Dzisiaj jest: 28 Marzec 2024        Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
Moje Kresy – Anna  Muszczyńska cz.8 -ostatnia

Moje Kresy – Anna Muszczyńska cz.8 -ostatnia

W kilka dni później w niedzielę 20 lutego 1944 roku do Firlejowa zjechała liczna grupa niemieckiego wojska w granatowych mundurach, podjechali pod ukraińską cerkiew Zesłania Ducha Świętego. Wyprowadzili ludzi pod…

Readmore..

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem  narodu ukraińskiego.

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem narodu ukraińskiego.

/Elementarz "Bandera i ja" również tłumaczony na jęz. polski Miało być inaczej , jak zapowiadali Hołownia i Tusk, a jest jeszcze gorzej. W programie nauczania historii przygotowanym obecnie przez MEN,…

Readmore..

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego  ludobójstwa

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego ludobójstwa

Fundacja Wołyń Pamiętamy po raz kolejny przed 11 lipca w 2024 roku organizuje akcję wyklejania miejscowości plakatami upamiętniającymi Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.W…

Readmore..

ALEKSANDER SZUMAŃSKI  POLSKI POETA ZE LWOWA

ALEKSANDER SZUMAŃSKI POLSKI POETA ZE LWOWA

Autorzy Zbigniew Ringer,Jacek Trznadel, Bożena Rafalska "Lwowskie Spotkiania","Kurier Codzienny", Chicago, 'Radio Pomost" Arizona, "Wiadomości Polnijne" Johannesburg. WIERSZE PATRIOTYCZNE, MIŁOSNE, SATYRYCZNE, RELIGIJNE, , REFLEKSYJNE, BALLADY, TEKSTY PIOSENEK, STROFY O TEMATYCE LWOWSKIEJ…

Readmore..

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji  Tarasa Szewczenki

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji Tarasa Szewczenki

/ Członek Zarządu Fundacji Niepodległości Jan Fedirko Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie dr. Grzegorz Kuprianowicz oraz Andrij Saweneć sekretarz TU w dniu 9 marca 2024 r po raz kolejny zorganizowali…

Readmore..

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

/ Profesor Andrzej Lisowski, zdjęcie ze zbiorów syna Andrzeja Lisowskiego" Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek, wybitny znawca górnictwa, wielki patriota.…

Readmore..

„Zbrodnia (wołyńska)  nie obciąża państwa  ukraińskiego!    Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

„Zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego! Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

Paweł Kowal, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych w rozmowie z Interią powiedział, że: „zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego” i „państwo ukraińskie nie ma za wiele z rzezią wołyńską, bo…

Readmore..

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

Tytuł książki: "Moje życie nielegalne": Autor recenzji: Mirosław Szyłak-Szydłowski (2008-03-07) O księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim było ostatnimi czasy bardzo głośno ze względu na lustracyjne piekiełko, które zgotowali nam rządzący. Kuria bardzo…

Readmore..

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się  zbudować na kłamstwie  i przemilczeniu

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się zbudować na kłamstwie i przemilczeniu

Posłowie PiS zapowiadają wniosek o odwołanie Pawła Kowala z funkcji szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych w związku z wypowiedzią nt. rzezi wołyńskiej –informuje dziennikarz Dorzeczy. Dlaczego tak późno. Paweł Kowal…

Readmore..

Pod wieżami Włodzimierza.  Ukraińcy 1943 – 1944

Pod wieżami Włodzimierza. Ukraińcy 1943 – 1944

Praca literacka i fotograficzna przy książce trwała kilka lat. Fotografie ze zbiorów bohaterów świadectw i ich rodzin pochodzą z całego XX wieku. Fotografie współczesne to efekt ponad czterdziestu podróży Autora…

Readmore..

230. rocznica Insurekcji  (powstania) kościuszkowskiego.

230. rocznica Insurekcji (powstania) kościuszkowskiego.

/ Autorstwa Franciszek Smuglewicz - www.mnp.art.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=297290 Tadeusz Kościuszko, najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, generał lejtnant wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów, generał major komenderujący w…

Readmore..

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach:  10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku  oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach: 10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

W XVII wieku Andrzej Potocki, hetman polny koronny, rozbudował miasto Stanisławów i założył Akademię. Było to jak na owe czasy coś tak niezwykłego, że przejeżdżający przez Stanisławów w 1772 roku…

Readmore..

Rozwój kultury naukowej i artystycznej ściśle uzależniony jest od stanu i rozwoju nauki i sztuki czystej

Jakub Moroz - moderator panelu dyskusyjnego „Kultura, głupcze” podczas Kongresu Polska Wielki Projekt - wyjaśnił, iż tytuł panelu kryptonimuje po pierwsze, wagę spraw kulturalnych w życiu państwowym, w życiu narodowym, po drugie, nie chcemy się skupić na diagnozach (o te łatwo) ale zastanowić się jak polskie państwo może budować politykę kulturalną.

Jednak łatwiej przyszło panom stwierdzić, iż językiem wspólnoty jest kultura, przedstawić definicję kultury wg Irzykowskiego, zdiagnozować stan obecny powołując się na Andrzeja Bobkowskiego, wskazać na słuszność dzieł polityka Samuela Huntingtona, pokazać upadek kultury na uniwersytecie wskutek zmiany jaka nastąpiła tam po 1989 roku, wskazać grozę traktowania kultury przez polityków jako „luksusowy dodatek a mówiąc językiem marksistów  jako nadbudowę ” (Mateusz Werner) niż zarekomendować działania na rzecz ratowania polskiej nauki i polskiej kultury narodowej.

Prof. Maciejowi Urbanowskiemu omawiającemu kondycję humanistyki, uniwersytet w czasie gdy studiował polonistykę  jawił się jako fundamentalna instytucja kulturalna i polityczna, jako obrońca ale i strażnik kultury narodowej. Dzisiaj jest inaczej. Jak widzę politykę państwa wobec tych tendencji? Uważam za swoistą zdradę państwa (jako strażnika prestiżu narodowego) wobec uniwersytetu, gdy w sławnym punktowaniu humaniści otrzymują najwięcej punktów za publikowanie w wydawnictwach anglojęzycznych.

Panie profesorze, ilu uniwersyteckich profesorów stoi na straży prestiżu polskiego narodu? Ilu zdobyło się na odwagę (skazując się jednocześnie na infamię) i zaprotestowało przeciw ideologizowaniu uniwersytetu? Ilu uniwersyteckich profesorów poparło ich a ilu milczało lub groźnie na nich patrzyło? Czy grono humanistów złożyło publicznie protest na forum krajowym i UE wobec szturmu neomarksizmu? Może należy  wybrać takie władze rektorskie by nie wywierały presji na pracownikach naukowych i nie narzucały ideologii zamiast bronić misji uniwersytetu?

Krzysztof Noworyt wypowiedział się na temat  „produkcji kulturalnej (seriale, filmy) , która  służy komunikowaniu się ze wspólnotą narodową a także globalną”. Tak należy ją tworzyć, by pozostał u widza ślad w postaci emocji a nie historia. Jako przykład przywołał film, który powstał na zlecenie prezydenta Gruzji po zakończeniu wojny rosyjsko gruzińskiej. Pierwszy kadr, gdy Gruzini ratują amerykańskich żołnierzy w Iraku i ostatni kadr, z gruzińskimi matkami opłakującymi śmierć synów, wzbudza u każdego widza  pozytywny  stosunek do Gruzinów.  

Mamy potencjał do tworzenia takich dzieł, świetnie radzimy sobie z obsługą innych państw – kontynuuje Krzysztof Noworyt-  przykładem jest wspaniały film Agnieszki Holland o głodzie na Ukrainie a do tego Ann Appelbaum napisała książkę „Głód”. Gdzie jest problem, dlaczego jeszcze sami się nie obsłużyliśmy?

To pytanie zadałabym Agnieszce Holland. Film był doskonałą okazją by nas Polaków obsłużyć, by zaznaczyć wielowiekową obecność Polaków na Ukrainie w I i II Rzeczypospolitej, bogactwo kultury, którą tam tworzyli i pozostawili, ich umiejętność zagospodarowania wielkich połaci ziem i ich obrony.

W zachodniej części republiki Ukrainy istniały duże skupiska ludności polskiej. Według spisu ludności z 1926 r. liczyła ona 495 tys. osób. Niezwykłym i wstrząsającym źródłem do poznania tragicznego losu ludności ukraińskiej i polskiej w tym okresie są relacje tych, którzy przeżyli okres głodu i represji na początku w latach 30. i bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. Zostały one zebrane na Ukrainie w latach 1985–1995 przez lekarza Piotra Jaszczuka i opublikowane przez niego w dwóch tomach, zawierają one 377 relacji, wśród których dużą część, bo aż ok. 150, stanowią relacje Polaków z rejonu Połonne w obecnym obwodzie Chmielnickij, gdzie istnieją nadal liczne skupiska polskie - Roman Dzwonkowski SAC. A potem nas Ukraińcy wymordowali, ograbili, przejęli nasz majątek  i ocalałych wypędzili. Tego w filmie nie usłyszymy.

Problem jest w tym, że wymienione osoby nie tworzą na rzecz narodu polskiego ponieważ mają na względzie interes narodu żydowskiego i ukraińskiego. Zajmują się oczernianiem Polaków w oczach świata, czego dowodem są inne filmy Agnieszki Holland (choćby Pokot) i jej wypowiedzi w zagranicznych mediach oraz  rady Ann Appelbaum na łamach niemieckich i amerykańskich gazet jak choćby ta:  „ograniczenie dopłat rolnych dla Polski. To byłby wielki skandal i natychmiast by to poczuli”.

Według panelisty miejscem na promowanie kultury polskiej  jest platforma Netflix. To właśnie Netflix słynący z nachalnej promocji ideologii  gender i pedofilii zmanipulował ideologicznie część polskiego młodego pokolenia ( ale i starszego), o które troszczy się producent.

Z wydawnictwa Fundusz Kultury Narodowej (1928-1937) dowiemy się o debacie toczonej na temat kultury narodowej II RP, kultury którą przesiąknięta  była  polska elita różnych stanów.  Z tego powodu  wymordowana przez odwiecznych wrogów Polski  podczas II wojny światowej.   

Założony w 1928 r. z inicjatywy Marszałka Józefa Piłsudskiego Fundusz Kultury Narodowej ma na celu popieranie polskiej kultury naukowej i artystycznej we wszystkich jej przejawach. Aby to zadanie należycie móc wykonywać, Fundusz Kultury Narodowej zmuszony był sformułować zasadnicze wytyczne swej działalności, ustalić na podstawie porównawczej oceny spraw napływających pewną - niełatwą do uchwycenia - hierarchię potrzeb, które następnie należało stopniowo zaspokajać.

Wychodząc z założenia, że podstawą i motorem wszelkiej twórczej pracy w dziedzinie nauki czy sztuki jest jednostka, jedną z najpilniejszych spraw jest przygotowywanie młodych, wybitniejszych pod względem umysłowym i moralnym pracowników w zakresie nauki i sztuki do samodzielnej pracy twórczej w Polsce, od czego zależna jest treść i styl wewnętrznego życia polskiego. Wypadki polityczne okresu niewoli przyczyniły się bowiem u nas do wyjałowienia Polski z najlepszych moralnie i najdzielniejszych jednostek, które ginęły w powstaniach, ruchach rewolucyjnych, na wygnaniu. Dziś należy myśleć o planowym hodowaniu takich ludzi do wszystkich placówek w Państwie.

Zasadniczym kryterium przy udzielaniu przez Fundusz Kultury Narodowej pomocy materialnej jednostkom są kwalifikacje moralne i naukowe lub artystyczne kandydatów, stopień ich przygotowania do wykonywania podejmowanych zadań, nadzieje, jakie można wiązać z przypuszczalnym rozwojem ich naukowych czy artystycznych uzdolnień, oraz spodziewany pożytek, jaki może w przyszłości wyniknąć dla Polski z ich pracy.

Przy rozpatrywaniu wszystkich napływających podań, jak również przy podejmowaniu inicjatyw, Fundusz Kultury Narodowej stara się brać pod uwagę stan i potrzeby aktualne nauki i sztuki polskiej jako całości oraz poszczególnych ich gałęzi, to mając stale na względzie, że rozwój kultury naukowej i artystycznej ściśle uzależniony jest od stanu i rozwoju nauki i sztuki czystej, bez czego nie może być mowy o należytym stosowaniu ich w życiu. Bez rozwijania bowiem czystej nauki i sztuki, od których życie domaga się coraz większych świadczeń, żylibyśmy ciągle jakby z ich kapitału, coraz bardziej je wyjaławiając.

Program i metody swej planowej działalności, decyzje przy rozważaniu poszczególnych podań lub podejmowaniu poszczególnych inicjatyw Fundusz Kultury Narodowej ustalał na podstawie ankiet, rozsyłanych do osób i instytucji naukowych i artystycznych, konferencji, odbywanych w mniejszym lub większym gronie specjalistów, dezyderatów zjazdów fachowych oraz wszelkich drukowanych materiałów, dotyczących potrzeb nauki i sztuki polskiej (dużo tych materiałów zawierają np. poszczególne tomy „Nauki Polskiej” i „Życia Sztuki”). Zasięgano też, bądź listownie, bądź drogą ustnego porozumienia, opinii najwybitniejszych przedstawicieli różnych dziedzin nauki i sztuki o poszczególnych zagadnieniach czy napływających podaniach oraz badano motywy i argumenty, zawarte we wnioskach, uzasadniających potrzebę przyznania pomocy na zrealizowanie tych czy innych zamierzeń naukowych lub artystycznych.

W swej działalności Fundusz Kultury Narodowej podtrzymuje stale kontakt z Ministerstwem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, a w miarę potrzeby — i z innymi Ministerstwami. ( Fundusz Kultury Narodowej (1928-1937)

Kultura dla narodu polskiego istotna była od czasu powstania państwa polskiego a nie od czasu wydania przez Giedrojcia pisma „Kultura”.

Pisma dotyczące kultury mamy od setek lat. Zawartość miesięcznika naukowo literackiego Almanach wydanego w Warszawie w 1888 roku liczącego 580 stron, stanowi i dzisiaj źródło cennej wiedzy z dziedzin społecznych, przyrodniczych , psychologii, literatury, beletrystyki, historii, archeologii.

Również w zaborze austriackim wydawany był we Lwowie  od 1908 roku  bogaty w treści MIESIĘCZNIK POŚWIĘCONY SPRAWOM KULTURY

ATENEUM POLSKIE

pod redakcyją Stanisława Zakrzewskiego a Komitet Redakcyjny tworzyli: Stanisław Grabski, Jan Kasprowicz, Edward Porębowicz, Marian Raciborski, Tadeusz Sobolewski.

Może warto o tym mówić?