Dzisiaj jest: 26 Kwiecień 2024        Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Ktokolwiek widział, kto wie?

Jakiś czas temu zwrócono się do mnie, ponieważ dość często piszę o 27 WDP AK na stronach KSI, z prośbą: czy coś wiem na temat kpt. Piotra Strachowskiego?. Oczywiście dostarczono mi niżej zaprezentowaną informację:  "(...)  przesyłam info które posiadam na temat brata mojej prababci. Kpt. Piotr Mikołaj Strachowski ur. w 1908r. w Wąchocku .Imię ojca: Innocenty Strachowski. Imię matki: Kamila ( z domu Nagłowska) Pseudonim ,,Nagiel’’. W latach 20stych wyjechał na Wołyń ze swym bratem Dominikiem (ur. 1893r. Wąchock). Obaj bracia byli nauczycielami, Dominik pełnił funkcję kierownika szkoły. Po wkroczeniu wojsk niemieckich na Wołyń, Piotr został postrzelony w rękę i nogę.

W 1943r. Dominik wraz z żoną i jednoroczną córką ucieka przed banderowcami w rodzinne strony do Wąchocka. Piotr zostaje i organizuje samoobronę prawdopodobnie w obwodzie Dubno. W 1944r. oddziały samoobrony zostały wcielone do 27 Dyw. Wołyńskiej. Po 1945r. przybywa z misją do centralnej Polski (z dwoma oficerami) aby odebrać przesyłkę (dolary) od premiera Mikołajczyka.

Wracając na Wołyń zatrzymują się w woj. Rzeszowskim na nocleg, gdzie zostają zamordowani przez banderowców a zwłoki wrzucono do studni. Po całym zdarzeniu do Wąchocka przyjeżdżają dwie łączniczki i informują o wszystkim rodzinę, zostawiając swoja fotografię" . Jak łatwo zauważyć informacja ta przypomina sito, niewiele wnosząca do sprawy. Faktycznie w w/w latach na Wołyń przybyło wielu nauczycieli ( z reguły posiadali stopnie oficera rezerwy WP). Bardzo prawdopodobne, że Piotr Strachowski był w konspiracji i z tego tytułu wziął udział w organizacji samoobrony polskiej. Sugestia, że robił to w obwodzie dubieńskim rodzi pewne znaki zapytania ponieważ z tego terenu żadna samoobrona nie przyszła na koncentrację ogłoszoną w styczniu 1944 r. Owszem z oddziałem "Łuna" przybyła grupa ( włączona do "Łuny") por. Józefa Malinowskiego ps."Ćwik" ( kierował inspektoratem Dubno), ale to była grupa konspiracyjna a nie samoobrona. Zakładając jednak, że nasz poszukiwany znalazł się w powstałej 27 Dywizji Piechoty AK, postanowiłem go poszukać w spisach dywizyjnych. Po nazwiskiem Strachowski owszem znalazłem, ale Stanisława z samoobrony wsi Skurcze, który nie był  w dywizji. Idąc tropem pseudonimu "Nagiel" trafiłem na : ppor. Jana Witwickiego- intendenta 27 Dywizji. Członek rodziny poszukiwanego znalazł w książce Wincentego Romanowskiego " Kainowe dni", zdanie które cytuję: " Oficerem o pewnych kwalifikacjach był (....) i  Stachowski ze Starego Krzemieńca ( przyszedł z grupą ochotników do 27 Dywizji AK, tam poległ) .." Sugeruje on, że może mamy tu do czynienia z tzw. "literówką".  Nie sądzę by to był właściwy trop, bo brak imienia i informacja, że zginął, zatem ślepa uliczka. Wracając jednak do pierwszych informacji: " Po 1945r. przybywa z misją do centralnej Polski (z dwoma oficerami) aby odebrać przesyłkę (dolary) od premiera Mikołajczyka." Tu nasuwa się pierwsze istotne pytanie: skąd przybył? Jeżeli z Wołynia to znaczy, że raczej nie był w 27 Dywizji, a faktem jest, że znaczna część żołnierzy konspiracji nie dotarła na koncentrację. Następne pytanie na czyj rozkaz (jakiej organizacji) wykonywał tą misję. Następną zagadką : " Wracając na Wołyń zatrzymują się w woj. Rzeszowskim na nocleg...". Ciśnie się na usta pytanie: dlaczego trasa wiodła przez woj. Rzeszowskie, gdzie dopada go tragiczna śmierć?

Wiadomość o śmierci do Wąchocka przywiozły dwie łączniczki po których u rodziny pozostaje jedynie ich zdjęcie.

Podejrzewam, że osoba która ich wysłuchała, poznała personalia łączniczek i miejsce zbrodni, ale nie ujawniła innym członkom rodziny dla  bezpieczeństwa wszystkich. Dziś pewnie już nie żyje, stąd tak szczątkowe informacje. Gdyby sprawą zajęto się 30 lat wstecz była duża szansa na jej rozwikłanie. Dziś publikując zdjęcia łączniczek możemy mieć jedynie nadzieję, że członkowie ich rodzin rozpoznają je i opowiedzą, gdzie  i dla jakiej organizacji pracowały. Zdjęcie kpt. Piotra Strachowskiego mogą ewentualnie rozpoznać ludzie ( wtedy dzieci) z miejscowości gdzie się zatrzymał z towarzyszami na postój. Zwracamy się do wszystkich tych co widzieli lub coś wiedzą o kontakt z naszą redakcją.