- Redakcja
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 105
Odszedł żołnierz 27 WDP AK, nestor dolnośląskich strażaków
W dniu 13 stycznia 2021 r. zmarł w wieku 96 lat żołnierz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej ppłk. poż. w stanie spoczynku KOSTECKI Feliks ps. "Lech", III/50 pp, nestor dolnośląskich strażaków.
Odszedł od nas człowiek, który całym swoim życiem zaświadczał o głębokim przywiązaniu do najpiękniejszych wartości patriotycznych, a także oficer, wierny bez reszty strażackiemu etosowi.
Po wojnie współtwórca formacji strażackiej na Dolnym Śląsku. Jeszcze w trakcie wojny sięgał po pióro pisząc pierwsze wiersze i pamiętniki, będące w późniejszych latach cennym źródłem wiedzy o czasie wojny i walki.
- Radakcja za IPN
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 51
Nagroda „Semper Fidelis” 2020 - ks. Roman Twaróg
Urodził się w 1951 roku w Dąbrowicy koło Tarnowa. Po maturze wstąpił do Zgromadzenia Księży Chrystusowców, opiekującego się polskimi emigrantami i Polakami żyjącymi poza granicami współczesnej Polski. Po oficjalnym przejęciu katedry w Kamieńcu Podolskim przez władze Kościoła katolickiego i przywróceniu Diecezji Kamieniecko-Podolskiej ks. Twaróg został mianowany proboszczem katedry i rozpoczął dzieło reewangelizacji tej części dawnych Kresów I Rzeczypospolitej.
W czasie swojej ponad trzydziestoletniej posługi na Podolu ks. Twaróg prowadził i nadal prowadzi szeroko zakrojone działania na rzecz odbudowy zniszczonych, zabytkowych kościołów w obwodach chmielnickim i tarnopolskim. Dzięki jego staraniom dawny blask odzyskały kościoły w Żwańcu, Zińkowcach i w Okopach Świętej Trójcy.
- Za SUOZUN
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 102
Do Domu Pana odszedł Szczepan Siekierka
Rodzina oraz Zarząd Główny Stowarzyszenia z żalem zawiadamia, że w dniu 15.01.2021 r. odszedł Szczepan Siekierka wieloletni prezes i założyciel Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.
Urodził się 3 sierpnia 1928 r. w Toustobabach, powiat Podhajce, województwo tarnopolskie. W 1941 r. w Toustobabach zorganizowano „Oddział Samoobrony”, do której należał od 1943 r. Celem zorganizowania „Samoobrony” było prowadzenie rozpoznania o działalności miejscowych Ukraińców, należących do OUN, które rozpoczęło mordowanie ludności polskiej już w 1939 r. przed wkroczeniem wojsk sowieckich. Przykładowo - w Szulmanach zamordowali 38 osób, w Marianowie 4 osoby, w Dolinie 5 osób, w Sławętynie 50 osób, w Nosowie 10 osób. W miesiącu lipcu 1941 r., w Panowicach, policja ukraińska zamordowała 6 osób, a w Zawadówce 5 osób.
- Bożena Ratter
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 66
16 grudnia 2020 roku zmarł profesor Wacław Szybalski
W dniu 28 września 2012 roku Uniwersytet Jagielloński nadał swoje najwyższe wyróżnienie - doktorat honoris causa profesorowi Wacławowi Szybalskiemu, emerytowanemu profesorowi McArdle Laboratory for Cancer Research University of Wisconsin w Madison, USA. Uroczystość, uświetniona udziałem wielu innych przedstawicieli nauki polskiej była zarazem pierwszym punktem konferencji międzynarodowej ; 50 lat terapii genowej - wkład profesora Wacława Szybalskiego do nauki i ludzkości.
- Readakcja
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 205
Odszedł od nas Jerzy Mużyło
Miał oddzwonić ze szpitala w którym przebywał. Mówił: Jak się tylko lepiej poczuje oddzwonię bo teraz nie mam siły nawet rozmawiać. Niestety, nie oddzwonił. Jerzy Mużyło, wieloletni Prezes organizacji kresowych w Szczecinie nie żyje. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Szczecińskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, Stowarzyszenia Kresy Wschodnie-Dziedzictwo i Pamięć w których troszczył się o pamięć historii Kresów i Kresowiaków.
Pozostawił po sobie chyba największy sukces w walce o Kresy, bo tylko dzięki jego uporowi i determinacji, na szczecińskim Cmentarzu Centralnym stoi pomnik poświęcony Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947 na Wołyniu i Kresach Południowo - Wschodnich.