Dzisiaj jest: 25 Kwiecień 2024        Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Narodziny Rzeczpospolitej Obojga Narodów

/ Unia lubelska – obraz olejny namalowany przez Jana Matejkę w 1869.  (Domena publoczna)

 1 lipca 1569 r. Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie zawarły na Sejmie w Lublinie unię realną, czego efektem było powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Jej zaistnienie wiązało się z postacią bezdzietnego króla Zygmunta Augusta, pragnącego zachować łączność obu krajów po swej śmierci. Wielkie państwo powstałe w imię wspólnego dobra, pomocy, solidarności, braterstwa i wolności. To wielkie państwo przetrwało ma mapach Europy aż do ostatniego rozbioru w 1795 roku.

1 lipca to wyjątkowa data dla polskiego Parlamentu, tego dnia obchodzimy święto Sejmu Polskiego, ustanowione w 2015 r. W uchwale przyjętej siedem lata temu ustanawiającej święto, Sejm podkreślił, że unia lubelska nadawała relacjom polsko-litewskim nowy, doskonalszy kształt i zapoczątkowała okres potęgi i chwały Rzeczpospolitej Obojga Narodów. "Sejm, złożony z Senatu i Izby Poselskiej, wzmocniony przez przedstawicieli Litwy, przez długie lata stanowił centrum decyzyjne rozległego państwa, przy jednoczesnym zapewnieniu godnej reprezentacji obu narodów" - napisano w uchwale.

Tekst zawartej Unii mówił: " Unia sprawiła iż już Królestwo Polskie i Wielgie Księstwo Litewskie jest jedno nieróżne i nierozdzielne ciało, a także nierożna, ale jedna spolna Rzeczpospolita, która się z dwu państw i narodów w jeden lud zniosła i spoiła. I aby za wolą Bożą ta unia trwałą do końca świata"

Unia lubelska była zwieńczeniem długotrwałego procesu unifikującego oba państwa. Wszystko zaczęło się od  Unii w Krewie z 1385 roku, Polska i Litwa były połączone unią personalną pod panowaniem królów z dynastii Jagiellonów.  Następnie przez dwa stulecia ten sojusz był rozszerzany i pogłębiany. W 1569 r. w Lublinie doszło do zawarcia unii realnej. A wszystko dlatego, że dynastia Jagiellonów stanęła wobec problemu braku potomków męskich. Z tego powodu przystąpiono do szybszego utrwalania ścisłego związku między dwoma państwami.  Zygmunt II August w tym czasie przyłączył do Korony należące do Litwy: Ukrainę, Wołyń i Podlasie. Również za jego panowania  Rzeczpospolita toczyła wojny o Inflanty zakończone podziałem tych terenów i wcieleniem znacznej ich części do Polski. Unia realna, którą przypieczętowano 1 lipca 1569 roku w Lublinie była wielkim osiągnięciem Zygmunta Augusta II.  W wyniku  zawarcia unii lubelskiej powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów.  Korona i Litwa miały wspólne:  króla, sejm i senat, monetę,  politykę zagraniczną. Korona i Litwa zachowały odrębne:  wojsko, skarb, urzędy i sądy. Rzeczpospolita Obojga Narodów była państwem wielonarodowościowym i zróżnicowanym pod względem religijnym. Polska wyprzedziła zatem Europę o kilka wieków, stając się równocześnie potęgą terytorialną i militarną. Obszar Rzeczpospolitej Obojga Narodów wynosił 800 tys. km2 , a ludność liczyła 7 milionów . Jednak po śmierci  Zygmunta II Augusta w 1572 roku pozycja monarchy w Rzeczpospolitej Obojga Narodów znacząco osłabła na rzecz przywilejów szlachty. To w tym czasie wprowadzono tzw. wolną elekcję, zapewniającą szlachcie możliwość wyboru króla. Zmierzch Rzeczypospolitej przypada na wiek XVII i czas wojen ze Szwecją, Turcją i Rosją. W tym też czasie  pojawił się  kryzys gospodarczy związany z załamaniem się popytu na eksport zboża. Wszystko razem wzięte poczynając od słabości władzy wykonawczej,  niesprawności sejmu z liberum veto, przy  nielicznym  wojsku oraz ingerencji państw ościennych w politykę kraju, doprowadziło do upadku Polski. A przypieczętowały go rozbiory (1772, 1793, 1795).