nocy z 27 na 28 maja:  

We wsi Tyrawa Wołoska pow. Sanok upowcy obrabowali gospodarstwa polskie i zamordowali 5 Polaków.

    28 maja: 

We wsi Młyny pow. Jaworów: „28 maja w Młynach zginął milicjant Bolesław Bauman”. (Andrzej Zapałowski: Granica w ogniu. Warszawa 2016, s. 121).

We wsi Siedliska pow. Rawa Ruska upowcy zamordowali 4 Polaków, w tym sołtysa i 2 milicjantów.

We wsi Wielkie Oczy pow. Jaworów 28 maja 1945 r. zamordowali milicjanta Jana Sawickiego lat 31. (IPN Opole, 21 grudnia 2018, sygn. akt S 37.2013.Zi; Postanowienie o umorzeniu śledztwa.).  

    29 maja: 

 We wsi Trzciniec pow. Dobromil „Lubieński Antoni - torturowany i uprowadzony do lasu zaginął. W czasie ujęcia przewoził korespondencję z Wojtkowej” (http://www.rodaknet.com/rp_wycislak_28.htm).

    31 maja: 

We wsi  Nyrków pow. Zaleszczyki zmarł Stachurski Bronisław l. 48 od ran odniesionych w Czerwonogrodzie 2.02.45 r. 

    Od lutego 1944 do maja 1945 roku:   

We wsi Żurawniki pow. Lwów Ukraińcy zamordowali 13 Polaków.

      Od marca 1944 do maja 1945 roku:  

We wsi Borszczowice pow. Lwów banderowcy zamordowali 15 Polaków.

      Od sierpnia 1944 do maja 1945 roku:   

We wsi Buczały pow. Rudki banderowcy zamordowali 4 Polaków.

      Od listopada 1944 roku do maja 1945 roku: 

We wsi Zalesie gm. Nowosiółka Biskupia pow. Borszczów:W czasie od listopada 1944 do maja 1945 r., w różnym czasie zamordowano 42 Polaków.”  (prof. dr hab. Leszek Jankiewicz: Uzupełnienie..., jw., tom 7). 

    W kwietniu lub maju 1945 roku:  

We wsi Czarny Las  pow. Brody zamordowany został Włodzimierz Czuczman.  (http://podkamien.pl/viewpage.php?page_id=246&c_start=0 ).

    W kwietniu i maju 1945 roku:

We wsi Pielaki pow. Hrubieszów:W kwietniu i maju 1945 r. napadła na wieś grupa UPA „Berezy” zza Buga. Zginęło 60 mieszkańców.”  (Prof. dr hab. Leszek S. Jankiewicz: Uzupełnienie..., jw.;  Seria – tom 8).

We wsi Perehoryłe pow. Hrubieszów:W kwietniu i maju 1945 r. napadła na wieś grupa UPA „Berezy” zza Buga. Zginęło 60 mieszkańców.” (Prof. dr hab. Leszek S. Jankiewicz: Uzupełnienie..., jw.;  Seria – tom 8).

W miasteczku i wsi Waręż pow. Hrubieszów„W kwietniu-maju 1945 r. sotnia Jagody wymordowała Polaków w Warężu – nie wiadomo ile było ofiar.”  (Prof. dr hab. Leszek S. Jankiewicz: Uzupełnienie..., jw.;  Seria – tom 8).

    W maju 1945 roku (świadkowie nie podali dnia):

We wsi Bachów pow. Przemyśl banderowcy zamordowali 5 Polaków, w tym kobietę.

We wsi Basznia Dolna pow. Lubaczów spalili ponad połowę wsi, zniszczyli wnętrze kościoła i zamordowali 11 Polaków.

We wsi Bóbrka pow. Lesko zamordowali Władysława Tokarskiego.

We wsi Czarny Las  pow. Brody uduszona została przez Ukraińców Józefa Małecka.   (http://podkamien.pl/viewpage.php?page_id=246&c_start=0 ).

We wsi Hermanów pow. Lwów banderowcy zamordowali 21-letniego Kazimierza Sanockiego.

We wsi Kobylnica pow. Lubaczów w maju 1944 r. zamordowali Julię Wronę z przysiółka Lipowiec – Lipowczyk. (IPN Opole, 21 grudnia 2018, sygn. akt S 37.2013.Zi; Postanowienie o umorzeniu śledztwa.). 

W mieście powiatowym Kopyczyńce zamordowali 2 Polaków.

We wsi Kopysno pow. Przemyśl: „W maju 1945 r. Mikołaj Gierczak z Kopysna został zamordowany przez bojówkę SB OUN Rejonu "B II", Nadrejonu "Chołodny Jar" za podejrzenia o współpracę z WP i NKWD. Za zabójstwo był odpowiedzialny referent SB o pseudonimie "Roman". (http://kopysno.pl/historia.html ).

W Nadleśnictwie Krasiczyn pow. Przemyśl został zamordowany gajowy Stanisław Polański. (Edward Orłowski, w: jw.). 

We wsi Kubajowka pow. Nadworna banderowcy zamordowali 55-letnią Polkę oraz jej 22-letnią służącą Ukrainkę (inni: 2 Polki, lat 5o i 20). M.in. została zamordowana Michalina Hojwaniuk (lat 55). 

We wsi Liwcze pow. Sokal obrabowali gospodarstwa polskie i zamordowali 4 Polaków.

We wsi Maćkowice pow. Przemyśl miejscowi Ukraińcy zamordowali Marię Sochę.

We wsi Malawa koło Birczy pow. Przemyśl upowcy spalili część gospodarstw polskich i zamordowali 8 Polaków.

We wsi Małkowice pow. Przemyśl zamordowali 1 Polkę NN.

We wsi Miętkie pow. Hrubieszów: „W maju 1945 r. został zam. Szumarek Józef l. ok. 50.” (Prof. dr hab. Leszek S. Jankiewicz: Uzupełnienie..., jw.;  Seria – tom 8).

Koło wsi Modryniec pow. Hrubieszów na drodze upowcy zamordowali 2 Polaków.

We wsi Olszanica pow. Sanok zamordowali 2 Polaków.

We wsi Piłatkowce pow. Borszczów:W maju 1945 r. wyłowiono ze Zbrucza zwłoki 4 osób niewiadomej narodowości.”  (prof. dr hab. Leszek Jankiewicz: Uzupełnienie...,jw., tom 7).

We wsi Radków pow. Tomaszów Lubelski upowcy zamordowali 7 Polaków.

We wsi Serednie pow. Kałusz uprowadzili i zamordowali 3 Polaków.

We wsi Skała n. Zbruczem pow. Borszczów w rzece Zbrucz znaleziono zwłoki 4 osób. (Komański..., s. 1143).  

We wsi Słobódka Janowska pow. Trembowla zamordowali Józefę Zając, lat 38, żonę żołnierza WP, który zginął pod Kołobrzegiem w marcu tego roku -  osieroconych zostało 4 dzieci, z których najstarsze miało 10 lat.

We wsi Stanimierz pow. Przemyślany zamordowana została Świerk Aniela, lat 29. (Józef Wyspiański: Barbarzyństwa OUN-UPA, Lubin 2009, s. 228).

We wsi Stare Sioło pow. Lubaczów w maju 1945 r. w rejonie przysiółka Tomsy zamordowali 20 nieznanych żołnierzy WP. (IPN Opole, 21 grudnia 2018, sygn. akt S 37.2013.Zi; Postanowienie o umorzeniu śledztwa.). Oraz: We wsi Stare Sioło w maju 1945 r. zamordowali milicjanta Józefa Wójtowicza. (IPN Opole, 21 grudnia 2018, sygn. akt S 37.2013.Zi; Postanowienie o umorzeniu śledztwa.).

W Nadleśnictwie Szówsko pow. Jarosław został zamordowany przez UPA  Pamer Józef maszynista tartaku (Edward Orłowski, w: jw.).

We wsi Ulucz pow.Brzozów:  W maju została w nocy uprowadzona Emilia Wiśniowska (Polka) wraz z córką i synem, której mąż (Ukrainiec) przebywał w tym czasie na przymusowych robotach w Niemczech. Czym naraziła się Ukraińcom, tego nikt nie wie. Tych troje skazańców prowadzono ścieżką przez Krajniki do lasu. Mieszkańcy Krajników słyszeli głośny lament Emilii Wiśniowskiej. Płacz ten musiał również słyszeć Wasyl Czarniecki. Jego dom był na trasie ścieżki, którą prowadzono na śmierć tych troje nieszczęśników. Jednak w obszernych relacjach na stronach internetowych o Uluczu nic o tym nie wspomina. Nie wspomina też nic o dziesięcioletniej dziewczynce, córce Polki Wiktorii Urban, którą kobiety uluckie zasiekały motykami na polach Ulucza. (Bronisław Zielecki: Moje życie czyli Historia Polaka z Ulucza. Warszawa 2014 r.; w:  http://docplayer.pl/24841458-Bronislaw-zielecki-moje-zycie-czyli-historia-polaka-z-ulucza-warszawa-2014-r.html#show_full_text ).

We wsi Uwsie pow. Brzeżany Ukraińcy zamordowali bestialsko 3-osobową rodzinę Kozłowskich: rodziców i małoletnie dziecko. Rodzina ta przed wyjazdem do Polski przyjechała do wsi zabrać trochę rzeczy i żywności ze swojego gospodarstwa, wcześniej uciekła stąd do wsi Kozowa, gdzie się ukrywała.  

We wsi Wicyń pow. Złoczów Ukraińcy zamordowali Stefana Żukowskiego.

We wsi Zadwórze pow. Przemyślany: W maju 1945 roku, Olijnyk i Moroz razem z innymi bandytami bojówki przebywali w okolicach wsi Zadwórze, na linii kolejowej Krasne-Lwów. W tym czasie przyjechał ze Lwowa kapitan sowieckiej armii Borys Wierchopietrowski z elektromechanikiem Eugeniuszem Machowskim i jego córką, Marią. Wszyscy zakwaterowali się u gospodarza Kaliny. O fakcie tym dowiedział się Kupiak i razem z Olijnykiem, Morozem i innymi bandytami wszedł do chałupy Kaliny, żeby aresztować przyjezdnych ze Lwowa. W chałupie rozbroili Wierchopietrowskiego, a Pociłujko z innymi bandytami zatrzymał Machowskiego. Obu zaprowadzili do jednego z opuszczonych w tej wsi gospodarstw. W pustej chałupie Kupiak i Olijnyk pobili bestialsko kapitana, rozebrali do bielizny i powiesili. Machowskiego zaprowadzili do stodoły, gdzie Pociłujko go zastrzelił. W tym czasie córka Machowskiego była w ogrodzie i zbierała kwiaty. Z bukietem kwiatów wróciła do chałupy Kaliny. Tu bandyci chwycili ja i zaprowadzili do chaty, gdzie wisiał kapitan. Ściągnęli z niej odzież i powiesili obok pierwszej ofiary.” /.../ „W maju 1945 roku banda Kupiaka zatrzymała również we wsi Zadwórze Marię Kaszczak. Po przeprowadzonym przesłuchaniu, Kupiak dał znak Olijnykowi, by ją zamordował. Olijnyk zarzucił ofierze skórzaną pętlę, której koniec przerzucił sobie przez plecy i podciągnął do góry tak, że ofiara zawisła na pętli. Potrzymał tak przez pewien czas i rzucił na ziemię. Ponieważ dawała oznaki życia to inni bandyci dobili ją i wrzucili do rzeczki. Zeznania świadka Tomczyszyna: „Pewnego dnia we wsi Zadwórze zobaczyłem Kupiaka, którego dobrze znałem. W jego towarzystwie było trzech innych bandytów, którzy prowadzili Marię Kaszczak, mieszkankę naszej wsi. Bandyci dokądś ją zaprowadzili i po kilku dniach jej ciało znaleziono w rzeczce. Były na niej ślady pobicia i znaki od pętli na szyi. W naszej wsi wszyscy bardzo bali się Kupiaka, ponieważ wiedzieli, że po nim pozostawały tylko trupy i spalone budynki”. Zeznania oskarżonego Olijnyka: „Dymitr Kupiak dał mi znak, żeby ją zadusić, w tym momencie stałem z tyłu za nią. Czuczman, „Kruk” podał mi skórzaną pętlę, którą nosił zawsze ze sobą dlatego, żeby nią dusić ludzi. Z tyłu rzuciłem pętlę na szyję Marii Kaszczak, koniec pętli przerzuciłem sobie przez plecy i pociągnąłem do góry, aby oderwać ofiarę od ziemi. W takiej pozycji ciało Marii trzymałem kilka chwil i gdy poczułem, że nie daje znaku życia rzuciłem na ziemię.” (Bronisław Szeremeta: "Watażka jego zbrodnie i zakłamane wspomnienia". W: http://www.republika.pl/szeremeta/watazka.htm ).

We wsi Zazdrość pow. Trembowla banderowcy uprowadzili 2 Polki i powiesili w lesie: Olgę Jodłowską i Marię Rekietę.

    Wiosną 1945 roku:

We wsi Bohutyn pow. Zborów Ukraińcy zamordowali 1 Polaka. („Śledztwo w sprawie zbrodni ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich w celu całkowitego wyniszczenia ludności polskiej w latach 1939 - 1945 na terenie powiatów Zborów i Brody, woj. tarnopolskie”; sygn. akt S 83/09/Zi; w: https://ipn.gov.pl/pl/sledztwa/sledztwa/oddzialowa-komisja-we-w/31480,Sledztwa-zakonczone-wydaniem-postanowienia-o-umorzeniu.htm ).

Koło wsi Borszów pow. Przemyślany:Babicz Leon (lat 50) porwany koło Borszowa wiosną 1945 r.” (Józef Wyspiański: Barbarzyństwa OUN-UPA, Lubin 2009).

Na terenie powiatu Brody wiosną 1945 roku Ukraińcy zamordowali 1 Polaka. („Śledztwo w sprawie zbrodni ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich w celu całkowitego wyniszczenia ludności polskiej w latach 1939 - 1945 na terenie powiatów Zborów i Brody, woj. tarnopolskie”; sygn. akt S 83/09/Zi). 

We wsi Harbuzów pow. Zborów Ukraińcy zamordowali 1 Polaka. („Śledztwo w sprawie zbrodni ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich w celu całkowitego wyniszczenia ludności polskiej w latach 1939 - 1945 na terenie powiatów Zborów i Brody, woj. tarnopolskie”; sygn. akt S 83/09/Zi). 

We wsi Kurniki Inanczańskie pow. Zbaraż wobec narastającej w okolicy fali morderstw, mieszkający we wsi Polacy opuścili rodzinne domy, chroniąc się w Zbarażu. Miejscowi banderowcy z SKW, chcieli się wykazać „rzetelną” służbą dla Ukrainy, ale nie było Polaków do zabijania. Wszyscy wyjechali. Ukraińcy zastosowali więc podstęp. Udając oficerów NKWD ze Zbaraża zaproponowali mieszkańcom Kurnik wyjazd do swoich zagród po żywność. Udało im się namówić 8 osób. Jeden z oficerów, którego znali Polacy, był rzeczywiście enkawudzistą lecz działał prawdopodobnie w zmowie z banderowcami. To osłabiło czujność niektórych Polaków. Wyjechali furmankami do Kurnik lecz do nich nie dotarli. Wywieziono ich do lasu, gdzie banderowcy zgotowali im męczeńską śmierć. Stało się to wiosną 1945 r. Dopiero po kilku tygodniach odnaleziono ich zwłoki w lesie za Zbarażem. W ten sposób działacze SKW spełnili rozkazy dowódców UPA o eksterminacji Polaków w swojej miejscowości. Tego samego roku w tejże wsi banderowcy zamordowali jeszcze dwie osoby, tuż przed ich wyjazdem do Polski. Tak więc nie wypędzenie Polaków było celem banderowskiego działania, ale całkowita eksterminacja - czyste ludobójstwo. Komański, s, 461 podaje, że latem 1944 roku banderowcy zamordowali 8 Polaków podczas wyjazdów ze Zbaraża do swojej wsi po żywność oraz w kwietniu 1945 roku 10 Polaków (wymienionych imiennie). „Proszę o podzielnie się na forach kresowych o śmierci Pani Franciszki Zawadzkiej, mojej babci, która zmarła 26 sierpnia br, mając 99 lat, urodzona w Kurnikach, pow. Zbaraż, była naocznym świadkiem ukraińskiego ludobójstwa; w 1944 była świadkiem pojmania jej ojca Marcina Dziedzica przez bandę ukraińskich nacjonalistów i zamęczenia go wraz z innymi mieszkańcami (głównie mężczyźni, w tym nastoletni i dzieci) w pobliskim lesie (Kurniki, Iwanczany, pow. Zbaraż, woj. tarnopolskie). Do dziś brak upamiętnienia miejsca kaźni czy wskazania nawet szczątków). Na moją prośbę udało się w 2014 złożyć zeznania w Nysie, gdzie Babcia pod koniec życia żyła, prokuratorowi IPN.”  (Marek Kawa, wiceprzewodniczący Rady miasta Opola; w: http://isakowicz.pl/zmarla-franciszka-zawadzka-z-kurnikow-k-zbaraza/ ).

W kolonii Małków pow. Hrubieszów wiosną 1945 r. został zabity przez UPA członek BCh Bolesław Dobrowolski.„Wiosną 1945 r. upowcy zabili Dobwielskiego Bolesława członka  BCh”.(Prof. dr hab. Leszek S. Jankiewicz: Uzupełnienie..., jw.;  Seria – tom 8). 

We wsi Mytnica pow. Skałat wiosną 1945 zginęła Krzyżanowska Adela (z Harmatijów), zamordowana przez swego brata Michała Harmatija Ukraińca z SS Galizien (Kubów..., jw.).

We wsi Niemiacz pow. Brody Ukraińcy zamordowali 1 Polaka  („Śledztwo w sprawie zbrodni ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich w celu całkowitego wyniszczenia ludności polskiej w latach 1939 - 1945 na terenie powiatów Zborów i Brody, woj. tarnopolskie”; sygn. akt S 83/09/Zi). 

We wsi Nowosiółka Jazłowiecka pow. Buczacz, mówi Danuta Ducka z Nowosiółki Jazłowieckiej: „Wiosna 1945 była tragiczna. Któregoś dnia do Nowosiółki Jazłowieckiej przyszła pewna kobieta. Powiedziała, że jest Polką z pobliskiej wsi Trybuchowce, żoną młynarza. Że już nie może wytrzymać wśród samych Ukraińców i odda mnóstwo zboża, jeśli tylko będzie mogła przenieść się właśnie tu. Ufni ludzie z Nowosiółki Jazłowieckiej posłali trzy furmanki. I ruszyli w drogę. Bratowe Marii Barylak - Petronela i Karolina, kuzynka Maria Radomska, 12-letni siostrzeniec Kajetan, kuzyn Andrzej Łyczakowski i siostra Karolina, która wyszła za Ukraińca. Jak pojechali, to już nie wrócili – kiwa głową pani Danuta. - Okazało się, że ta kobieta, co przyszła do wsi, to nie była Polka, tylko Ukrainka, nasłali ją banderowcy. I oni wszystkich złapali. Puścili tylko ciocię Karolinę, która miała męża Ukraińca. Później dowiedzieliśmy się, że resztę powiązali drutem kolczastym i potopili w Dniestrze. Kajetan bardzo płakał, więc zabrali go ze sobą i pewnie później też zabili, bo ślad po nim zaginął. A Petronela zostawiła w domu syna i córkę, mąż na wojnie; Karolina - też syna i córkę, mąż na wojnie; Maria Radomska - dwie córki, mąż już nie żył, zamordowany przez banderowców; Andrzej Łyczakowski - syna... Dobrze, że były babcie, to tymi dziećmi się zajęły.” (Szymon Kozica: Na górce Nowosiółka, na dole Strypa. We wrześniu 1939 cały ten świat legł w gruzach; w: 

https://plus.gazetalubuska.pl/na-gorce-nowosiolka-na-dole-strypa-we-wrzesniu-1939-caly-ten-swiat-legl-w-gruzach/ar/11768080 ).

We wsi Ponikwa pow. Brody Ukraińcy zamordowali 1 Polaka  („Śledztwo w sprawie zbrodni ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich w celu całkowitego wyniszczenia ludności polskiej w latach 1939 - 1945 na terenie powiatów Zborów i Brody, woj. tarnopolskie”; sygn. akt S 83/09/Zi). 

Pomiędzy wsią Ponikwa a wsią Wołochy pow. Brody Ukraińcy zamordowali 1 Polaka  („Śledztwo w sprawie zbrodni ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich w celu całkowitego wyniszczenia ludności polskiej w latach 1939 - 1945 na terenie powiatów Zborów i Brody, woj. tarnopolskie”; sygn. akt S 83/09/Zi). 

We wsi Sławna pow. Zborów upowcy zamordowali 6 Polaków  („Śledztwo w sprawie zbrodni ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich w celu całkowitego wyniszczenia ludności polskiej w latach 1939 - 1945 na terenie powiatów Zborów i Brody, woj. tarnopolskie”; sygn. akt S 83/09/Zi).

We wsi Święty Stanisław pow. Kołomyja w bunkrze w lesie znaleziono zwłoki 8 Polaków, w tym dziewczyn lat; 17, 20 i 21. 

 

Stanisław Żurek

 Podstawowe źródła opracowania, które nie są wymieniane przy podawanych przypadkach zbrodni: 

Jastrzębski Stanisław: Ludobójstwo nacjonalistów ukraińskich na Polakach na Lubelszczyźnie w latach 1939 – 1947; Wrocław 2007. 

Komański Henryk, Siekierka Szczepan: Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie tarnopolskim 1939 – 1946; Wrocław 2004.

Siekierka Szczepan, Komański Henryk, Bulzacki Krzysztof:: Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie lwowskim 1939 – 1947; Wrocław 2006.

Siekierka Szczepan, Komański Henryk, Różański Eugeniusz: Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie stanisławowskim 1939 – 1946; Wrocław, bez daty wydania, 2007.

Siemaszko Władysław, Siemaszko Ewa: Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939 – 1945; Warszawa 2000.