Logo

Parlamentarny Zespół ds Kresów RP rozpoczął pracę.

/ Przewodniczący Zespołu Parlamentarnego prof. poseł Andrzej Zapałowski

Mam nadzieję że ten Zespół będzie realnie wpływał na realizację  zadań, celów i spraw Kresowian którzy od nas oczekują, aby w końcu pewne rzeczy w Polsce zaczęły się materializować ... powiedział chwilę po zakończeniu posiedzenia Przewodniczący Zespołu Parlamentarnego poseł Andrzej Zapałowski z Konfederacji.

Na tym zespole były poruszone konkretne sprawy uszeregowane przez przewodniczącego ZP i tu trzeba podjąć te tematy które są najważniejsze.... mówiła członkini ZP posłanka Kurowska Maria  z Suwerennej Polski i jako pierwszy problem wymieniła problem ekshumacji.

/ członek ZP posłanka Kurowska Maria

Sprawa ekshumacji również była poruszana jako pierwsza przez obecnych na posiedzeniu ZP członków Ruchu Społecznego Porozumienie Pokoleń Kresowych.

Sprawa ekshumacji jest o tyle ważna dla Polaków którzy chcieliby wreszcie pochować szczątki swoich zamordowanych przez Ukraińców przodków do dzisiaj leżące w lasach, rowach, bagnach, studniach, na polach .... i są roznoszone po okolicy przez wiatr i zwierzęta.

To skandal by w XXI. wiecznej  Europie istniało państwo, młode bo zaledwie trzydziestokilkuletnie państwo, które tworzy własną historię powołujące sprawców rzezi na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej na narodowych bohaterów w otoczce wygrzebywanego z gruzów Reichstagu nazizmu.

Potomkowie sprawców rzezi dzisiaj oskarżają Polaków o tzw. mowę nienawiści za krytykę banderyzmu i nazizmu a sądy w Polsce - nie mylić z polskimi sądami bo to nie to samo- niestety skazują Polaków na kary więzienia. Sami zaś bez żadnej refleksji propagują w Polsce banderyzm oraz symbolikę nazistowską.

RS PPK jako drugi po ekshumacji postawił problem zmierzający do zmiany ustawy KODEKS KARNY poprzez dopisanie w nim penalizacji za banderyzm.

Wnosimy o to, by po art. 256 § 1a dodano art. 256 § 1b w brzmieniu:

„Art. 256 § 1b. Kto propaguje ideologię Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów lub pochwala działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów albo Ukraińskiej Powstańczej Armii albo działalność osób zaangażowanych w tych organizacjach podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.” 

I wreszcie trzeci, też bardzo  ważny postulat RS PPK to apel o ochronę naszego dziedzictwa!

Chodzi o potrzebę pilnej digitalizacji archiwaliów wytworzonych przez państwo polskie w latach 1918-1939 (dziś w zasobach Litwy, Białorusi i Ukrainy).

Jak pisze w swoim artykule red. Tomasz Kiejdo: Miliony współczesnych Polaków wywodzi się z utraconych, wschodnich ziem II Rzeczypospolitej. Wielu z nich próbuje odtwarzać losy rodzinne i dzieje lokalnych społeczności. Naukowcy i media przedstawiający dziedzictwo przodków oraz ich wpływ na naszą kulturę i współczesność poszukują źródeł m.in. za naszą wschodnią granicą.

Nie jest to ani proste, ani tanie, tym bardziej dla osób, które podejmują działania społecznie. Niewielu bowiem stać na wyjazd zagraniczny oraz opłaty z tym związane. Korzystanie z firm genealogicznych lub korespondencyjnych kwerend archiwalnych sąsiednich państw to również przedsięwzięcia kosztowne. Przykładowo cena skanu jednej strony dokumentu w Litewskim Centralnym Archiwum Państwowym to dziś koszt 1,53 euro (usługi korespondencyjne). I choć świat nauki dysponuje większymi możliwościami finansowymi to i w tym wypadku ma on również ograniczenia.

Rodzi się więc pytanie o powszechną dostępność materiałów wytworzonych przez państwo polskie i jego instytucje dla badaczy naszej przeszłości, a tym samym znajomości w ogóle historii naszych losów. Dlatego powinniśmy zadbać o ich ocalenie i zabezpieczenie. Taką formą byłaby digitalizacja, czyli utrwalenie cyfrowe.

Mamy znakomitych specjalistów i doświadczenia w tej dziedzinie, a przykłady Biblioteki Narodowej Polona oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego nie są odosobnione. Odrębną kwestią jest forma przeprowadzenia samej digitalizacji. Czy polska strona powinna ofiarować pomoc sąsiadom w pracach konserwatorskich i digitalizacji, zastrzegając, że kopie akt trafią do Polski, a może przekazać środki sąsiadom, Ci zaś samodzielnie wykonają prace na podstawie wzajemnych umów i zobowiązań? Kwestie prawne oraz organizacyjne należy jednak pozostawić Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

https://ksi.btx.pl/index.php/aktualnosci/2104-chronmy-wspolnie-nasze-dziedzictwo-czyli-o-potrzebie-digitalizacji-archiwaliow-wytworzonych-przez-panstwo-polskie-w-latach-1918-1939-dzis-w-zasobach-litwy-bialorusi-i-ukrainy

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.