Logo

Zaproszenie na spotkanie z MARKIEM A. KOPROWSKIM

W związku ze zbliżającym się 11 lipca, Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Obywatelach II RP zapraszamy na spotkanie online z MARKIEM A. KOPROWSKIM
2 lipca 2021 r., piątek, o godz. 20.00
Spotkanie poprowadzi BEATA JÓZKÓW.
Dla internautów przewidziane upominki książkowe wydawnictwa REPLIKA.
 Do zobaczenia!
    Marek A. Koprowski - pisarz, dziennikarz, publicysta, historyk. Autor ponad pięćdziesięciu książek. Za swoje osiągnięcia w 2007 r. uhonorowany nagrodą Fundacji „Polcul Foundation Limited”  za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie i budowanie mostów polsko- ukraińskich.
    Nagrodzony w 2013 r. Nagrodą im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświecona historii Polski w XX wieku za książkę „Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt I i Akt II”.
Konkurs organizowany przez TVP, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej.
    Wyróżniony w 2019 r. Medalem Mickiewicz- Puszkin Stowarzyszenia Współpracy Polska- Wschód, za propagowanie tematyki polskiej na Wschodzie, działalność na rzecz utrzymania tam kultury polskiej, za badania nad losami Polaków za wschodnią granicą i za aktywne wspieranie działalności Stowarzyszenia Współpracy Polska- Wschód.

    Od początków lat dziewięćdziesiątych w swojej pracy reporterskiej, publicystycznej i pisarskiej zajmuje się problemami szeroko rozumianego Wschodu i krajów Europy Środkowo- Wschodniej. Jako wysłannik wielu pism odbył około 150 podróży i wypraw do państw tego obszaru, penetrując go od Kaliningradu po Kamczatkę, Sachalin, Władywostok , Masyw Toen- Szan i Morze Czarne. Plony tych wypraw były także publikowane w „Najwyższym Czasie”. Obecnie na łamach pisma stara się przybliżać sytuację na Białorusi, Ukrainie, w Rosji, czy Krajach Bałtyckich. Zajmuje się też historią, zwłaszcza stosunków polsko- ukraińskich, starając się je odkłamywać.
    Współpracował z kilkunastoma czasopismami , w których opublikował kilka tysięcy artykułów i reportaży. Od 27 lat stale współpracuje z „Najwyższym Czasem”, w którym publikuje materiały dotyczące Wschodu.
    Członek Stowarzyszenia Polska- Wschód. Od początków lat dziewięćdziesiątych jest stałym współpracownikiem Południowo- Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu.
    W książce „Rzeźnicy z OUN- UPA. Bandera, Szeptycki i ludobójstwo Polaków” autor szuka odpowiedzi, gdzie tkwią korzenie ukraińskiego ludobójstwa ludności polskiej. Prezentuje on zbrodnicze działania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów w czasie II wojny światowej na terenie Wołynia i Małopolski Wschodniej. Stawia pytania, czy można było im zapobiec. Czy metropolita Szeptycki je potępił, czy też im sprzyjał. Czy ponosi na równi z Banderą winę za skutki setki tysięcy ofiar pogromów, dokonanych przez OUN- UPA?

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.