Logo

Polacy z Kazachstanu wracają do Ojczyzny

Jak podał " Serwis Rzeczypospolitej Polskiej " (https://www.gov.pl/web/mswia/repatrianci-z-kazachstanu-przylecieli-do-polski ) W piątek 27 listopada br. do Polski przybyła grupa 168 repatriantów z Kazachstanu. Specjalny lot zorganizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z polską placówką dyplomatyczną w Kazachstanie oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wśród repatriantów 96 osób posiada decyzje Pełnomocnika Rządu do Spraw Repatriacji o przyznaniu miejsca w ośrodku adaptacyjnym dla repatriantów w Domu Polonii w Pułtusku, 61 osób zostało zaproszonych przez gminy, a 11 osób przyleciało na zaproszenie zamieszkałych w Polsce rodzin. Wśród repatriantów jest 56 dzieci.

Koszty zakupu biletów lotniczych zostały pokryte ze środków rezerwy celowej „Pomoc dla repatriantów”, którą dysponuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Decyzja o organizacji lotu była związana z sygnalizowanymi trudnościami z przyjazdem do Polski osób uprawnionych do repatriacji, z uwagi na zawieszenie większości połączeń lotniczych z Kazachstanu z powodu epidemii wirusa SARS-CoV-2. Organizacja przez władze polskie lotu dla repatriantów jest kolejnym tego rodzaju przedsięwzięciem w tym roku. 28 sierpnia br. w taki sposób do Polski przybyła grupa 86 repatriantów, w tym 54 osoby do ośrodka adaptacyjnego dla repatriantów w Środzie Wielkopolskiej."

W okresie 2015-2020 do Polski przyjechało blisko 3000 repatriantów oraz członków ich najbliższych rodzin. Aktualnie funkcjonują dwa ośrodki adaptacyjne dla repatriantów – w Domu Polonii w Pułtusku i RODAK w Środzie Wielkopolskiej. W ośrodkach repatrianci mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, kursy zawodowe oraz językowe, a także zajęcia adaptacyjne.

W ostatnich latach część repatriantów ze Wschodu już znalazła dom w ojczyźnie przodków. Ale - według ostatnich szacunków - z samego tylko Kazachstanu chce do nas wrócić od 15 do 20 tysięcy potomków polskich zesłańców.

By: Agencja Reklamowa BARTEXPO