Logo

Historia lubi się powtarzać

Dziś kiedy cały świat boryka się z pandemią, która zaskoczyła wszystkich swoim pojawieniem się w naszym życiu, warto zajrzeć do historii. Bardzo wielu ludzi nie docenia nauki płynącej właśnie z przeszłości do czasu kiedy rzeczywistość ich nie zaskoczy. Autor niżej prezentowanej książki odsłania nam kulisy podobnej pandemii która miała miejsce ponad 100 lat temu. Skąd się wzięła, jak przebiegała i jak radzono sobie z nią wtedy. Warto przeczytać tą książkę i porównać sytuację obecną do ówczesnej, myślimy, że bardziej skomplikowaną niż dziś.

Kiedy w połowie listopada 1918 roku wybucha niepodległość, większość ofiar hiszpanki prawdopodobnie już nie żyje albo właśnie umiera.

Największa w dziejach ludzkości i Polski pandemia nie zostaje rozpoznana, pojawia się raczej jako dodatkowy problem i zagrożenie. Służby sanitarne i medyczne zajęte są przede wszystkim walką z tyfusem.

Polacy w tym czasie wspólnym wysiłkiem pozaborowym budują nowe państwo, scalają administrację, tworzą armię. Na gruzach starego imperialnego porządku powstaje II Rzeczpospolita. Trwa wojna domowa w Galicji, bolszewicka Rosja i młoda Polska wchodzą na kurs kolizyjny. Panuje bieda i głód. Hiszpanka zbiera swoje żniwo.

Esej Łukasza Mieszkowskiego przypomina rzeczywiste źródła epidemii, jej historię i reakcje rządów. Jest pionierską próbą rekonstrukcji przebiegu hiszpanki w II Rzeczypospolitej i gorzkim dowodem na to, jak rzadko wyciągamy lekcje z historii.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. https://www.empik.com/najwieksza-pandemia-hiszpanki-u-progu-niepodleglej-polski-mieszkowski-lukasz,p1246250378,ksiazka-p

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.