Logo

Wołczuchy

/ 26 lutego 2020r., we wsi Vovchukhy Wołczuchy (obwód grodzieński) odsłonięto i oficjalnie poświęcono pomnik „Bohaterowie ofensywy wołczukowej”. Źródło https://aaoqdrgl2b56gp523ygkkxfrbe-crygvbawpgmxy-dilo-net-ua.translate.goog/wp-content/uploads/2020/02/mem2.jpg oraz 

W wykazie okolicznościowych rozkazów Józefa Piłsudskiego Józef Piłsudski do swoich żołnierzy (Lwów 1920 r) pod numerem XVIII znajduje się rozkaz skierowany do Generała, Porucznika Iwaszkiewicza:

Wyrażam uznanie wojskom, które w zwycięskich i ciężkich bojach przerwały pierścień ukraiński, zaciśnięty koło Lwowa i Gródka Jagiellońskiego, oraz nawiązały łączność z odciętemi tam, mężny opór stawiającymi oddziałami.

Żołnierze! Wasz wspólny wysiłek unicestwił zamiary nieprzyjaciela zawładnięcia Lwowem.

Dziękuję gen. por. Iwaszkiewiczowi za umiejętne i planowe przeprowadzenie odsieczy Lwowa, Gen. per. Rozwadowskiemu za obronę Lwowa i Gródka Jagiellońskiego, Gen. ppor. Romerowi za celowe i energiczne współdziałanie, Gen. por. Aleksandrowiczowi za pobicie wroga w pieciodniowych walkach pod Siedliskami, Sądową Misznią i Gródkiem Jagiellońskim, pułkownikowi Konarzewskiemu, dowódcy wojsk z Księstwa Poznańskiego za rozstrzygający, brawurowy atak na Bar i Wołczuchy.

Dziękuję również Pułkownikom: Minkiewiczowi, Kulińskiemu, Berbeckiemu, Sikorskiemu i Podpułkownikom: Mączyńskiemu i Palle za sprawne prowadzenie Grup.

Dziękuję wszystkim niższym dowódcom i oficerom, którzy sumiennie i mężnie pełnili swe obowiązki i dali przykład żołnierzowi, jak trzeba walczyć za Ojczyznę.

Dziękuję Wam, żołnierze, zebrani ze wszystkich części Polski, za to, żeście radośnie i śmiało poszli w bój za Polski Gród - Lwów, za całość ziemi polskiej.

Wam, bezimienni bohaterowie, najwięcej zawdzięcza Polska.

Warszawa, dnia 19 marca 1919 r.

Piłsudski.

Pułkownik Haller w komunikacie sztabu „wojsk polskich” opisał działania, za które żołnierze otrzymali podziękowanie od Piłsudskiego w rozkazie XVIII:

Ukraińcy przez długi czas przygotowywali się do akcyi zaczepnej na Lwów. Wykorzystali zawieszenie brom, zgromadzili rezerwy i ugrupowali wojska. Pewni zwycięstwa przerwali rokowania pokojowe i wznowili walkę. Korzystając z licznej przewagi wyparli nasze oddziały z pozycyi między Gródkiem Jagiellońskim a Sądową Wisznią, odcinając w ten sposób Lwów od reszty wojsk broniących Galicyi wschodniej. Jednocześnie rozpoczęli atak na Lwów połączony z bombardowanie miasta, licząc na to, że złamie się duch żołnierzy i mieszkańców bohaterskiego miasta. Nie doczekali się tego.

Dowództwo nad wszystkimi wojskami nie odciętymi w Galicyi wschodniej i nad odsieczą Lwowa objął dnia 11 bm. generał porucznik Iwaszkiewicz. Dnia 12 bm oczyszczono z nieprzyjaciela Siedliska i nawiązano połączenie kolejowe z Sądową Wisznią. Dnia 14 bm. przystąpiono do rozerwania pierścienia ukraińskiego, otaczającego nasze pozycje pod Lwowem i Gródkiem Jagiellońskim. W szeregach oddziałów do tego przeznaczonych znaleźli się żołnierze wszystkich ziem polskich. Akcję tę rozpoczął generał Aleksandrowicz, wypierając po ciężkich walkach Ukraińców z pozycyi na północny wschód od Sądowej Wiszni. Dnia 17 bm. nadeszły posiłki z Księstwa Poznańskiego pod wodzą pułkownika Konarzewskiego. Grupa poznańska uderzyła na południowy wschód od Sądowej Wiszni i zajęła w ciężkich warunkach Bar i wsie Milatyn, Kołów i Wołczuchy. Pobity nieprzyjaciel cofnął się w nieładzie. W ten sposób uzyskano połączenie z wojskami, broniącymi Lwowa i Gródka Jagiellońskiego i unicestwiono zamiar Ukraińców opanowania Lwowa. Na nic się nie zdały obietnice ukraińskiego naczelnego dowództwa wypłacenia po 4000 koron i nadania po 5 morgów gruntu żołnierzom, którzy wkroczą do Lwowa. Przez cały czas dzielnie wspomagała atak prowadzony z Sądowej Wiszni grupa generała Romera, oddziały jej i zajęły Magierów, Sczerzec, Niemirów, Hruszów i rozbiły ukraińskie siły na północ od Jarowa.

Zastępca szefa sztabu generalnego: pułkownik Haller.

We wsi Wołczuchy zniknął  pomnik upamiętniający „bezimiennych bohaterów , którym najwięcej zawdzięcza Polska”.  

W jego miejscu sąsiedzi Ukraińcy postawili pomnik swoich bohaterów. Przy obecnym pomniku postawionym w 100. odrodzonej rzeczypospolitej Polski powiewają czerwono czarne banderowskie flagi. W jego miejscu sąsiedzi Ukraińcy postawili pomnik swoich bohaterów. Przy obecnym pomniku postawionym w 100. odrodzonej rzeczypospolitej Polski powiewają czerwono czarne banderowskie flagi.

/ 26 lutego 2020r., we wsi Vovchukhy Wołczuchy (obwód grodzieński) odsłonięto i oficjalnie poświęcono pomnik „Bohaterowie ofensywy wołczukowej”. Źródło https://aaoqdrgl2b56gp523ygkkxfrbe-crygvbawpgmxy-dilo-net-ua.translate.goog/wp-content/uploads/2020/02/mem3.jpg

W polskojęzycznym piśmie dla Ukraińców Kurier Galicyjski historia wsi Wołczuchy nie sięga do roku 1919.
Pomnik poświęcony pamięci obrońców ojczyzny z lat 1918-20 zbudowany został w roku 1938 a w roku następnym został całkowicie zburzony przez Ukraińców.
Redakcja KSI ma nadzieję, że do dzisiaj żyją jeszcze świadkowie pamiętający ten pomnik i skontaktują się z naszą redakcją.
 
Być może ktoś jest w posiadaniu dokumentów świeckich/kościelnych oraz innych dokumentów na które czekamy.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.