Logo

Naga prawda o bohaterach Ukrainy

Wreszcie po wielu perypetiach pojawiła się na półkach księgarskich 2 tomowa praca Mieczysława Samborskiego; „Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu w czasie II wojny światowej. Historia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii”. Wydawnictwo Polityka Polska, t. 1, ss. 562, tom 2, ss. 720, oprawa twarda, Warszawa 2018. Szkoda, że dopiero w końcówce roku 75 rocznicy „Rzezi Wołyńskiej”, ale nie ma tego złego co na dobre nie wyjdzie, bo  pojawiła się w przeddzień : 110. rocznicy urodzin Bandery , jednego z przywódców ukraińskich nacjonalistów i 90. rocznicy pierwszego zjazdu OUN.

Trafnie zauważają internetowe serwisy, że „Ukraina idzie w zaparte” ogłaszając upamiętnienia na szczeblu państwowym. Uparcie stawiają w panteonie chwały zbrodniarzy i  nazistowskich kolaborantów z okresu II wojny światowej.
Nastroje banderowskie stają się coraz bardziej widoczne na Ukrainie. Portal Zaxid.net przypomniał, że trwający rok jest w obwodzie lwowskim Rokiem Towarzystwa „Proswita”. Poprzedni natomiast był Rokiem Wjaczesława Czornowoła i Josifa Slipego, a lwowska rada obwodowa ogłosiła go Rokiem UPA i Romana Szuchewycza.

Radni chcieli bowiem uczcić w ten sposób 75. rocznicę powstania UPA i 110. rocznicę urodzin jej dowódcy. Wracając do w/w książki należy wyraźnie podkreślić, że   głównymi postaciami książki są m.in.: Jewhen Konowaleć, Andrij Melnyk, Mykoła Łebedź, Roman Suszko, Alfred Bisanz, Hans Koch, Teodor Oberländer, Roman Szuchewicz, Ołeksandr Łucki, Dmytro Klaczkiwski, Iwan Łytwynczuk, Jurij Stelmaszczuk i Petro Olijnyk. Autor wykazał ścisłe związki OUN i jej protoplasty Ukraińskiej Wojskowej Organizacji oraz  UPA wraz z jej poprzedniczką Ukraińską Wyzwoleńczą Armią w latach 1920-1955, z niemieckimi formacjami wojskowymi i policyjnymi. Zaprezentowane są również, losy Stepana Bandery, który od 1934 roku nigdy więcej nie przebywał w Ukrainie, albowiem w czasach wojny mieszkał w Rzeszy Niemieckiej i torpedował wszelkie inicjatywy nacjonalistów ukraińskich w „kraju” podjęcia walki z okupantem niemieckim.
Nie brał również udziału w tak lansowanej przez naukowców ukraińskiej walce narodowo-wyzwoleńczej z władzą sowiecką. Będąc poza głównym nurtem wydarzeń, właściwie działał na szkodę Ukrainy, która dziś go tak hołubi. Rozmawiałem recenzentami książki pana Mieczysława Samborskiego. Jednym z nich był, prof. dr. hab. Władysław Filar który stwierdził, że: “Książka zawiera imponującą liczbę szczegółów i mało znanych faktów i nazwisk działaczy OUN-UPA od najniższych do najwyższych szczebli działających w strukturach organizacyjnych we wszystkich powiatach Wołynia. Poszerza i pogłębia naszą wiedzę o złożonych wydarzeniach na Wołyniu, pozwala ustalić wykonawców zbrodni ludobójstwa na ludności polskiej”.
Warto to podkreślić, albowiem ma to wielkie znaczenie dla tysięcy potomków pomordowanych Polaków na Wołyniu, nadal poszukujących prawdy.

W rozmowie z prof. dr hab. Czesławem  Partaczem usłyszałem, że: “ opracowanie Pana M. Samborskiego, z chwilą jego ukazania się na rynku księgarskim będzie dla wielu badaczy polskich, ale głównie ukraińskich szokiem. Wielu autorów będzie musiało napisać od nowa swoje książki”. Nie ma zatem wątpliwości, że jest to dzieło fundamentalne, gdyż zebrało nie tylko dorobek historyczny dotychczas publikowany na ten temat w rozlicznych opracowaniach, lecz również opiera się na materiałach archiwalnych z Polski i Ukrainy nigdy dotąd nie publikowanych i nie będących w obiegu naukowym. Potwierdził to w rozmowie: dr hab. Andrzej Zapałowski  zwracając uwagę na istotne fakty ujawnione w tej pracy :“Szczególnie ważne z punktu widzenia naukowego jest przedstawienie wielowątkowych działań organizacyjnych różnych nurtów nacjonalizmu ukraińskiego na Wołyniu i rolę jaką w tym odgrywały niemieckie służby specjalne”.

Reasumując  należy wyraźnie powiedzieć, że jest to na wskroś nowatorska książka, która do tej pory nie miała odpowiednika w historiografii polskiej i ukraińskiej. Całość była konsultowana z wieloma  najwybitniejszymi naukowcami, znawcami tego tematu. Na zakończenie warto zauważyć, że Autor starał się bezskutecznie przez 2 lata o wydanie tej pracy w Instytucie Pamięci Narodowej, nim  zdecydował się ją opublikować w niezależnym Wydawnictwie Polityki Polskiej.

Książkę można zamawiać w:
Wydawnictwie Polityki Polskiej, ul. Podwale 11, lok. 131, 00-252 Warszawa, tel. 22/620 95 95, kom 601 272 323 mail; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
oraz w Studiu IOTA UNUM, ul. Pokorna 2 lok. 322, 00-199 Warszawa, tel. 22 826-89-40, mail; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Cena tomów 1-2 w twardej oprawie wynosi 75 zł brutto, łącznie z kosztem wysyłki.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.