Dzisiaj jest: 26 Kwiecień 2024        Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Echa 75 rocznicy Akcji „Burza” i działań 27 WDP AK

Ze znacznym opóźnieniem, powstałym nie z naszej przyczyny, pragniemy poinformować o upamiętnieniu 75 rocznicy Akcji „Burza” w Lublinie, która miała miejsce  w  dniu 8 października 2019 r. na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.  Odbyła się tam uroczystość poświęcenia tablicy na nagrobku por. Sylwestra Brokowskiego ps. „Bogoria”. „Biały”. pierwszego dowódcy włodzimierskiego  zgrupowania pułkowego „Osnowa”, później  dowódcy I Batalionu 23 Pułku 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Tablica upamiętnia 75 rocznicę Akcji „ Burza”.

Poświęcenia dokonał  kapelan Środowiska Lubelskiego 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK ks. Marian Duma.

W uroczystości uczestniczyli syn Jerzy Brokowski z żoną i córką, przedstawiciele Środowiska Lubelskiego z Prezesem Zarządu Andrzejem Mazurkiem i Wiceprezesem Mariuszem Stefańskim oraz Prezes Zarządu Piłsudczyków RP Okręgu Lubelskiego generał brygady Piłsudczyków RP Stanisław Olszewski. Por. Sylwester Brokowski ps.” Bogoria” ,” Biały” jako przedwojenny członek Związku Rezerwistów Kostopolu, Janowej Dolinie i Włodzimierzu  na Wołyniu - działał w okresie okupacji w ruchu oporu. Był komendantem obwodu „Osnowa” w Włodzimierzu Wołyńskim a następnie walczył w partyzantce  AK. 

Za  waleczność,  niezłomność i hart ducha wykazane na zajmowanych stanowiskach, za postawę najwyższego poświęcenia w sprawie wolności Polski jak podano w uzasadnieniu - otrzymał Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami a pośmiertnie 31 stycznia 2016 r. i  Krzyż Obrońców Wołynia 1939- 1944.Po rozbrojeniu 27 WDPAK przez sowietów w Skrobowiie , wrócił do Lublina i od razu zgłosił się na punkt kontaktowy aby dalej kontynuować walkę.

Tam niestety był „kocioł” i został od razu zatrzymany przez NKWD i wraz z innymi zatrzymanymi wywieziony do spec-łagru NKWD nr 178 Diagilewo  obł. Riazań gdzie był więziony prawie 3 lata. Po powrocie z łagru wkrótce ciężko zachorował i po kilku wylewach już do śmierci był częściowo sparaliżowany. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Uczczono Jego pamięć w 75 rocznicę Akcji» Burza» przez wmurowanie i poświęcenie okolicznościowej tablicy na Jego nagrobku.
Informacje i zdjęcia dostarczył Jerzy Brokowski