Logo

78. rocznica ludobójstwa - co, gdzie, kiedy

/ konto ze wsparciem Fundacj

11 lipca o świcie oddziały UPA wspierane przez miejscowych Ukraińców dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim pod hasłem Śmierć Lachom. Uniemożliwić mieszkańcom ucieczkę okrążano wieś i dokonywano rzezi i zniszczeń. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni. Polskie wsie po wymordowaniu ludności były palone, by uniemożliwić ponowne osiedlenie. Była to akcja dobrze przygotowana i zaplanowana.

11 lipca 1943 r. był niedzielą którą nazwano "Krwawą Niedzielą na Wołyniu". Ofiary rzezi i ich szczątki były wrzucane do okolicznych rowów, studni, pobliskich bagien (...) i zakopywano w lasach. Do dnia dzisiejszego, ponad 90% ofiar tego ludobójstwa nie zostało godnie upamiętnione, nie ma grobów i pochówku a prace ekshumacyjne zostały nagle i nie wiedzieć czemu przerwane.

W zwiąku z tym, że następujące po sobie rządy w Polsce od 30 lat nie znalazły motywacji do upamiętnienia ofiar tego okrutnego ludobójstwa, środowiska Kresowian tego dnia same upamiętniają ofiary rzezi.

Rzezie Polaków odbywały się na całych Kresach II RP a liczba tych ofiar wielokrotnie przewyższa ofiary z Wołynia dlatego coraz więcej kresowych środowisk dzień 11 lipca traktuje jako narodowy symbol Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian. 

Od wielu już lat, w polskich miastach odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa na Kresach a poniżej publikujemy te które nasza redakcja otrzymała. Oczywiście są to tylko te "zatwierdzone" uroczystości bo w wielu miastach trwają jeszcze prace organizacyjne co w czasie pandemii nie jest taki proste. 

5-6 lipca 2021r. - ZAMOŚĆ

9 lipca 2021r. -LUBLIN

 10-11 lipca 2021r. - Kędzierzyn-Koźle

11 lipca 2021r. - Dębno

 11 lipca 2021r. - Wrocław

11 lipca 2021r. - Warszawa

11 lipca 2021r. - Chodzież

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.