Dzisiaj jest: 27 Kwiecień 2024        Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
EWA SZTOLCMAN - KOTLARCZYK  WSPOMNIENIE O URODZIWEJ AKTORCE ORMIANCE URODZONEJ W KOŁOMYI

EWA SZTOLCMAN - KOTLARCZYK WSPOMNIENIE O URODZIWEJ AKTORCE ORMIANCE URODZONEJ W KOŁOMYI

Dla KSI "Barwy Kresów" Aleksander Szumański Mówiła po wielokroć, że chciałaby odejść wiosną, gdy majowe słońce pieści świeżą zieleń drzew, gdy przyroda rozlewa niezrównaną harmonię barw, gdy pszczoły brzęczą. Lubiła…

Readmore..

Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

KONCERT „BETLEJEMSKA I KRESOWA, ŚLICZNA GWIAZDA MIASTA LWOWA”

28 grudnia 2016 roku w sali teatralnej Wojskowego Ośrodka Kultury Klubu 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie przy u. Zyblikiewicza 1 odbył się koncert poświęcony tradycjom wigilijnym i Świętu Narodzenia Pańskiego „’Betlejemska i Kresowa Śliczna Gwiazda Miasta Lwowa”.
Matka Boża Królowa Polski i jej Syn Boży Jezus Chrystus stali się jak corocznie bohaterami Święta Bożego Narodzenia, a w przeddzień polskiej Wigilii my Polacy w tradycji dzieląc się opłatkiem pamiętamy o stajence w której narodził się Zbawiciel za przyczyną Niepokalanej Matki Przenajświętszej, Królowej Polski.

Autor scenariusza Karol Wróblewski  oparł go na fragmentach „Poematu Boga - Człowieka Marii Valtorty.
Artyści wykonawcy, zaprezentowali wysoki profesjonalny kunszt artystyczny w prezentacji kolęd o zabarwieniu miasta Semper Fidelis. Artyści zaśpiewali 19 kolęd, czy to solo, czy też w trójosobowym chórze, a narrację przed każdym kolędowaniem  prowadził Wojciech Habela, zawsze wspominając o naszej Królowej.
Lwowianie w ciągu  wieków oddawali cześć Maryi w kościołach, przekazując jej szczególnej opiece lwowskie świątynie. Kult Maryjny nie ograniczał sie jednak do świątyń. Mieszkańcy chętnie umieszczali wizerunki i figury Madonny na fasadach kamienic, w swoich mieszkaniach, na nagrobkach, a także na placach miejskich. Szczególnie piękna jest Madonna na placu Mariackim we Lwowie. Przed tą figura Maryi lwowianie pojedynczo i gromadnie odmawiają modlitwy i wnoszą swoje prośby.
Tu właśnie na placu Mariackim we Lwowie Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski udekorował miasto Semper Fidelis  orderem Virtuti Militari w hołdzie obrońcom Lwowa w pamiętnym 1920 roku.
Jednak po wkroczenie Sowietów statua maki Bożej została usunięta.
Dużo później na cokole pojawiła się jej wierna kopia.
WIERNE MADONNY LWOWA  - MATKA BOŻA OSTROBRAMSKA Z ŁYCZAKOWA, najmłodszego lwowskiego kościoła Garnizonowego 14.Pułku Ułanów Jazłowieckich posadowionego w 1934 roku jako wotum dziękczynne za zachowanie Kresów przy Macierzy.

- MATKA BOŻA ŚNIEŻNA z kościoła w pobliży Wysokiego Zamku, jednego z najstarszych lwowskich kościołów, który do czasu wzniesienia katedry pełnił funkcję fary.

- MATKA BOŻA ŁASKAWA - ŚLICZNA GWIAZDA MIASTA LWOWA łaskami słynący obraz Matki Bożej z 1598 roku przedstawiający Matkę Bożą w czerwonej sukni i w zielonym płaszczu, siedzącą na tronie wśród obłoków i trzymającą na prawym kolanie stojącego małego Pana Jezusa. Obraz namalowany przez lwowskiego mieszczanina Józefa Wolfowicza dla ławnika lwowskiego Wojciecha Wolfowicza po stracie jego córki Katarzyny i umieszczony na zewnątrz kościoła w pobliżu jej grobu. Z czasem, wraz ze wzrostem kultu maryjnego wybudowano kapliczkę. W 1648 roku po nieudanym zdobyciu miasta przez Bohdana Chmielnickiego, mieszkańcy Lwowa ofiarowali Matce Bożej dziękczynna wotum.
Król Jan Kazimierz w kaplicy przed tym obrazem dziękował Matce Bożej za zwycięstwo pod Beresteczkiem, natomiast 1 kwietnia 1656 roku sam przeniósł obraz do katedry lwowskiej, umieścił w głównym ołtarzu i w obecności nuncjuszaa papieskiego Pietro Vidoniego i całego swojego dworu, z rycerstwem, senatorami i duchowieństwem złożył śluby królewskie oddając Jej swoje państwo i ogłaszając ją Królową Korony Polskiej.
Przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej nuncjusz papieski odprawił mszę świętą, a bezpośrednio przed „Agnus Dei” Jan Kazimierz zszedł z tronu, złoży koronę i berło. Po przyjęciu Komunii świętej klęknął na najwyższym stopniu ołtarza i złożył ślubowanie. W ogromnej ciszy lwowskiej katedry padły słowa modlitwy:
„Wielka Boga-Człowieka Rodzicielko i Panno Najświętsza! Ja, Jan Kazimierz, z łaski Syna Twego, Króla królów i Pana mego, i z Twego miłosierdzia król, padłszy do stóp Twoich najświętszych, Ciebie za Patronkę moją i za Królowę państw moich dzisiaj obieram. I siebie, i moje królestwo polskie, księstwo litewskie, ruskie, pruskie, mazowieckie, żmudzkie, inflanckie i czernichowskie, wojska obydwu narodów i ludy wszystkie Twej osobliwszej opiece i obronie polecam i o Twoją pomoc i miłosierdzie w tym nieszczęśliwym i przykrym królestwa mego stanie przeciw nieprzyjaciołom świętego rzymskiego Kościoła pokornie błagam. A że największymi dobrodziejstwy Twemi pobudzony pałam wraz z moim narodem nową i najszczerszą chęcią służenia Tobie, więc przyrzekam też i na przyszłość w moim i ludów moich imieniu Tobie, Najświętsza Panno, i Synowi Twojemu, Panu naszemu, Jezusowi Chrystusowi, że cześć Waszą i chwałę przenajświętszą zawsze po wszystkich krajach mego królestwa z wszelką usilnością pomnażać i utrzymywać będę. Obiecuję prócz tego i ślubuję: iż gdy za świętem Twym pośrednictwem i wielkiego Syna Twego miłosierdziem, nad nieprzyjaciółmi, a osobliwie Szwedami, Twoją i Syna Twego cześć i chwałę wszędzie po nieprzyjacielsku prześladującymi i zupełnie zniszczyć usiłującymi, zwycięstwo odniosę, u Stolicy Apostolskiej starać się będę, aby ten dzień na podziękowanie za tę łaskę Tobie i Synowi Twojemu corocznie jako uroczysty i święty na wieki obchodzono i polecę czuwać nad tym biskupom królestwa mego, aby to, co przyrzekam, od ludów moich dopełnione było. A ponieważ z wielkim bólem serca mego poznaję, że za łzy i krzywdy włościan w królestwie moim Syn Twój, sprawiedliwy Sędzia świata, od siedmiu już lat dopuszcza na nas kary powietrza, wojny i innych nieszczęść, przeto obiecuję i przyrzekam oprócz tego, iż ze wszystkiemi  memi stanami po przywróceniu pokoju użyję troskliwie wszelkich środków dla odwrócenia tych nieszczęść i postaram się, aby lud królestwa mego od niesprawiedliwych ciężarów i ucisków był uwolniony. Uczyń to, Najmiłosierniejsza Pani i Królowo, abyś tak samo, jakeś najszczerszą chęć we mnie, w moich urzędnikach i stanach do wyznania tego ślubu wzbudziła, także nam łaskę u Syna Twego dla wypełnienia tego ślubu uprosiła. Amen”.

Autorem Ślubów Lwowskich, które złożył król Jan Kazimierz Waza w katedrze Najświętszej Panny Maryi we Lwowie był św. Andrzej Bobola.

Matka Boża Łaskawa nazywana Śliczną Gwiazdą Miasta Lwowa jest główną patronką Archidiecezji Lwowskiej. Jej święto obchodzone jest 1 kwietnia na pamiątkę ślubów króla Jana Kazimierza. Bardzo popularny hymn ku Jej czci był śpiewany przez lwowian podczas różnych uroczystości kościelnych i patriotycznych.
Zaczynał sie od słów:

„Śliczna Gwiazdo miasta Lwowa
Matko nasza i Królowa, Maryja,
Matko nasza i Królowa, Maryja,
Nieba i ziemi Królowa, Maryja,
Bądź nam Matką tu i w niebie, Maryja,
Maryja, Maryja, o Maryja Królowa”.

Pierwszym polskim prezydentem po 1989 roku, który w katedrze lwowskiej odnowił Śluby Kazimierzowskie był prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński w 2009 roku, na rok przed Katyniem 2010.
Na Jasnej Górze w sali św. Jana Pawła II  corocznie na początku lipca odbywa się ogólnoświatowy Kongres Kresowian z tysiącem uczestników z całego świata.
W 2009 roku patronem owych uroczystości był prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński. W jego imieniu szefowa kancelarii prezydenckiej odczytała list intencyjny pana prezydenta, w którym m.in. jako pierwszy polityk powiedział o ludobójstwie dokonanym na Kresach Południowo - Wschodnich i w Małopolsce Wschodniej II RP.
Zwykle Kongres Kresowian kończy koncert wybitnych artystów.
W 2009 roku odbył się koncert zespołu „Chawira” z panami Karolem Wróblewskim i Wojciechem Habelą.
Obrady prowadziła red. Danuta Skalska rzecznik prasowy  Kongresu Kresowian, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich w Bytomiu.
Pośród tysiąca gości udział wzięła pani Maria Mirecka - Loryś, dzisiaj juz ponad stuletnia narodowa bohaterka, ciesząca się dobrym zdrowiem.
Pośród przybyłych gości zauważyliśmy z moją małżonką wielu dziennikarzy z całego świata, biorących udział w corocznym Światowym Forum Mediów Polonijnych z panią prezes Radia Lwów Teresą Pakosz.

Nasze spotkanie „Betlejemska i Kresowa śliczna gwiazda miasta Lwowa” uświetnili artyści, którzy kolędowali, a to:

- Magdalena Sowa, Irena Paprocka, Marek Kaczmarczyk z narratorrem Wojciechem Habelą, polskim artystą dramatycznym. Koncertował, akompaniując, zespół „Chawira” z Karolem Wróblewskim - prezesem fundacji Ocalenia Kultury Kresowej, Stefanem Czyżem oraz z Jerzym Skrejką.

W drugiej części koncertu „”Kolędy i nie tylko” wystąpił artysta - solista krakowskiej Opery i Operetki Franciszek Makuch, któremu towarzyszyli Dorota Helbin - sopran oraz mistrz wirtuozerii akordeonowej Mateusz Dudek.

Scenariusz koncertu - Karol Wróblewski oparty na fragmentach „Poematu  Boga - Człowieka” Marii Valtorty.

Film z koncertu znajduje się na portalu „You Tube”.
                                                                
Konferansjerkę prowadził Aleksander Szumański.

„I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem, a com widział i słyszał w księgi umieściłem”

opracował Aleksander Szumański