Dzisiaj jest: 18 Maj 2024        Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Rozmowa z Tomaszem Kiejdo o potrzebie ochrony polskich archiwaliów z okresu międzywojennego, które po wojnie pozostały na Litwie, Białorusi i Ukrainie

Rozmowa z Tomaszem Kiejdo o potrzebie ochrony polskich archiwaliów z okresu międzywojennego, które po wojnie pozostały na Litwie, Białorusi i Ukrainie

Tygodnik Szczytno: Panie Tomaszu, jest Pan organizatorem społecznego apelu: "Chrońmy wspólnie nasze dziedzictwo!" Co to za inicjatywa? Tomasz Kiejdo: Po zakończeniu II wojny światowej siedem województw II Rzeczypospolitej zostało oderwanych…

Readmore..

Akcja billboardowa Fundacji Wołyń Pamiętamy.

Akcja billboardowa Fundacji Wołyń Pamiętamy.

To już kolejny rok jak Fundacja "Wołyń Pamiętamy" wspiera Warszawskie społeczne obchody 11 lipca. W roku bieżącym, Fundacja ma zamiar wynająć w lipcu kilka billboardów przy autostradzie A4 a nie…

Readmore..

Kaci Wołynia. Marek A. Koprowski

Kaci Wołynia. Marek A. Koprowski

Przygotowując się do akcji oczyszczania Wołynia z Pola­ków, „Kłym Sawur” przeprowadził akcję zniszczenia swo­ich konkurentów. W pierwszej kolejności kazał zlikwidować zbrojne formacje Tarasa Borowcia „Bulby”, które ze względu na totalitarny…

Readmore..

Szkoła państwowa w państwie polskim musi wychowywać młodzież, zarówno niepolską jak polską na dobrych obywateli polskich

Szkoła państwowa w państwie polskim musi wychowywać młodzież, zarówno niepolską jak polską na dobrych obywateli polskich

Zadaniem szkolnictwa powszechnego nie jest wychowanie i wykształcenie abstrakcyjnego człowieka, czy abstrakcyjnego obywatela jakiegokolwiek państwa, lecz obywatela państwa polskiego, państwa będącego prawną organizacją bytu niezależnego zbiorowej osobowości i woli narodu…

Readmore..

”Ścigałem Iwana  Groźnego”  Demianiuka”

”Ścigałem Iwana Groźnego” Demianiuka”

Drugie wydanie książki Ścigałem Iwana „Groźnego” Demianiuka, poprawione i rozszerzone, ukazuje się w przeddzień zapowiedzianego, drugiego procesu w Monachium. Świadkowie i zgromadzone materiały źródłowe wskazują, że esesman Iwan Demianiuk był…

Readmore..

Mamy zgodę Zelenskiego  na strzelanie?! Czy to  kolejna próba wciągnięcia nas w wojnę?

Mamy zgodę Zelenskiego na strzelanie?! Czy to kolejna próba wciągnięcia nas w wojnę?

Włodzimierz Zełenski - aktualnie prezydent Ukrainy- ma dla Polski fuchę. Jakbyśmy tak zaczęli strącać rosyjskie rakiety lecące nad Ukrainą to on nie ma nic przeciwko temu. Możemy sobie postrzelać. Dobre…

Readmore..

LUDOBÓJSTWO OUN UPA NA POLAKACH

LUDOBÓJSTWO OUN UPA NA POLAKACH

Masowa eksterminacja Polaków w latach 1943-1945, dokonywana planowo przez ukraińskich nacjonalistów, objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw…

Readmore..

Musisz porzucić przynależność do narodu i państwa polskiego, porzucić dane Ci przez Boga byt i wolną wolę

Musisz porzucić przynależność do narodu i państwa polskiego, porzucić dane Ci przez Boga byt i wolną wolę

/ Tymczasem na Kopcu Kościuszki w Krakowie Zadanie postawione przed nim określono „przymusową emigracją” a znaczenie tych słów odpowiadało dokładnie ich treści, wszyscy bez względu na ich wolę, a także…

Readmore..

Zamkniecie lokalu w sam raz pasuje do projektu ukraińskiej mobilizacji.

Zamkniecie lokalu w sam raz pasuje do projektu ukraińskiej mobilizacji.

W trójmieście postanowiono W maju 2023 r. w Sopocie otwarto pierwszą i do tej pory jedyną w Trójmieście ukraińską dyskotekę. Zainteresowanie Radist’ Clubem, który zastąpił po kilku latach Gorzko Gorzko,…

Readmore..

Rada Najwyższa Ukrainy większością głosów przyjęła projekt mobilizacji do Sił Zbrojnych

Rada Najwyższa Ukrainy większością głosów przyjęła projekt mobilizacji do Sił Zbrojnych

/ W rosyjskiej niewoli wciąż znajdują się ukraińscy żołnierze. Foto: twitter.com/JuntaChronicles O zalewaniu Polski przez nachodźców wiadomo od dawna. Od dawna też wiadomo, że przepływ ludności przez wschodnią granicę Schengen…

Readmore..

Degradacja polskości w podobno polskich i wolnych mediach.

Degradacja polskości w podobno polskich i wolnych mediach.

Pytanie zadane Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji dotyczące zasad nadawania sygnału przez tzw. „wolne media” przez prezenterów z ukraińskimi przypinkami nie doczekało się odpowiedzi. Być może odpowiedź na tak postawione…

Readmore..

230. rocznica  Uniwersału  połanieckiego (7 maja 1794 r.)

230. rocznica Uniwersału połanieckiego (7 maja 1794 r.)

Uniwersał połaniecki (właściwie Uniwersał urządzający powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych) – akt prawny wydany przez Tadeusza Kościuszkę 7…

Readmore..

Rząd, kraj i stołeczne miasto Lwów użyczyli obchodowi i Zjazdowi muzyków moralnego i należytego poparcia

/ Z dziejów księgarstwa lwowskiego. - https://www.lwow.com.pl/rocznik/92/batorego.html

Księgarnia Polska we Lwowie została założona w roku 1822 przez Adama Dominika Bartoszewicza, jednego z najwybitniejszych księgarzy polskich z drugiej połowy ubiegłego stulecia- czytam w informatorze Zjazdu Bibliotekarzy i Bibliofilów Polskich we Lwowie w 1928 r. 

Choć Adam Bartoszewicz tworzył księgarnię w mieście, które wraz z zagrabionymi Rzeczypospolitej ziemiami znalazło się w zaborze austriackim,  nie bał się nazwać księgarni Polską, w przeciwieństwie do obecnych doradców rządowych, naukowców, redaktorów pism, autorów testów, którzy unikają przymiotnika „polski”, zastępując go przymiotnikiem „galicyjski” lub pomijając w ogóle, gdy odnoszą się do istnienia Rzeczypospolitej i działań Polaków na terenie obecnej Ukrainy. 

Czas na prawdę, Kresy to nie „pewne pojęcie” , jak wyraził się doradca Prezydenta, to bardzo  istotna część Polski, gdzie przez wieki Polacy i zasymilowani przedstawiciele innych narodowości tworzyli dla Rzeczypospolitej ( a więc i dla Rusinów) kulturę, naukę, edukację, gospodarkę, rolnictwo na poziomie światowym i bronili Rzeczypospolitej przed atakiem barbarzyńców ze wschodu i wrogów z zachodu.

„Kresy, jak ocalić pamięć” to tytuł  konferencji, która odbędzie się w sobotę, 20 maja, w Warszawie, w Collegium Bobolanum (ul. Rakowiecka 61) po Mszy św. w kościele św. Andrzeja Boboli o godz. 14.00. Obecni będą znakomici goście.

W roku 1889 gdy firmę objął Bernard Połoniecki, ukazały się nakładem Księgarni Polskiej we Lwowie pierwsze w Polsce wydania zbiorowe dzieł Mickiewicza, Słowackiego, Fredry, Szekspira, Krasińskiego.  W ostatnich czasach przed wybuchem wojny 1914 roku rozpoczęła Księgarnia Polska także wydawnictwa naukowe i przygotowała się do zakończenia wojny, o czym informowała czytelników:

Wydawnictwo Księgarni Polskiej Bernarda Połonieckiego we Lwowie.

 / Z dziejów księgarstwa lwowskiego. - https://www.lwow.com.pl/rocznik/92/batorego.html

ZADANIA I POTRZEBY GOSPODARCZE.

Pod redakcyą prof. Fr. Bujaka zaczyna wychodzić zbiór prac, odnoszących się do spraw krajowych, gospodarczych i społecznych. Przeznaczone dla publiczności wykształconej mają one zwracać uwagę na najważniejsze zagadnienia, szerzyć ich zrozumienie i torować drogi dla rozumnej i energicznej polityki krajowej oraz budzić zainteresowanie dla działań zbiorowych.

Będą one przedstawiały ukształtowania stosunków naszych pod wpływem wojny oraz będą się starały wskazywać sposoby działania i kierunki rozwoju i dlatego powinny się znaleźć w ręku każdego, komu losy kraju i przyszłość narodu leży na sercu.

Pierwsze wydrukowane prace dotyczyły uprawy roli, hodowli zwierząt domowych, tworzenia sklepów Kółek Rolniczych, wizji rozwoju przemysłu.

Kilka tytułów  wydanych przez Księgarnię Polską we Lwowie z  ZAGADNIEŃ TECHNICZNYCH ODBUDOWY KRAJU:

Górski Kazimierz: Przedsiębiorstwa miejskie, Dr. Pomianowski K., prof.: Wodociągi, Krzyczkowski D. prof.: Materyały budowlane, Rybczyński M. Kierownik kraj. biura hydrograficznego:  Studnie, Szaynok W., inż.: Rzeźnie., A. Kuhnel. Inżynier miejski we Lwowie: Drogi i ulice, Dr. Jan Łopuszański prof. Polit. Lwowskiej: Zakłady o sile wodnej, Wacław Gunther, doc. Polit. Lwowskiej:  Motory elektryczne, Mieczysław Rybczyński, Kierownik kraj. biura hydrograficznego: Regulacya rzek, Ignacy Drexler, docent Polit. Lwowskiej:  Odbudowanie wsi i miast na ziemi naszej, Dr. Pomianowski R., prof. :Kanalizacya miejska, Dr. Chrzanowski Wiesław, prof. :Wybór silnika, Dr. Matakiewicz M., prof. : Drogi wodne w Polsce.

Obecna infrastruktura Ukrainy jest efektem tej wiedzy i  pracy Polaków.

W dniach od 22. do 28. października 1910 r. odbył się we Lwowie uroczysty obchód szopenowski, pierwszy tego rodzaju i w tym zakresie festiwal muzyczny w Polsce. Przedkładając dziś księgę pamiątkową tego obchodu, postanowił komitet urządzający zdać zwięźle sprawę ze swych starań i nakreślić przebieg czynności przygotowawczych.

Inicjatywę uroczystego uczczenia setnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina podjęło kilka osób jeszcze we wrześniu 1909 r.

Ten komitet inicjatorów odbył szereg posiedzeń, których rezultatem było przede wszystkim delegowanie prof. St. Niewiadomskiego do mistrza Paderewskiego z prośbą o poparcie podniesionej myśli uczczenia setnej rocznicy Chopina przez przyjęcie prezesury komitetu. Z podróży swej do Morges  (Boże Narodzenie 1909) przywiózł delegat komitetu jak najpomyślniejsze relacje, streszczające się w ofiarowanym z własnej inicjatywy współudziale czynnym mistrza Paderewskiego jako koncertanta i dyrygenta, kierującego wykonaniem swej symfonii.

Rząd, kraj i stołeczne miasto Lwów użyczyli obchodowi i Zjazdowi muzyków moralnego i należytego poparcia. Dostojnicy duchowni, najprzewielebniejsi księża arcybiskupi Bilczewski i Teodorowicz odprawieniem uroczystych nabożeństw oraz. ks. biskup Bandurski znakomitą wymową swoją dali wyraz łączności między Kościołem a sztuką narodową.

Mistrz Paderewski mimo cierpień fizycznych, które nic pozwoliły mu wziąć udziału na czele artystów wykonawców, przybył do Lwowa, aby wygłosić wspaniałą mowę o znaczeniu nieśmiertelnego Chopina i stał się wbrew swej woli tym świetlanym punktem zebrania, ku któremu oczy wszystkich nieustannie się zwracały. Szereg artystów polskich przyjął czynny współudział w produkcjach koncertowych, wśród nich mianowicie pp. Żeleński, Sołtys, Opieński, Różycki jako dyrygenci, jako wykonawcy zaś p. Wanda Landowska, p. Rosenthal. p. H. Melcer, wreszcie uczeń mistrza Paderewskiego, Schelling, Amerykanin, który zrzeczeniem się nie tylko honoraryum, lecz nawet zwrotu wysokich kosztów podróży, złożył hojną ofiarę na ołtarzu czci składanej pamięci Chopina. Przyjęli dalej również czynny współudział liczni śpiewacy i śpiewaczki, solistki i soliści, którzy utworzyli chór, jakiego w tym składzie nie, łatwo można usłyszeć. Wreszcie i członkowie orkiestry teatru miejskiego i Towarzystwa muzycznego dołożyli swą cegiełkę do dzieła jubileuszu. (Księga pamiątkowa przedłożona przez Komitet Obchodu 1912 r.)

Wszyscy wymienieni jak  Mickiewicz, Słowacki, Krasiński, Sienkiewicz, Chopin, Paderewski, Teodorowicz, Bilczewski i tysiące innych to nie Kresowianie, nie Kresowiacy, nie jacyś „galicjanie” ale POLACY!  Księga pamiątkowa jednego z setek  tysięcy wydarzeń zaprzecza tezie Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego (i innych polskojęzycznych ekspertów), który  na stronach 159-179 numeru  8  2015/2016 Teologii Politycznej omawia temat „Kresy – dzieje pewnego pojęcia”:

„Kresy są polską krainą romantyczno – heroicznych niesamowitości, niczym Szkocja w powieściach Waltera Scotta... W okresie międzywojennym legenda Kresów zaczęła nabierać charakteru sentymentalno- krajoznawczego. Była to kraina malowniczych ruin dawnych fortec, dostarczająca niezliczonych uroków entuzjastom rodzącej się turystyki, a jej kultura dworkowo – pałacowa pozostawała żywym nurtem kultury polskiej w ogóle, popularyzując kresową specyfikę i legendę….Kresy w czasie PRL w przestrzeni publicznej były obecne głównie w osobach znanych kresowiaków, o których pochodzeniu wiedziano, nawet jeśli go nie podkreślano”.