Dzisiaj jest: 2 Maj 2024        Imieniny: Anatol, Zygmunt, Anastazy
4 maja – Parada  Polskości w Wilnie

4 maja – Parada Polskości w Wilnie

Związek Polaków na Litwie zaprasza do udziału w tradycyjnej już świątecznej paradzie. Uroczystym pochodem uczcimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz kolejną rocznicę Konstytucji 3 Maja.ZPL zaprasza 4 maja…

Readmore..

Wreszcie konkrety na mównicy sejmowej.

Wreszcie konkrety na mównicy sejmowej.

Podczas ostatniego posiedzenia sejmu, z trybuny sejmowej popłynęły konkrety których od lat domagają się Kresowianie, ich potomkowie oraz patrioci miłośnicy Kresów. Autorem nie owijanych w bawełnę słów i lukrowania ludobójstwa…

Readmore..

Majowy numer KSI (5/2024)

Majowy numer KSI (5/2024)

Majowy numer KSI wydany. W majowej gazecie m.in: Wreszcie konkrety na mównicy sejmowej25 lat temu, jak na tej sali zadałem pytania kiedy w końcu dokonamy ekshumacji grobów....str. 24 maja –…

Readmore..

EWA SZTOLCMAN - KOTLARCZYK  WSPOMNIENIE O URODZIWEJ AKTORCE ORMIANCE URODZONEJ W KOŁOMYI

EWA SZTOLCMAN - KOTLARCZYK WSPOMNIENIE O URODZIWEJ AKTORCE ORMIANCE URODZONEJ W KOŁOMYI

Dla KSI "Barwy Kresów" Aleksander Szumański Mówiła po wielokroć, że chciałaby odejść wiosną, gdy majowe słońce pieści świeżą zieleń drzew, gdy przyroda rozlewa niezrównaną harmonię barw, gdy pszczoły brzęczą. Lubiła…

Readmore..

Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

Zesłańcy Sybiru – uroczystość w Tarnowcu na Opolszczyźnie

W sobotnie południe 10 lutego br. w Tarnowcu na zaproszenie Wójta Gminy Lubsza Bogusława Gąsiorowskiego i komitetu organizacyjnego na czele z tamtejszą radną Krystyną Żymańczyk, odbyły się uroczystości poświęcone 84 rocznicy wywózki na Sybir.
10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.
Mszę świętą w kaplicy cmentarnej w Tarnowcu celebrował ks. Mariusz Woskowicz – proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Mąkoszycach.

„Boże bądź dla mnie skałą schronienia, warownią, która ocala. Ty bowiem jesteś moją skałą i twierdzą, kieruj mną i prowadź przez wzgląd na swoje imię”. Witam wszystkich obecnych na wspólnej Mszy św. podczas której chcemy przede wszystkim podziękować Panu Bogu, ale również wszystkim osobom, którzy przeżyli tamte czasy w swoim życiu, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, którzy przeżyli gehennę tamtego czasu, a którym udało się przeżyć. Są świadkowie żyjący do dziś którym trudno wspominać tamte czasy, ale myślę, że czas goi rany przynajmniej na tyle, by o tym zapomnieć, bo tym się nie da zapomnieć ! „. tymi słowami podczas kolekty Mszy świętej powitał kapłan zebranych w kaplicy.
Przybyłemu z Opola sztandarowi Zarządu Oddziału Związku Sybiraków, poświęconego osobiście przez papieża św. Jana Pawła II towarzyszył miejscowy poczet sztandarowy : Kuropatnik Robert, Szeląg Edyta, Gawlas Bartosz wraz pocztem sztandarowym: Bednarski Błażej, Zawadzka Julia, Ochocka Magda z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mąkoszycach.  

W uroczystości wzięli udział: Janusz Wójcik   - Pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego ds. Społecznych, Doradca Marszałka, Danuta Szeliga - Prezes Związku Sybiraków Koła Terenowego w Opolu, Jolanta Kołodziejska – Prezes Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Opolu, Dariusz Byczkowski – Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Wojciech Jagiełlowicz –Przewodniczący Rady Gminy Lubsza, radni, sołtysi oraz miejscowi Sybiracy.
Po Mszy św. pod pomnikiem -  obeliskiem upamiętniającym pomordowanych i przymusowo wysiedlonych Polaków z Kresów Wschodnich poszczególne delegacje i młodzież złożyły wiązanki kwiatów, zapalono znicze. Głos zabrała Danuta Szeliga - Prezes Związku Sybiraków Koła Terenowego w Opolu. „Dzień dzisiejszy to pamięć o tych, którzy cierpieli ale też przestroga, trzeba o tym pamiętać, żeby to się już nigdy nie powtórzyło – cytując
zebranym odezwę; „Sybir został określony przez zesłańców nieludzką ziemią, największym cmentarzem świata, grobowcem wchłaniającym bezpowrotnie ludzi. W jednej chwili ludzie zostali pozbawieni wszystkiego – wolności, godności, domów, majątków i przede wszystkim człowieczeństwa. Jak pisał poeta Zbigniew Herbert „Naród który traci pamięć, traci sumienie”, dlatego wychodząc naprzeciw próbom zamazywania historii, zbrodni ludobójstwa i okrucieństwa terroru sowieckiego, naszym obowiązkiem jest pamiętać i przekazywać tę wiedzę kolejnym pokoleniom, wpajać młodym ludziom patriotyzm, szacunek do historii.”
Zaśpiewano pieśń „Marsz Sybiraków”, który jest współczesnym hymnem Związku Sybiraków. „ A myśmy szli i szli – dziesiątkowani! Przez tajgę, stepy – plątaniną dróg!
A myśmy szli i szli – niepokonani! Aż „Cud nad Wisłą” darował nam Bóg! Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi,  szkół, urzędów i kamienic i chat: Myśmy znów do Niepodległej szli”.

Dalsza część uroczystości przeniosła się do świetlicy wiejskiej w Tarnowcu, gdzie organizatorzy dokonali otwarcia historycznej wystawy „Golgota Wschodu” przygotowanej przez mieszkańca wsi Tarnowiec Henryka Deregę. To rodzinne pamiątki miejscowych Sybiraków, wspomnienia i fotografie ilustrujące tamte tragiczne czasy.
W podziękowaniu za przygotowanie tejże wystawy autor otrzymał od pani Prezes Związku Sybiraków Koła Terenowego w Opolu symboliczną odznakę „Tory Sybiraka”.
Gospodynie z Tarnowca poczęstowały gości obiadem, kawą i słodkościami. Czas umilał zespół wokalny - Jan Sowa z Anetą Staniszewska, prezentując szeroki wachlarz piosenek patriotycznych i kresowych. W bardzo ciekawym programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie klas piątych i szóstych Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mąkoszycach pod kierunkiem nauczycielki historii Anny Sorokowskiej.  Gościnnie zaprezentowała się młodzież z Klubu Muzycznego Gminnego Ośrodka Kultury w Lubszy – współorganizatora tej pięknej uroczystości.
Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, nie obyło się bez wspomnień Sybiraków i ich rodzin, opowiadając jak zostali poddani deportacji i jakie były ich dalsze losy.