Dzisiaj jest: 3 Październik 2023        Imieniny: Teresa, Gerard, Bogumił
2 października 1413 w Horodle  zawarto unię polsko-litewską

2 października 1413 w Horodle zawarto unię polsko-litewską

/ Rzeczpospolita Obojga Narodów ok. 1635. Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24867 Unia polsko-litewska – związek Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zapoczątkowany unią w Krewie w 1385, potwierdzany…

Readmore..

Niewymordowane Anioły na Wołyniu  - promocja książki

Niewymordowane Anioły na Wołyniu - promocja książki

NiezamordowanymPodpalili kościół,drewniany w Chrynowie .Sosny płaczą - krzyk dzieciwyrywanych matkom- za co?Drzwi skrwawione - rąbane siekierąpróg mokry od łez- święta niedziela.śmierć.Wyciągają stare matki siłą- opętani zwierzęcym szałem.Małe dzieci depcą, jak…

Readmore..

Październikowy numer KSI (10/2023)

Październikowy numer KSI (10/2023)

W gazecie m.in.: Jan z Wołynia i Stefania z AuschwitzW uroczystościach w Oświęcimiu, związanych z 74. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz przez żołnierzy Armii Czerwonej 27 stycznia 1945 ...str. 5Dotychczas nie…

Readmore..

PAŹDZIERNIK  w latach 1939 – 1948

PAŹDZIERNIK w latach 1939 – 1948

1 października - 1939 roku: W gajówce we wsi Szack pow. Luboml Ukraińcy zamordowali Polaka o nazwisku Sidorczuk, gajowego. - 1943 roku: We wsi Babin pow. Równe Ukraińcy zamordowali 58-letnią…

Readmore..

Odbywa się w tej chwili ogromne  „naprawianie” historii

Odbywa się w tej chwili ogromne „naprawianie” historii

/ Mapa Ukrainy z tzw. ziemiami etnicznymi Ciężko doświadczył los wojennej nienawiści ks. Józefa Jastrzębskiego, wikariusza parafii Toporów, który został napadnięty w 1942 r. wieczorem na drodze. Początkowo bronił się…

Readmore..

ANTYCHRYST PRZYSZEDŁ I PAŃSTWO NA ZIEMI ZAKŁADA

ANTYCHRYST PRZYSZEDŁ I PAŃSTWO NA ZIEMI ZAKŁADA

"Czerwony październik usiłował wyważyć otwarte drzwi wiodące do Europy. Wcześniej jednak u siebie rozpoczął masowe mordy „wrogów ludu”, niszczenie świątyń, wiernych i duchowieństwa, upatrując w nich największego zagrożenia, największych „wrogów…

Readmore..

A działo się to w końcu czwartego roku wojny, kiedy walczący naród polski poniósł ogromne ofiary

A działo się to w końcu czwartego roku wojny, kiedy walczący naród polski poniósł ogromne ofiary

/Ks. Wrodarczyk przecięty piłą ręczą Jeśli nie umiemy się upomnieć o tych, którzy ginęli w okrutny sposób tylko dlatego, że byli Polakami, nie zasługujemy na miano wspólnoty - napisał Stanisław…

Readmore..

Apel „Chrońmy wspólnie nasze dziedzictwo!”

Apel „Chrońmy wspólnie nasze dziedzictwo!”

Apel „Chrońmy wspólnie nasze dziedzictwo!” – inicjatywa digitalizacji polskich archiwaliów wytworzonych przez państwo polskie i jego instytucje w okresie II RP (dziś w zasobach Litwy, Białorusi i Ukrainy) – został…

Readmore..

XI Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich  Świątniki 2023

XI Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich Świątniki 2023

W małej, ale „wielkiej sercem” wsi Świątniki gm. Sobótka, u stóp góry Ślęza na Dolnym Śląsku odbędą się dwudniowe uroczystości i spotkanie kresowian niemal z całej Polski. Będzie to już…

Readmore..

Stali się ofiarą „pojednania”  polsko- ukraińskiego

Stali się ofiarą „pojednania” polsko- ukraińskiego

W Związku Sowieckim zasadniczą wagę przywiązywano do upamiętnienia bohaterów „wielkiej wojny ojczyźnianej", którym stawiano monumentalne pomniki, mniejszą zaś - do budowania i właściwego oznaczania mogił wojennych cywilnych ofiar wojen. O…

Readmore..

Moje Kresy – Anna  Muszczyńska cz.2

Moje Kresy – Anna Muszczyńska cz.2

/ Anna Muszczyńska w młodości Wojna trwała na dobre. Wojska hitlerowskie zaciekle broniąc każdej pozycji, cofały się jednak na zachód. Któregoś dnia słyszałam nawet nad naszą wsią Krzyż koło Tarnowa…

Readmore..

Warszawa: Upamiętnienie 80. rocznicy ludobójstwa  Mizoczy w pow. zdołbunowskim  z obchodami ukraińskiej niepodległości w tle.

Warszawa: Upamiętnienie 80. rocznicy ludobójstwa Mizoczy w pow. zdołbunowskim z obchodami ukraińskiej niepodległości w tle.

/ Tuż po złożeniu kwiatów i zapaleniu Światełek Pamięci” pod tablicą wołyńską. Foto KSI. W nocy z 24 na 25 sierpnia 1943 roku: W miasteczku Mizocz pow. Zdołbunów Ukraińcy podpalili…

Readmore..

  • Alicja Łukawska
  • Kategoria: Uncategorised
  • Odsłony: 275

MALBORSKIE HISTORIE WOŁYŃSKI KRZYŻ WDZIĘCZNOŚCI

Zaraz za przejazdem kolejowym w malborskiej dzielnicy Piaski 2 znajduje się ważne miejsce naszej historycznej pamięci. Jest to krzyż postawiony tutaj przez mieszkańców Wołynia, którzy w czasie II wojny światowej cudem uratowali się od śmierci z rąk Ukraińców. Przeżyli, bowiem schronili się w wiosce Przebraże, która była jedną z najważniejszych baz polskiego oporu w walce z banderowcami. O tym, co działo się w Przebrażu, można przeczytać w literaturze, zwłaszcza w dwóch ważnych książkach napisanych przez świadków tych wydarzeń, to jest „Czerwonych nocach na Wołyniu” Henryka Cybulskiego oraz „Przebrażu” Józefa Sobiesiaka.

Mieszkam w Malborku od prawie ćwierć wieku i przez ten czas nasłuchałam się wiele o ukraińskim okrucieństwie i ukraińskich zbrodniach. Znam te historie z pierwszej ręki. W latach 90. opowiadali mi o tym świadkowie tych zbrodni, przeważnie jakieś leciwe, trzęsące się staruszki spotkane na cmentarzu, z którymi czekałam na autobus numer 1 na końcowym przystanku.

  • Redakcja
  • Kategoria: Uncategorised
  • Odsłony: 1577

Marcowy numer KSI (03/2022) wydany

W gazecie m.in:

Edward Religa (1925 –1946) ŻOŁNIERZ WYKLĘTY
Po raz pierwszy ten biogram umieściłem 29 lutego ubiegłego roku. Należy przypominać postać tego chłopca....strona 3

Akcja zawsze rodzi reakcję czyli obrzydliwa wojna dzikusów światowej oligarchii a w tle człowiek człowiekowi zdehumanizowanym potworem.
Trzecia zasada dynamiki Newtona: Jeśli ciało A działa pewną siłą na ciało B, ...strona 4

O najlepszym z najlepszych żołnierzy Wołynia
W Klubie im. Gen. Władysława Sikorskiego w Glasgow City 29 stycznia 2022 r. odbyło się spotkanie..strona 7

BANDEROWSKI LWÓW Z ŻYDOWSKIM PREZYDENTEM W TLE
Kiedyś polski Lwów był miastem piękny i bogatym. Lwów ukraiński to bieda, brud ...strona 9

Czy jest jeszcze miejsce na Polskę?
„Z systemu szkolnego w Polsce ubyło w ostatnich 15 latach około 1,5 miliona dzieci. Nie widzę więc problemu w tym, żebyśmy mogli zorganizować pomoc edukacyjną również dla dzieci ukraińskich uchodźców.... strona 13

  • Redakcja
  • Kategoria: Uncategorised
  • Odsłony: 1077

„Śmierć Banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN- UPA” w drugim etapie głosowania

Książka Marka A. Koprowskiego „Śmierć Banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN- UPA” została nominowana przez internautów do drugiego etapu plebiscytu „Historia Zebrana”. Wszystkim, którzy do tej pory na nią zagłosowali, chcemy serdecznie podziękować i jednocześnie prosić o dalsze wsparcie. W drugim etapie konkursu liczniki się zerują i można ponownie oddać swój głos!

„Śmierć Banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN- UPA” odsłania kulisy działania OUN-UPA na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych oraz ich rywalizację z sowieckimi organami bezpieczeństwa. Książka została oparta na obszernej literaturze polskiej, rosyjskiej i ukraińskiej, w której ważną rolę odgrywają dokumenty NKWD, MGB i KGB.

  • Stanisław Żurek
  • Kategoria: Uncategorised
  • Odsłony: 1840

Anarchia Syrnyka w Trykutniku bieszczadzkim. cz.7 - ostatnia

Foto: symbol męczeństwa polskiej ludności Bieszczadów, obelisk i krzyż w miejscu ludobójczego mordu OUN-UPA. W tym miejscu w nocy z 15 na 16 sierpnia 1944 roku we wsi Muczne na terenie leśniczówki Brenzberg zginęły męczeńską śmiercią 74 osoby narodowości polskiej, mężczyźni, kobiety i dzieci. Banderowcy pod groźbą śmierci zakazali pogrzebania ciał, zostały pozostawione na pastwę dzikich zwierząt.

8 sierpnia na terenie wsi Wańkowa UPA zamordowała Jana Kuźmińskiego lat 23 ze wsi Leszczowate. 15 sierpnia sotnia „Bira” zaatakowała w okolicy Dwernika i Nasicznego batalion kpt. Gutowskiego.. Pięciu żołnierzy poległo, kilkunastu zostało rannych. Zginął też członek Komisji Przesiedleńczej. 16 sierpnia pomiędzy Wetliną a Ustrzykami Górnymi sotnia „Bira” ostrzelała konwój WP  wiozący zaopatrzenie do Beniowej. „Według ukraińskiego raportu zginąć miało nawet szesnastu żołnierzy, przy stratach własnych jeden partyzant (ps. „Horbowyj”)” (Syrnyk, s. 226 – 337)