Dzisiaj jest: 26 Kwiecień 2024        Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Rocznice Powstania Styczniowego w II RP

II Rzeczpospolita otoczyła weteranów powstania styczniowego, można powiedzieć, fantastyczną opieką. Sześć domów opieki: prócz Warszawy i Krakowa – Lwów, Wilno, Włocławek.  Emerytury wojskowe i honorowe stopnie oficerskie, surduty mundurowe z grubego śliwkowego sukna i letni wypoczynek w najlepszych ziemiańskich domach. II Rzeczpospolita zadbała o swoich ojców założycieli, W 56. rocznicę branki, 21 stycznia 1919 roku Piłsudski wydał rozkaz : „Dla nas, żołnierzy wolnej Polski, powstańcy 1863 są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski (...) Wydaję rozkaz zaliczenia ich do szeregów Wojska (...) i witam ich jako Ojców i Kolegów” przyznając im prawo noszenia munduru. W  grudniu 1919 roku Sejm odrębną ustawą nadał wszystkim powstańcom szeregowym i podoficerom stopień „podporucznika Wojsk Polskich”, oficerów zaś awansował na wyższy stopień.

A na piersi – odznaczenia: 22 stycznia 1920 roku naczelnik państwa nadał Krzyż Srebrny Virtuti Militari aż 59 weteranom.  2 sierpnia 1919 roku Sejm przyjął ustawę o „stałej pensji dla weteranów powstania 1831 i 1863”. Wcale hojnej – 3000 marek rocznie nawet dla szeregowych. W roku 1918 żyło jeszcze około 4,5 tysiąca weteranów, potem jednak ich liczba raptownie zmalała: w 1932 było ich około 400, u schyłku II RP – tylko 53. W 1921 roku zawiązało się najbardziej znane Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Uczestników Powstania, w 1929 – Towarzystwo Przyjaciół Weteranów 1863 r.; zazdrośnie strzegło swojej autonomii Towarzystwo Weteranów Kresowych, a pomniejszych kół, straży i zrzeszeń doliczyć się można kilkunastu. Weterani przekazywali swoje sztandary gimnazjom i szkołom kadetów – ba, styczniowi bohaterowie stali się patronami aż pięciu pułków Wojska Polskiego, od piechociarzy w Lidzie (76. Lidzki PP im. Ludwika Narbutta) po ułanów z Wołynia (19. Pułk Ułanów Wołyńskich im. gen. Edmunda Różyckiego). Przede wszystkim ważne  były rocznice. Najważniejsza – 70., w roku 1933, pod patronatem prezydenta Mościckiego i, naturalnie, Marszałka,  ale też poprzednie i kolejne. I tak w czterdziestą rocznicę powstania styczniowego 1863-1903 we Lwowie Lwów, nakładem Komitetu Wydawniczego ukazała się książka poświęcona rocznicy powstania styczniowego w której można znaleźć: Spis rzeczy:

Część I, Dokumenty urzędowe, m. in.: Manifest powstania, Dekret uwłaszczenia, Dekret nadania bezrolnym, Odezwa Rz. N. do Jenerała Michała Czajkowskiego, Rozkaz dzienny Wydziału Wojny Nr. 9, Organizacya sztabów wojsk narodowych, Protest województwa Kowieńskiego, Grodzieńskiego, Nominacya Menottiego Garibaldiego Nr. 73, Urlop sierżanta Józefa Lanikiewicza

Cześć II, Wspomnienia, listy i różne osobiste dokumenty

Natomiast w 1929 roku Polskie Towarzystwo  Opieki nad Grobami Bohaterów  we Lwowie  wydało niżej prezentowaną broszurę, w której możemy znaleźć  bardzo ciekawe treści.

W Rocznicę Nocy Styczniowej

Wojna 1831 r. skończyła się przegraną; nie było wodza, któryby siłą swej mocy i ducha był w stanie poprowadzić tysiączne szeregi doborowego wojska polskiego do zwycięstwa ostatecznego. Wróg osaczył całą Polskę i zamknął Ją jakby w więzieniu, niszcząc, grabiąc, konfiskując majątki. zsyłał niewinnych na dalekie tajgi sybirskie, więzienia zapełniał starcami i niewiastami, zabijał bezbronnych i ziemie naszą kurczył, wyrywając- mowę i religję z ust tysięcy wiernych. Nie przeszkadzało to ale, by w podziemiach rozwijał się w całe pełni ruch narodowo-wyzwoleńczy, by spiski i przygotowania coraz bardziej licznie i potężniej się rozbudowały, aby na dany .znak, można było znów stanąć \ szeregach do walki z największym ciemiężcą. (...)  I słusznie też powiedział Józef Piłsudski, że rok 1863 słoi na przełomie naszych dziejów: „stara Polska umiera — nowa się rodzi“. Więcej na :

https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/61383/edition/59682/content?format_id=2