Logo

Warszawa. Msza i Marsz Pamięci w 75. rocznicę "Krwawej Niedzieli".

11 lipca to czas zadumy, refleksji i czczenia pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego 11 lipca 1943 r. na Wołyniu.

Bez względu na dzień tygodnia, Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych już od wielu lat organizuje Marsz Pamięci poprzedzany Mszą Święta odprawianą w intencji zamordowanych. Tegoroczny Marsz Pamięci poprzedziła Msza Święta odprawiona w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze której przewodniczył Ks. prałat płk Sławomir Żarski. Ks. Żarski to ten sam ksiądz który 11 listopada 2010 r. podczas mszy w katedrze polowej Wojska Polskiego odważył się opowiedzieć o patriotyzmie mówiąc m.in.:

- U podstaw III Rzeczypospolitej miejsce patriotyzmu zajęło stwierdzenie jednego z pierwszych premierów »nowej« Polski, który powiedział, że »aby zostać bogaczem, pierwszy milion trzeba ukraść«. Propagowanie podobnych haseł zaowocowało tym, że wartość została zastąpiona antywartością. Patriotyzm zastąpiono promowanym kosmopolityzmem; miejsce uczciwości zajęła nieuczciwość; prawdę zastąpiono kłamstwem i pomówieniem; ofiarność i poświęcenie – chciwością i pazernością; miłość – nienawiścią.

Wymieniany jako główny kandydat do objęcia funkcji biskupa polowego Wojska Polskiego, ks. płk. Sławomir Żarski po tym płomiennym kazaniu które nie spodobało się prezydentowi Komorowskiemu, stracił szanse na awans. Po niespełna dwóch latach został także przeniesiony z parafii którą mu powierzono.

Z powodu głębokiego patriotyzmu ks. Żarskiego, Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych zabiegał o przewodniczenie ks. Żarskiego Mszy Świętej poświęconej ofiarom ludobójstwa tym bardziej, że tematyka Kresowa jest mu bardzo bliska. W kazaniu wygłoszonym podczas mszy w praskiej katedrze ks. Żarski podkreślał istotę i rolę pamięci ofiar ludobójstwa którą Ryszard Nowaczewski pięknie wyrecytował na zakończenie mszy.

Ta pamięć zaczyna się dopiero przebijać w polityczno-medialnych przekazach dlatego RS PPK postanowił, że tegoroczne obchody Kwiatem Lnu połączą w pamięci Ofiar Krwawej Niedzieli na Wołyniu oba brzegi Wisły. Uczestnicy tych obchodów otrzymali w formie nalepek kwiat lnu który z prawobrzeżnej Warszawy przeniesiono na lewobrzeżna, pod Tablicę Wołyńską umieszczoną na fasadzie Domu Polonii. 

Po dotarciu Marszu Pamięci pod tablicą odśpiewano Hymn oraz odmówiono modlitwę w intencji ofiar. Od uczestników Marszu Pamięci złożono pod tablicą biało czerwoną wiązankę i zapalono symboliczne Światełko Pamięci. Andrzej Łukawski z mazowieckiego oddziału RS PPK zaapelował, aby to symboliczne Światełko Pamięci przenieść do domów i o 22:00 wystawić zapalone w oknach swoich domów.

Na zakończenie obchodów na wyraźną prośbę zgromadzonych Ryszard Nowaczewski raz jeszcze wyrecytował swój wiersz i po krótkich wystąpieniach uczestników marszu nawiązujących do  "Krwawej Niedzieli" zgromadzenie zostało zamknięte.   

Foto: Henryka Gelak-Dezór, KSI

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.