Dzisiaj jest: 27 Kwiecień 2024        Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
EWA SZTOLCMAN - KOTLARCZYK  WSPOMNIENIE O URODZIWEJ AKTORCE ORMIANCE URODZONEJ W KOŁOMYI

EWA SZTOLCMAN - KOTLARCZYK WSPOMNIENIE O URODZIWEJ AKTORCE ORMIANCE URODZONEJ W KOŁOMYI

Dla KSI "Barwy Kresów" Aleksander Szumański Mówiła po wielokroć, że chciałaby odejść wiosną, gdy majowe słońce pieści świeżą zieleń drzew, gdy przyroda rozlewa niezrównaną harmonię barw, gdy pszczoły brzęczą. Lubiła…

Readmore..

Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Ruś przeto cała, a z nią Podole, Wołyń i Ukraina, ani z religii, ani z narodowości do Moskwy nie należała

Skandynawia, Szwecja i Norwegia liczą dziś do sześciu milionów mieszkańców. Tych garstka przed dziesięciu wiekami zawojowała wschodnią część ziem słowiańskich i nadała im od siebie miano Rusi. Tak zwani Welikorosy czyli Moskale są ze względu fizycznego i moralnego całkiem różni od Słowian przezwanych przez skandynawskich najezdników Warago –Rusów, Rusinami w ziemiach zwanych dzisiaj Małą Rusią, Białą Rusią, Wołyniem, Podolem i Ukrainą– fragment odczytu Stefana Buszczyńskiego na uniwersytecie w Bolonii w 1884 r. 

Historia była jego ulubionym przedmiotem; nie historia dla historii, nie nauka dla nauki, ale badania dziejów ojczystych i wysnute z nich prawdy, miały mu służyć jako broń skuteczna przeciw wrogom, którzy fałszom historycznym w opinii świata całego torując drogę, na nich i na gwałtach bezprawne swe panowanie budują. Do pierwszych badań historycznych Buszczyńskiego należy dziełko pod tytułem „Podole, Wołyń i Ukraina” wydane również we Francji z przypisami i dokumentami pod tytułem La Polotne et ses provinces meridionales. Manuscrit d’un Ukrainien. Znamienny jest tytuł serii zeszytów wydanych w Krakowie w 1894 r. „Obrona spotwarzonego narodu”.

Dlaczego ani zdobycze technologiczne, ani znajomość języków obcych, ani łatwy dostęp  do źródeł nie przynosi polskich dzieł, których celem byłaby obrona „spotwarzanej” w świecie (i w kraju) Rzeczypospolitej,  jej bogatej i niezwykłej historii, tradycji i tożsamości narodowej?  Fałszom historycznym w opinii świata całego drogę torują i naród polski spotwarzają przedstawiciele  mniejszości żydowskiej, choćby w ostatnim filmie o grodzkich orlętach, a czeka nas jeszcze nauka  z „zakresu naszej  pamięci narodowej” wynikająca ze „współpracy ukraińsko-polskiej grupy roboczej powołanej przez ministrów kultury Ukrainy i Polski” -  zamiast wznowienia dzieł będących wynikiem kilkudziesięciu lat naukowej pracy Aleksandra Jabłonowskiego, Oswalda Balzera, Feliksa Konecznego, Stanisława Grabskiego, Stefana Buszczyńskiego i wielu innych - polskiej elity naukowej.  Czego jeszcze dowiedzieli się Rzeczypospolitej Bolończycy i Francuzi od Stefana Buszcyńskiego?

Topograficzny opis Polski. Starożytni Polanie, osiedleni nad brzegami rzeki Warty (w dzisiejszym Wielkim Księstwie Poznańskiem) i Polanie będący wschodnią gałęzią pierwszych, a rozciągający się ponad prawym brzegiem Dniepru (w dzisiejszej Ukrainie), przezwani Rusinami przez normandzkich, czyli warago-skandynawskich  najezdników w IX wieku, zarówno jak ich słowiańscy pobratymcy, składali Wielkie Księstwo Litewskie, po upadku książąt ruskich, którzy uciekli za Dniepr od Tatarów. Wprzód rozdzieleni dynastiami, połączyli się z sobą wszyscy mieszkańcy tych krajów pod jednym berłem królów polskich w XIV wieku (1386), tworząc następnie jedno narodowe mocarstwo: Rzeczypospolitą Polską. To zjednoczenie, znane pod imieniem Uni Lubelskiej dobrowolnie z obu stron zawartej, jako wieczysty związek dwóch gałęzi jednego narodu z plemienia słowiańskiego, zostało kilka razy wzmocnionym i zatwierdzonym; niedawnymi zaś czasy w 1861 roku, na dolinie Alexoty nad Niemnem i w Horodle, przy udziale kilkudziesięciu tysięcy przedstawicieli i delegowanych z każdego powiatu litewsko-ruskich krajów.

W ciągu 900 lat przeszło, licząc tylko od Piasta do rozbioru Polski, z rozmaitymi zmianami w skutek rozlicznych losów, następujące kraje składały Zjednoczoną Rzeczypospolitą Polską. Śląsk, Pomorze, Prusy , Wielko-Polska, Mazowsze, Mało-Polska, Kurlandya, Liwonia, Żmudź, Litwa, Biała-Ruś, Polesie, Wołyń, Podole, Ukraina, Czerwona-Ruś, Mała-Ruś, a oprócz tych ziem, kraje Kozaków i Tatarów Perekopskich. (Słowiańska sprawa, POLSKA i PRAWA Narodów, Odczyty na uniwersytecie Bolonii 1884 r. i mowa przy odsłonięciu pomnika poległym Polakom w Mestre, przekład z włoskiego).

Pytanie do Ministra Kultury: Czy nie należy ku pokrzepieniu serc walczących z Rosją upublicznić dzieł Stefana Buszczyńskiego? Udowadnia w nich m.in. Ruś przeto cała, a z nią Podole, Wołyń i Ukraina, ani z religii, ani z narodowości do Moskwy nie należała i należeć nie będzie. Dodaje również:  I nigdy nie odstąpimy od tej historycznej prawdy, że Podole, Wołyń i Ukraina nie są Moskwą, lecz są ziemiami polskimi.

Imię jego zyskało rozgłos niemały w literaturze europejskiej po wydaniu historyczno-politycznego obszernego  dzieła w języku francuskim, obejmującego 620 stron ścisłego druku, wydane pierwotnie bezimiennie pod tytułem „La Decadence de l’ Europe”(Upadek Europy ) Paris. Librairie du Luxembourg roku 1867. Dzieło to zwróciło na się od razu uwagę myślących ludzi we wszystkich cywilizowanych krajach Europy. W kilkudziesięciu dziennikach i pismach naukowych pojawiły się jednocześnie prawie szczegółowe rozbiory tej pracy. W tej liczbie obok francuskich szwedzkie, hiszpańskie, niemieckie i amerykańskie pisma ogłosiły sprawozdania określając ją mianem „istnej encyklopedii wolności”. Buszczyński, nie ukrywając już  swego nazwiska, za pośrednictwem księżnej Giedrojć posłał swe dzieło cesarzowi francuskiemu. W kilka dni potem jedna z dam dworu mówiła o niem z Napoleonem, który pozaznaczał ważniejsze ustępy w książce i wskazując na nią, rzekł: »C’est triste, mais c’est vrai!« (Smutne to, ale prawdziwe). Wkrótce potem wszystkie biura ministerjalne francuskie zakupiły dzieło Buszczyńskiego. Czasopisma niemieckie rozdwoiły się  w zdaniach o tej ksią?ce. Serwilistyczne pot?pi?y j?, liberalne prawie jednomy?lnie stwierdzi?y, ?e ?Decadence de l?Europe? tworzy epok? w literaturze XIX wieku.żce. Serwilistyczne potępiły ją, liberalne prawie jednomyślnie stwierdziły, że „Decadence de l’Europe” tworzy epokę w literaturze XIX wieku.

(…) Najpiękniejszym, do głębi wzruszającym był list, nieodżałowanej pamięci Apollona Korzeniowskiego, poety Sybiraka, z dnia 29 maja 1869 roku. „Twoje dzieło” - czytamy pomiędzy innymi, - jako nadto ogólne, człowieczeńskie, powszechne, nie obudziłoby pewnie mojego zajęcia, gdyby nie ta powszechna jego cecha, wyróżniająca od wszelkich innych utworów tego rodzaju . Prawda bezwzględna, wyraźna i głośna. I nam jej również jak każdemu narodowi potrzeba, może więcej nawet; jest to węzeł, który to dzieło wiąże ze świętą sprawą naszego wyzwolenia. Słowem, duma w sercu mojem, że ziomek dał ten  utwór Europie.(Stefan Buszczyński i jego testament, przyczynek do dziejów naszych, Kraków 1892). Oprócz biografii, opinii współczesnych, recenzji, wierszy pisanych dla niego, są  dyplomy i dowody uznania:

TOWARZYSTWO HISTORYCZNO - LITERACKIE W PARYŻU założone 29 kwietnia 1832 roku.

Stanowisko Stefana Buszczyńskiego wśród społeczeństwa polskiego, doniosłość zasług jego tak na polu wiedzy jako też w dziedzinie obywatelskiej pracy narodowej ocenić można snadnie na podstawie licznych dowodów uznania i dyplomów, jakimi go darzyły najpoważniejsze instytucje narodowe, stowarzyszenia polityczne, społeczne, młodzieży w kraju i na obczyźnie. Jest to wspaniały wieniec wawrzynu, zapracowany uczciwie wytrwałą służbą obywatelską, toż… Stosownie do artykułów IV, V, VI i VII statutów swoich, dekretem cesarza Napoleona III. (dnia 10 czerwca 1866 roku) zatwierdzonych, Towarzystwo na posiedzeniu dnia 5 stycznia 1867 roku wybrało Pana Stefana Buszczyńskiego na Członka zwyczajnego, w dowód czego Rada Towarzystwa wydaje mu Akt niniejszy.

Paryż dnia 25 stycznia J867 roku. W. Czartoryski. Bronisław Zaleski Prezes. Sekretarz. Członkowie Rady: Barzykowski, W. Zamojski, L. Bystrzanowski, E. Januszkiewicz, Kalinka.

ZWIĄZEK NARODOWY POLSKI w Stanach Zjednoczonych Północnej Ameryki.

Chlubna działalność zasłużonego rodaka znalazła świetne uznanie u Polaków zamieszkałych w Ameryce północnej. Wolnej ziemi obywatele umieją godnie czcić szermierzy wolności i przyrodzonych praw narodu. Na wieść o zamiarze złożenia hołdu trzydziestoletniej niestrudzonej pracy Stefana Buszczyńskiego, rodacy nasi z za oceanu pierwsi pospieszyli z wyrazami niekłamanej czci.

Dowodem tego następujące dokumenty: Obywatel Stefan Buszczyński, zasłużony literat w obronie praw Narodu Polskiego, w Krakowie, został na mocy Artykułu V. §. 7-go Konstytucji dnia 27 kwietnia roku 1892 uchwałą Rządu Centralnego Członkiem Honorowym Związku Narodowego Polskiego w St. Zj. p. Ameryki mianowanym.