Logo

Kresowi mieszkańcy ziemi głubczyckiej

Jesienią tego roku ukaże się książka autorstwa Arkadiusza Szymczyny i Katarzyny Malerpt. „Kresowi mieszkańcy ziemi głubczyckiej”, której głównym tematem są stosunki polsko-litewskie w latach 1918-1945 i sytuacja Polaków mieszkających na obszarze województw północno-wschodnich II Rzeczypospolitej.
 Stulecie niepodległości państwa polskiego jest okazją do przypomnienia wszystkim, jak ogromne znaczenie polityczne, gospodarcze i kulturowe miały dla naszego kraju Kresy Wschodnie. Od wielu wieków dzieje naszego narodu były nierozerwalnie związane z ziemiami, których granice wyznaczała na północnym-wschodzie Żmudź, Kurlandia, Inflanty, ziemia połocka, witebska, mścisławska, czernichowska, a na południu Podole i województwo bracławskie. Ten jakże bogaty w zasoby naturalne i piękny obszar przecięty Dźwiną, Niemnem, Prypecią, Słuczem, czy też Dniestrem stanowił od wieków atrakcyjny „kąsek” dla naszych sąsiadów.

Dzięki umiejętnej polityce królów oraz determinacji szlachty polskiej Kresy oparły się najazdom Rusinów, Szwedów, Tatarów, Turków i buntom kozackim aż do XVIII-wiecznych rozbiorów i upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dopiero po 123-letniej niewoli przyszła wolność. Wolność ciężko wywalczona i okupiona krwią wielu Polaków. Odrodzona II Rzeczypospolita wymagała wielu reform, które zdynamizowały ograbioną przez zaborców i bolszewików gospodarkę. Potrzebne były nowe kadry ludzi mądrych, uczciwych i nade wszystko patriotów. Fenomen II RP tkwił w przekonaniu, że nowe pokolenie, pomimo ogromnych strat terytorialnych, będzie potrafiło odbudować kraj w duchu tolerancji narodowościowej i religijnej, a polski przemysł, rolnictwo i nauka staną się przykładem sukcesu w tej części Europy. Niestety dwadzieścia lat pokoju po traktacie wersalskim stanowiło zbyt krótki okres do sfinalizowania porozbiorowych zamierzeń. Totalitaryzm hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji  zniweczył marzenia naszych rodaków na lepsze jutro, a II wojna światowa pokazała, jak okrutny może być los rodzin, które z pokolenia na pokolenie krzewiły polską kulturę, język i obyczaje.
Do tej pory ukazały się dwie książki opisujące losy polskich rodzinkresowych, które po II wojnie światowej zostały ekspatriowane na Ziemie Zachodnie i osiedliły się na terenie powiatu głubczyckiego pt. „Głubczyccy Kresowianie” i „Głubczyccy Kresowianie i Sybiracy”. Obecnie autorzy chcieliby zaproponować czytelnikom kolejną część, tym razem poświęconą stosunkom polsko-litewskim i sytuacji społeczno-politycznej na Wileńszczyźnie, Nowogródczyźnie, Polesiu i Wołyniu.
 Publikacja skierowana jest również do tych, którzy interesują się sprawami gospodarczymi, polską kulturą i nauką, życiem na Wołyniu czeskiej mniejszości narodowej, deportacjami i eksterminacją ludności cywilnej, działalnością Polskiego Państwa Podziemnego, jak również życiem codziennym Polaków na Kresach Wschodnich.
 Autorzy książki „Kresowi mieszkańcy ziemi głubczyckiej” mają nadzieję, że publikacja trafi do szerokiego kręgu odbiorcówzainteresuje środowiska kresowe, miłośników historii regionalnej oraz pomoże młodzieży szkolnej w lepszym zrozumieniu dziejów naszego regionu. Ocali także pamięć o tych, którzy oddali swoje życie za wolność ojczyzny.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.