Dzisiaj jest: 20 Kwiecień 2024        Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

W 73 rocznicę ukazała się księga pamięci żołnierzy 27 WDP AK.

Składy osobowe pododdziałów 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK według tzw. „List Dolińskiego”

Znajomość z Kazimierzem Dolińskim „Szerszeniem” i wspólne zaufanie związane jest z Janówką - miejscem urodzenia p. Kazimierza i mego taty oraz wspólnej działalności z bratem taty (Marianem) w samoobronie Janówki.
W wyniku wielu rozmów telefonicznych przeprowadzanych w latach 2009-2012 wspólnie zdecydowaliśmy aby uratować rękopisy spisów osobowych 27 WDP AK przepisując je w wersji elektronicznej. Decydującym faktem była tragiczna śmierć w katastrofie smoleńskiej Sekretarza Generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, który wcześniej obiecał wydanie książkowe tzw. Listy Dolińskiego. W okresie od kwietnia 2012 r. otrzymywałem z Koszalina od p. Kazimierza, wykonane w rękopisie (niejednokrotnie niezbyt czytelne), wykazy osobowe poszczególnych pododdziałów 27 WDP AK.

Starałem się nie zmieniać lub dopisywać innych nazwisk, chcąc utrwalić dla potomnych materiał zbierany przez kilkadziesiąt lat przez byłego żołnierza Dywizji „Szerszenia” Kazimierza Dolińskiego (ciężko chorego na raka i dializowanego). Materiał ten od kilku lat był znany pod nazwą „Listy Dolińskiego”.
Większość naniesionych zmian wynikała z błędów stylistycznych. Jedynym odstępstwem był wykaz łączności dywizyjnej, gdzie lista została powiększona prawie o połowę. Dopisa¬ne tam nazwiska pochodzą z książki Eugeniusza Rachwalskiego „Była taka broń”. Przepisywanie wykazów zakończyłem w maju 2013 r. a w lipcu 2013 r. otrzymałem od p. Kazimierza uzupełnienia do składów poszczególnych pododdziałów i składy osobowe służb zgrupowania „Osnowy” i „Gromady” oraz wykaz pn. „ Wołyńskie dziewczyny w walce o niepodległość Polski 1939-1947 r.”
Od kilku lat zaczęły spływać do mnie nowe nazwiska byłych żołnierzy Dywizji. Po weryfikacji zgodności z posiadanymi wykazami i wspomnieniami żołnierzy wpisywałem do wykazów.
W czerwcu 2015 otrzymałem wspomnienia byłego żołnierza Kompanii przepraw z pra¬wie pełnym wykazem składu osobowego. Po opracowaniu został on umieszczony w wykazach.
Dodatkowymi pozycjami są pn. „Żołnierze 27 WDP AK w działalności niepodległościowej” i „Lista poległych”, do których wyboru dokonałem z poszczególnych pododdziałów. W wyniku konsultacji z Antonim Mariańskim i Bogusławem Szarwiło dokonałem korekty w niektórych wykazach żołnierzy z poszczególnych oddziałów; oraz poprawiłem składy osobowe dowództw wg sugestii prof. Władysława Filara.
Jestem świadom, że Lista Dolińskiego zawiera pewnikiem wiele błędów i przekłamań spowodowanych wieloma czynnikami. Ale aby rozmawiać, poprawiać błędy i prostować fakty trzeba mieć coś napisanego i wydrukowanego, co może być początkiem dyskusji. Mam nadzieję, że ten zgromadzony materiał będzie bodźcem do głębszego, naukowego spojrzenia na 27 WDP AK aby (w miarę możliwości) poprawić i uzupełnić imienne wykazy imienne wykazy 4302 żołnierzy, aby uchronić je i pozostawić spisane dla potomnych.

Syców, 25 styczeń 2016 r. Edmund Goś