Dzisiaj jest: 1 Maj 2024        Imieniny: Józef, Jeremiasz, Filip - ¦więto Pracy

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
EWA SZTOLCMAN - KOTLARCZYK  WSPOMNIENIE O URODZIWEJ AKTORCE ORMIANCE URODZONEJ W KOŁOMYI

EWA SZTOLCMAN - KOTLARCZYK WSPOMNIENIE O URODZIWEJ AKTORCE ORMIANCE URODZONEJ W KOŁOMYI

Dla KSI "Barwy Kresów" Aleksander Szumański Mówiła po wielokroć, że chciałaby odejść wiosną, gdy majowe słońce pieści świeżą zieleń drzew, gdy przyroda rozlewa niezrównaną harmonię barw, gdy pszczoły brzęczą. Lubiła…

Readmore..

Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Kresowi mieszkańcy ziemi głubczyckiej

Jesienią tego roku ukaże się książka autorstwa Arkadiusza Szymczyny i Katarzyny Malerpt. „Kresowi mieszkańcy ziemi głubczyckiej”, której głównym tematem są stosunki polsko-litewskie w latach 1918-1945 i sytuacja Polaków mieszkających na obszarze województw północno-wschodnich II Rzeczypospolitej.
 Stulecie niepodległości państwa polskiego jest okazją do przypomnienia wszystkim, jak ogromne znaczenie polityczne, gospodarcze i kulturowe miały dla naszego kraju Kresy Wschodnie. Od wielu wieków dzieje naszego narodu były nierozerwalnie związane z ziemiami, których granice wyznaczała na północnym-wschodzie Żmudź, Kurlandia, Inflanty, ziemia połocka, witebska, mścisławska, czernichowska, a na południu Podole i województwo bracławskie. Ten jakże bogaty w zasoby naturalne i piękny obszar przecięty Dźwiną, Niemnem, Prypecią, Słuczem, czy też Dniestrem stanowił od wieków atrakcyjny „kąsek” dla naszych sąsiadów.

Dzięki umiejętnej polityce królów oraz determinacji szlachty polskiej Kresy oparły się najazdom Rusinów, Szwedów, Tatarów, Turków i buntom kozackim aż do XVIII-wiecznych rozbiorów i upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dopiero po 123-letniej niewoli przyszła wolność. Wolność ciężko wywalczona i okupiona krwią wielu Polaków. Odrodzona II Rzeczypospolita wymagała wielu reform, które zdynamizowały ograbioną przez zaborców i bolszewików gospodarkę. Potrzebne były nowe kadry ludzi mądrych, uczciwych i nade wszystko patriotów. Fenomen II RP tkwił w przekonaniu, że nowe pokolenie, pomimo ogromnych strat terytorialnych, będzie potrafiło odbudować kraj w duchu tolerancji narodowościowej i religijnej, a polski przemysł, rolnictwo i nauka staną się przykładem sukcesu w tej części Europy. Niestety dwadzieścia lat pokoju po traktacie wersalskim stanowiło zbyt krótki okres do sfinalizowania porozbiorowych zamierzeń. Totalitaryzm hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji  zniweczył marzenia naszych rodaków na lepsze jutro, a II wojna światowa pokazała, jak okrutny może być los rodzin, które z pokolenia na pokolenie krzewiły polską kulturę, język i obyczaje.
Do tej pory ukazały się dwie książki opisujące losy polskich rodzinkresowych, które po II wojnie światowej zostały ekspatriowane na Ziemie Zachodnie i osiedliły się na terenie powiatu głubczyckiego pt. „Głubczyccy Kresowianie” i „Głubczyccy Kresowianie i Sybiracy”. Obecnie autorzy chcieliby zaproponować czytelnikom kolejną część, tym razem poświęconą stosunkom polsko-litewskim i sytuacji społeczno-politycznej na Wileńszczyźnie, Nowogródczyźnie, Polesiu i Wołyniu.
 Publikacja skierowana jest również do tych, którzy interesują się sprawami gospodarczymi, polską kulturą i nauką, życiem na Wołyniu czeskiej mniejszości narodowej, deportacjami i eksterminacją ludności cywilnej, działalnością Polskiego Państwa Podziemnego, jak również życiem codziennym Polaków na Kresach Wschodnich.
 Autorzy książki „Kresowi mieszkańcy ziemi głubczyckiej” mają nadzieję, że publikacja trafi do szerokiego kręgu odbiorcówzainteresuje środowiska kresowe, miłośników historii regionalnej oraz pomoże młodzieży szkolnej w lepszym zrozumieniu dziejów naszego regionu. Ocali także pamięć o tych, którzy oddali swoje życie za wolność ojczyzny.