Dzisiaj jest: 27 Kwiecień 2024        Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

I Licealne Sympozjum Historyczne W 650. rocznicę przyłączenia Kresów do Polski przez Kazimierza Wielkiego 1366-2016

W piątek 16 grudnia 2016 r., w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach, odbyło się I Licealne Sympozjum Historyczne, przygotowane przez nauczycielkę historii dr Katarzynę Maler, wspólnie z uczniami ZSO. Dyrektor Tadeusz Eckert powitał gości, wśród których byli obecni: wiceburmistrz Głubczyc Kazimierz Bedryj, przewodniczący Rady Miejskiej i zarazem wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział Głubczyce Kazimierz Naumczyk, Kresowianie i ich potomkowie. Uczniowie liceum mogli się zetknąć ze świadkami tragicznych wydarzeń na Kresach: Amelią Mamczar – prezeską Związku Inwalidów Wojennych RP i zarazem świadkiem mordów dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu, Kazimierzem Orłowskim, który przeżył masakrę Huty Pieniackiej, Dionizym Polańskim - świadkiem zbrodni ukraińskich w Majdanie, pow. Kopyczyńce oraz lekarzem med. Zygmuntem Kosowskim z Podwołoczysk, pow. Skałat.

Gościem sympozjum był również rodowity Kresowianin, Ryszard Brzeziński z Brzeżan, obecnie właściciel dworu w Pielgrzymowie. W auli liceum nie zabrakło przedstawicieli lokalnych mediów: Mariana Pospiszela z TV Pogranicze, który sfilmował imprezę, redaktora naczelnego „Głosu Głubczyc” Jana Waca oraz Mateusza Kitki, redaktora portalu Twoje Głubczyce.
 Podczas sympozjum, które prowadzili uczniowie klasy II b: Anna Hamerla i Bartłomiej Biernacki, zostały wygłoszone cztery wykłady, a ich autorami byli: Krzysztof Górecki z II d (Znani Polacy z rodowodem kresowym), Joanna Lehun z III d (Martyrologia duchowieństwa polskiego na Kresach Południowo – Wschodnich w latach 1939-1945, która wplotła do wykładu wątki rodzinne), Natalia Kozłowska z II b (Zsyłki Kresowian na Sybir w latach 1940-1941 i ich dalsze losy), wykład przedstawiający również losy jej nieżyjącej już babci – Sybiraczki Julii Fryc – Kozłowskiej oraz Angelika Mateja z II b (Zagłada Huty Pieniackiej – wsi polskiej na Kresach). Angelika przekazała również informacje o osiedleniu się nielicznych ocalałych z tego pogromu mieszkańców w Głubczycach i okolicy (Baborów, Babice, Bernacice).
 Zgromadzeni w auli, obejrzeli również prezentację obrazującą dzieje Kresów od X w. do 1945 r.
 Podczas sympozjum zostały przedstawione cztery scenki historyczne, nawiązujące do losów przeciętnej polskiej rodziny zamieszkującej Kresy, w latach 1939, 1941, 1944 i 1945, aż do jej przymusowego wysiedlenia. Odtwarzający wojsko aktorzy, wystąpili w mundurach, wypożyczonych przez członka grup rekonstrukcyjnych, Andrzeja Kurconia z Głubczyc. W scenkach wystąpili następujący uczniowie: Angelika Mateja (matka), Natalia Kozłowska (córka), Patryk Segda (ojciec – Kaźmirz Górniak), Michał Szczepański (enkawudzista), Patryk Natołoczny (esesman), wszyscy z II b, Krzysztof Fuhs I a (żołnierz radziecki), Maciej Aftarczuk I b (żołnierz Wehrmachtu), Wojciech Szczepanik I b (banderowiec), Krzysztof Górecki II d (oficer radziecki). Młodzi aktorzy odgrywający role okupantów i agresorów, wypowiadali swoje kwestie w językach: rosyjskim, niemieckim i ukraińskim.
 Nastrojową oprawę muzyczną sympozjum, stworzyła specjalnie powołana w tym celu „Wesoła Kapela Lwowska”, w składzie: Krzysztof Fuhs I a (akordeon), Anna Hamerla II b (skrzypce), Bartosz Trynda II a (mandolina, gitara) oraz Piotr Szmit i Mateusz Atłachowicz z I c (śpiew). Wykonane zostały następujące utwory: „Tylko we Lwowi”, „Marsz dzieci lwowskich” i „Sokoły”. Gdy zabrzmiały pierwsze dźwięki „Marszu dzieci lwowskich”, zaproszeni Kresowianie poderwali się z miejsc i zaczęli śpiewać:
W dzień deszczowy i ponury
Z cytadeli idą góry
Szeregami lwowskie dzieci,
Idą tułać się po świecie.
Na granicy Czarnogórza
Czeka nas mitręga duża.
Może nawet tam
Czeka na nas wróg,
A więc prowadź, prowadź Bóg!...
Wówczas powstali również pozostali uczestnicy sympozjum i wysłuchali utworu do końca.
 Sympozjum towarzyszyła wystawa fotograficzna pt. Straże ogniowe na Wołyniu w latach 1924-1926, przygotowana przez dr. Arkadiusza Szymczynę.
I Licealne Sympozjum Historyczne zostało ocenione przez gości i obserwujących je uczniów bardzo pozytywnie, jako ciekawa i bogata w różne środki przekazu lekcja historii. Na kolejny rok jest zaplanowane drugie sympozjum, którego tematyka nie jest jeszcze znana, natomiast za dwa lata tematem będzie setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

Szersza fotorelacja na stronie 4 http://ksi.btx.pl/pdf/numer69.pdf