Dzisiaj jest: 27 Kwiecień 2024        Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

IKONA ŚWIĘTEJ GLAFIRY -PATRONKI GRAŻYNY

/ 1-święta Głafira-ikona

Grażyna…czyż jest taka święta?
-I tak i nie. Prawda jest taka, że tę formę imienia wymyślił Adam Mickiewicz dla bohaterki swojego poematu. Musiał chyba jednak znać powiązania. Otóż nasz wieszcz stworzył polskie imię Grażyna posługując się litewskim słowem „grażi” – czyli piękna. Natomiast  imię Glafira wywodzi się z greki. Przymiotnik „glaphyros” znaczy „piękny, zgrabny, elegancki” – czyli taka jest Glafira. Grażyna też. Czyż to nie zbieżność?
Podziwiamy Adama Mickiewicza i jego dzieła, pomyślałam więc dlaczegóż by nie stworzyć ikony patronki Grażyny? Mam nadzieję, że Kresowianie i ich prawosławni sąsiedzi nie obrażą się na mnie, że powiększyłam grono świętych przedstawianych na ikonach.
Grażyna obchodzi imieniny 1 kwietnia, w tym samym dniu kiedy kościół katolicki wspomina świętą Glafirę. Możemy przyjąć, że pierwowzorem Grażyny była święta Glafira i to właśnie ona jest patronką kobiet noszących to imię.

Żywot Glafiry był krótki, ale ciekawy.

Glafira z Amazji, która żyła na początku IV wieku i była służącą żony cesarza rzymskiego  Licyniusza. Cechowała ją niespotykana uroda, więc cesarz namawiał ją do czynów nierządnych. Dziewczyna powiedziała o tym swojej Pani, która kochała ją jak córkę i postanowiła pomóc jej w uciecze z dworu, aby nie została zhańbiona. Glafira przebrana za mężczyznę udała się w kierunku Armenii.

Po drodze zatrzymała się w mieście Amasya, gdzie poznała biskupa Bazylego, który zaopiekował się nią. Niestety, dowiedział się o tym cesarz Licyniusz. Doprowadzony do furii, kazał Bazylego i Glafirę zakuć w kajdany i sprowadzić do siebie. Zanim cesarski rozkaz wykonano, Glafira umarła we śnie. W ten sposób
Bóg postanowił oszczędzić jej cierpienia i bólu- zabrał ją do siebie. Mówi się, że śmierć była dla niej wybawieniem przed pohańbieniem.
Niestety nie udało mi się znaleźć istniejącej już ikony świętej Głafiry- Glafyry z Amazji. Skomponowałam więc ikonę tej świętej w oparciu o wiadomości o niej.
Samą jej postać starałam się zrobić ładną i powabną. W ręku trzyma krzyż- znak, że była bogobojną dziewczyną, oraz lilię- znak niewinności.
Ubrałam ją w szaty koloru białego i brązowego. W ikonach kolory mają swoją wymowę symboliczną: biel – znak czystości, świętości, prostoty i radości, brąz – odnoszony do wszystkiego co ziemskie i przemijające, symbolizuje pokorę i ubóstwo.

/ Amasya w Turcji

Natomiast tłem ikony jest widok na pontyjskie miasto Amasya, które obecnie leży w Turcji. To tam właśnie zatrzymała się i schroniła Glafira
Przepiękna Amasya jest położona w wąskiej dolinie rzeki Yesilırmak, a z obu stron ograniczają ją strzeliste szczyty Gór Pontyjskich. W latach 333 - 63 p.n.e. stała się stolicą Królestwa Pontu. Pamiątką po tych czasach są górujące nad miastem grobowce królów pontyjskich wykute w skałach. Teraz są one najsłynniejszą atrakcją miasta. Nad grobowcami położona jest cytadela nazywana również zamkiem Harsena. Zamek był niszczony i odbudowywany wielokrotnie.
Mam nadzieję, że moi kresowi miłośnicy ikon nie będą mi mieli za złe, że do ich panteonu świętych dołączyłam Glafirę.
Myślę też, że w wakacyjnych wędrówkach warto zahaczyć o Amasyę w Turcji. Zwłaszcza kobiety o imieniu Grażyna mogłyby zobaczyć to ciekawe miejsce.

A  jeśli chodzi o „ ojca chrzestnego” Grażyny, naszego wieszcza, to polecam wspaniałą książkę- album Agnieszki Zielińskiej pt. „Podróże literackie- Mickiewicz”. Autorka zaprasza na wędrówkę śladami Adama Mickiewicza w miejsca, w których żył i które odcisnęły swe piętno na jego twórczości. Zobaczymy unikatowe zdjęcia i intrygujące komentarze.