Logo

Zesłańcy Sybiru – uroczystość w Tarnowcu na Opolszczyźnie

W sobotnie południe 10 lutego br. w Tarnowcu na zaproszenie Wójta Gminy Lubsza Bogusława Gąsiorowskiego i komitetu organizacyjnego na czele z tamtejszą radną Krystyną Żymańczyk, odbyły się uroczystości poświęcone 84 rocznicy wywózki na Sybir.
10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.
Mszę świętą w kaplicy cmentarnej w Tarnowcu celebrował ks. Mariusz Woskowicz – proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Mąkoszycach.

„Boże bądź dla mnie skałą schronienia, warownią, która ocala. Ty bowiem jesteś moją skałą i twierdzą, kieruj mną i prowadź przez wzgląd na swoje imię”. Witam wszystkich obecnych na wspólnej Mszy św. podczas której chcemy przede wszystkim podziękować Panu Bogu, ale również wszystkim osobom, którzy przeżyli tamte czasy w swoim życiu, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, którzy przeżyli gehennę tamtego czasu, a którym udało się przeżyć. Są świadkowie żyjący do dziś którym trudno wspominać tamte czasy, ale myślę, że czas goi rany przynajmniej na tyle, by o tym zapomnieć, bo tym się nie da zapomnieć ! „. tymi słowami podczas kolekty Mszy świętej powitał kapłan zebranych w kaplicy.
Przybyłemu z Opola sztandarowi Zarządu Oddziału Związku Sybiraków, poświęconego osobiście przez papieża św. Jana Pawła II towarzyszył miejscowy poczet sztandarowy : Kuropatnik Robert, Szeląg Edyta, Gawlas Bartosz wraz pocztem sztandarowym: Bednarski Błażej, Zawadzka Julia, Ochocka Magda z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mąkoszycach.  

W uroczystości wzięli udział: Janusz Wójcik   - Pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego ds. Społecznych, Doradca Marszałka, Danuta Szeliga - Prezes Związku Sybiraków Koła Terenowego w Opolu, Jolanta Kołodziejska – Prezes Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Opolu, Dariusz Byczkowski – Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Wojciech Jagiełlowicz –Przewodniczący Rady Gminy Lubsza, radni, sołtysi oraz miejscowi Sybiracy.
Po Mszy św. pod pomnikiem -  obeliskiem upamiętniającym pomordowanych i przymusowo wysiedlonych Polaków z Kresów Wschodnich poszczególne delegacje i młodzież złożyły wiązanki kwiatów, zapalono znicze. Głos zabrała Danuta Szeliga - Prezes Związku Sybiraków Koła Terenowego w Opolu. „Dzień dzisiejszy to pamięć o tych, którzy cierpieli ale też przestroga, trzeba o tym pamiętać, żeby to się już nigdy nie powtórzyło – cytując
zebranym odezwę; „Sybir został określony przez zesłańców nieludzką ziemią, największym cmentarzem świata, grobowcem wchłaniającym bezpowrotnie ludzi. W jednej chwili ludzie zostali pozbawieni wszystkiego – wolności, godności, domów, majątków i przede wszystkim człowieczeństwa. Jak pisał poeta Zbigniew Herbert „Naród który traci pamięć, traci sumienie”, dlatego wychodząc naprzeciw próbom zamazywania historii, zbrodni ludobójstwa i okrucieństwa terroru sowieckiego, naszym obowiązkiem jest pamiętać i przekazywać tę wiedzę kolejnym pokoleniom, wpajać młodym ludziom patriotyzm, szacunek do historii.”
Zaśpiewano pieśń „Marsz Sybiraków”, który jest współczesnym hymnem Związku Sybiraków. „ A myśmy szli i szli – dziesiątkowani! Przez tajgę, stepy – plątaniną dróg!
A myśmy szli i szli – niepokonani! Aż „Cud nad Wisłą” darował nam Bóg! Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi,  szkół, urzędów i kamienic i chat: Myśmy znów do Niepodległej szli”.

Dalsza część uroczystości przeniosła się do świetlicy wiejskiej w Tarnowcu, gdzie organizatorzy dokonali otwarcia historycznej wystawy „Golgota Wschodu” przygotowanej przez mieszkańca wsi Tarnowiec Henryka Deregę. To rodzinne pamiątki miejscowych Sybiraków, wspomnienia i fotografie ilustrujące tamte tragiczne czasy.
W podziękowaniu za przygotowanie tejże wystawy autor otrzymał od pani Prezes Związku Sybiraków Koła Terenowego w Opolu symboliczną odznakę „Tory Sybiraka”.
Gospodynie z Tarnowca poczęstowały gości obiadem, kawą i słodkościami. Czas umilał zespół wokalny - Jan Sowa z Anetą Staniszewska, prezentując szeroki wachlarz piosenek patriotycznych i kresowych. W bardzo ciekawym programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie klas piątych i szóstych Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mąkoszycach pod kierunkiem nauczycielki historii Anny Sorokowskiej.  Gościnnie zaprezentowała się młodzież z Klubu Muzycznego Gminnego Ośrodka Kultury w Lubszy – współorganizatora tej pięknej uroczystości.
Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, nie obyło się bez wspomnień Sybiraków i ich rodzin, opowiadając jak zostali poddani deportacji i jakie były ich dalsze losy.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.