Dzisiaj jest: 28 Marzec 2024        Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
Moje Kresy – Anna  Muszczyńska cz.8 -ostatnia

Moje Kresy – Anna Muszczyńska cz.8 -ostatnia

W kilka dni później w niedzielę 20 lutego 1944 roku do Firlejowa zjechała liczna grupa niemieckiego wojska w granatowych mundurach, podjechali pod ukraińską cerkiew Zesłania Ducha Świętego. Wyprowadzili ludzi pod…

Readmore..

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem  narodu ukraińskiego.

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem narodu ukraińskiego.

/Elementarz "Bandera i ja" również tłumaczony na jęz. polski Miało być inaczej , jak zapowiadali Hołownia i Tusk, a jest jeszcze gorzej. W programie nauczania historii przygotowanym obecnie przez MEN,…

Readmore..

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego  ludobójstwa

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego ludobójstwa

Fundacja Wołyń Pamiętamy po raz kolejny przed 11 lipca w 2024 roku organizuje akcję wyklejania miejscowości plakatami upamiętniającymi Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.W…

Readmore..

ALEKSANDER SZUMAŃSKI  POLSKI POETA ZE LWOWA

ALEKSANDER SZUMAŃSKI POLSKI POETA ZE LWOWA

Autorzy Zbigniew Ringer,Jacek Trznadel, Bożena Rafalska "Lwowskie Spotkiania","Kurier Codzienny", Chicago, 'Radio Pomost" Arizona, "Wiadomości Polnijne" Johannesburg. WIERSZE PATRIOTYCZNE, MIŁOSNE, SATYRYCZNE, RELIGIJNE, , REFLEKSYJNE, BALLADY, TEKSTY PIOSENEK, STROFY O TEMATYCE LWOWSKIEJ…

Readmore..

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji  Tarasa Szewczenki

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji Tarasa Szewczenki

/ Członek Zarządu Fundacji Niepodległości Jan Fedirko Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie dr. Grzegorz Kuprianowicz oraz Andrij Saweneć sekretarz TU w dniu 9 marca 2024 r po raz kolejny zorganizowali…

Readmore..

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

/ Profesor Andrzej Lisowski, zdjęcie ze zbiorów syna Andrzeja Lisowskiego" Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek, wybitny znawca górnictwa, wielki patriota.…

Readmore..

„Zbrodnia (wołyńska)  nie obciąża państwa  ukraińskiego!    Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

„Zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego! Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

Paweł Kowal, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych w rozmowie z Interią powiedział, że: „zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego” i „państwo ukraińskie nie ma za wiele z rzezią wołyńską, bo…

Readmore..

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

Tytuł książki: "Moje życie nielegalne": Autor recenzji: Mirosław Szyłak-Szydłowski (2008-03-07) O księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim było ostatnimi czasy bardzo głośno ze względu na lustracyjne piekiełko, które zgotowali nam rządzący. Kuria bardzo…

Readmore..

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się  zbudować na kłamstwie  i przemilczeniu

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się zbudować na kłamstwie i przemilczeniu

Posłowie PiS zapowiadają wniosek o odwołanie Pawła Kowala z funkcji szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych w związku z wypowiedzią nt. rzezi wołyńskiej –informuje dziennikarz Dorzeczy. Dlaczego tak późno. Paweł Kowal…

Readmore..

Pod wieżami Włodzimierza.  Ukraińcy 1943 – 1944

Pod wieżami Włodzimierza. Ukraińcy 1943 – 1944

Praca literacka i fotograficzna przy książce trwała kilka lat. Fotografie ze zbiorów bohaterów świadectw i ich rodzin pochodzą z całego XX wieku. Fotografie współczesne to efekt ponad czterdziestu podróży Autora…

Readmore..

230. rocznica Insurekcji  (powstania) kościuszkowskiego.

230. rocznica Insurekcji (powstania) kościuszkowskiego.

/ Autorstwa Franciszek Smuglewicz - www.mnp.art.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=297290 Tadeusz Kościuszko, najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, generał lejtnant wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów, generał major komenderujący w…

Readmore..

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach:  10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku  oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach: 10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

W XVII wieku Andrzej Potocki, hetman polny koronny, rozbudował miasto Stanisławów i założył Akademię. Było to jak na owe czasy coś tak niezwykłego, że przejeżdżający przez Stanisławów w 1772 roku…

Readmore..

Gdy umiłowanie Rzeczypospolitej i historii jest fikcją

/ Orleta Przemyskie

Miejscowość Zadwórze, pamiętna rzezią Orląt polskich w 1920 roku, leży we wschodniej połaci Małopolski, na wschód od Lwowa, w pobliżu Glinian.

Parafię rzymsko-katolicką w Glinianach założył król Władysław Jagiełło w roku 1397. Gliniany już wówczas przemienione za sprawą wojewody sandomierskiego Jana Tarnowskiego na miasto, były siedzibą starostów. Rok 1411 jest pamiętny dla Glinian odbytym tam przez króla Władysława Jagiełłę zjazdem z litewskim księciem Witoldem. Było to po bitwie pod Grunwaldem, kiedy to we Lwowie zgromadzono wielką masę jeńca i sztandarów krzyżackich.

Tędy szły hordy tatarskie, kozackie i wołoskie, na Lwów i zachód. Przemarsze te dzikich tłumów zbrojnych stanowiły katastrofę prawdziwą. Pożoga, mord, spustoszenie znaczyły ślady tej ludzkiej strasznej szarańczy. Za rządów królów naszych Jana Kazimierza, Michała Wiśniowieckiego i Jana Sobieskiego hordy ze wschodu często zagrażały od tej strony Rzeczypospolitej. Rok 1649 przyniósł tym równinom odwiedziny króla Jana Kazimierza, który jako wódz, osobiście - po wyprawie ks. Dominika Zasławskiego -  tutaj odbył rewję armji, śpieszącej na odsiecz Zbarażowi.

W sześć lat później nowa wojna nawiedziła tę okolicę, wojna z Chmielnickim i rosyjskim generałem Bulurlinem.

W latach tych Polska właśnie na polach pod Glinianami i Zadwórzem złożyła najbardziej dobitne dowody prawdy dziejowej, iż jest przedmurzem chrześcijaństwa. To też w pobliżu jego, na terenie, tylekroć pustoszonym i obracanym w perzynę, widnieją liczne kurhany i mogiły, a w nich spoczęło już bardzo wielu bohaterów kresowych, ofiarnie broniących w ciągu długich wieków umiłowanej przez się Ojczyzny.

Tam to, w pobliżu Lwowa, stanęła ochotnicza młodzież nasza, kwiat inteligencji, w dniu 17 sierpnia 1920 r. przeciw dziesięciokrotnie silniejszemu najeźdźcy, tam zmagała się  pod dowództwem majora Bolesława Zajączkowskiego z czernią bolszewickiej konnej hordy Budionnego, broniła się nieugięta, ociekająca krwią....broniła się nadaremnie..Przemoc zwyciężyła...strugi krwi zlewały pola prastarej Piastów Dzielnicy.

 

/ Zadwórze 2020

/ Zadwórze - Przemysl 2020

Tam, wśród rozległych niw  Zadwórza, wyrosły nad popiołami prawych synów Ojczyzny trzy kurhany mogilne, cel corocznej pielgrzymki Lwowa.

I jak corocznie, tak i w tym roku naród polski złoży hołd Bohaterom Zadwórzańskim u stóp mogiły ich na pamiętnem dla całej Rzeczypospolitej pobojowisku –

poseł brygadjer Czesław Mączyński, prezes Małopolskiej Straży Obywatelskiej zwracał się do Społeczeństwa Polskiego w 1927 roku.

 

Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu im. Ks. Bronisława Mireckiego zaprasza 22 sierpnia 2020r pod pomnik  „Orląt Przemyskich” do złożenia hołdu Bohaterom Zadwórzańskim, “Orlętom Lwowskim “. Spod pomnika wystartuje  honorowy VIII Zadwórzański Rajd Rowerowy do Zadwórza k/Ustrzyk Dolnych - Stanisław Szarzyński, prezes stowarzyszenia zaprosił na uroczystości  poświęcone pamięci 100. rocznicy bitwy “Orląt Lwowskich “ z bolszewicką konnicą Siemiona Budionnego pod  Zadwórzem k/Lwowa.

Organizowana przez prezesa Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu XVIII (osiemnasta) pielgrzymka do Zadwórza k/Lwowa odbyła się, mimo braku zgody “przyjacielsko” nastawionych sąsiadów Ukraińców na  przekroczenie granicy.

 

/ Zadwórze - Przemysl 2020

Pielgrzymka członków i sympatyków Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu ruszyła bieszczadzką trasą do miejscowości Zadwórze k/Ustrzyk. Mszę św. w Jasieniu (sanktuarium Polaków przesiedlonych z Kresów RP) odprawił ks. prał. Stanisław Czenczek, wice oficjał Sądu Metropolitalnego w Przemyślu, duszpasterz harcerzy i kapelan stowarzyszenia.

To już drugie upamiętnienie w Przemyślu Polskich Termopil w roku 2020.

16 sierpnia 2020 r po Mszy Św. pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Krzysztofa Chudzio w Archikatedrze Przemyskiej, pod pomnik „Orląt Przemyskich” przybyli chętni do udziału w  Zadwórzańskim Rajdzie Rowerowym Pamięci Bohaterów „Polskich Termopil”. Do uczestnictwa w rajdzie zapraszamy wszystkich chętnych rowerzystów mieszkańców Przemyśla- pisał Stanisław Szarzyński. Start honorowy nastąpił przy skrzyżowaniu ul. Zadwórzańskiej z Aleją Wolności przy moście „Brama Przemyska” ( w miejscu planowanej budowy pomnika „Legionów Polskich i Bohaterów Polskich Termopil”). Zakończenie rajdu odbyło się przy ognisku przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego, chętni skorzystali z przejażdżki wyciągiem narciarskim.

Jak to się dzieje, że za moje pieniądze przekazywane przez  Piotra Glińskiego,  Ministra  Kultury i Dziedzictwa Narodowego licznym instytucjom rządowym, samorządowym, setkom  stowarzyszeń i fundacji nie udało się godnie uczcić 100.rocznicy Polskich Termopil pod Zadwórzem, bitwy wpisującej się w obronę w 1920 roku Odzyskanej po latach zaborów Niepodległości Rzeczypospolitej?

Komu czy czemu zawdzięczamy o wiele skromniejsze niż w Przemyślu uroczystości 17 sierpnia w Warszawie? Dlaczego instytucje państwowe, fundacje i media nie poinformowały o nich?

Nie było na tych uroczystościach członków rozlicznych stowarzyszeń, założonych kiedyś w celu zachowania i przekazywania pamięci o naszych przodkach walczących o dumną, mądrą, wolną Rzeczypospolitą. Tamta misja jest celowo niszczona przez obecne władze stowarzyszeń.  

Może czas zmienić nazwy niektórych stowarzyszeń , skoro ich “umiłowanie”  Rzeczypospolitej i  historii jest fikcją  a przynależność do stowarzyszenia czy fundacji służy wyłącznie zdobywaniu kolejnych synekur.

Nie mam zaufania do ich pracy  w zarządach państwowych  instytucjach jak media czy Poczta Polska skoro nie podołali statutowym celom stowarzyszeń. Dlaczego nie ma kontroli wydatkowania publicznych pieniędzy zgodnie z interesem narodu i państwa polskiego, politycy rządowi i samorządowi oraz powoływane przez nich fundacje nie operują swoimi prywatnymi finansami tylko naszymi wspólnymi. Czy ktokolwiek sprawdza  zgodność działań powoływanych instytucji i stowarzyszeń z ich statutem?

Może posłuchajmy jaki pomysł na uczczenie siódmej rocznicy Polskich Termopil pod Zadwórzem miał poseł, brygadier Czesław Mączyński w 1927 roku:

Komitet, zawiązany z ramienia Małopolskiej Straży Obywatelskiej:

  1. stworzył już fundusz stypendyjny dla sierót i fundusz zapomogowy dla wdów po poległych pod Zadwórzem, oraz ma na celu
  2. postawić pomnik na kurhanie zadwórzańskim.

W tym celu Małopolska Straż Obywatelska przystępuje i tym razem do karnego wykonania swej misji i w tym roku organizuje uroczystość uczczenia poległych Rycerzy, apelując na wstępie pracy swej do ogółu społeczeństwa o zakup listków do wieńców, które złożone zostaną w czasie pielgrzymki na kurhanie w Zadwórzu. Te listki będą wyrazem hołdu Polski i wszystkich jej obywateli, w których tylko biją ofiarne serca polskie.  

Dlatego M S. O. rozsyła odezwy wraz z 25 listkami do wieńca z prośbą o podpisanie takowych wśród znajomych, krewnych i patrjotycznego społeczeństwa, zebranie kwot 10-groszowych za każdy listek, a następnie zwrócenie podpisanych listków. pod adresem M. S. O. i wysłanie gotówki za pomocą załączonego do odezwy czeku.

Listki będą wplecione do wieńców i złożone na kurhanie zadwórzańskim.  Gorąco prosimy wszystkich, do których ten apel dojdzie, ażeby solidarnie przyłączyli się do naszej akcji, ażeby nie poskąpili grosza na cel wybudowania na kurhanie w Zadwórzu pomnika, który po wieki utrwali w pamięci narodu Czyn Bohaterów i drogowskazem stanie się i ewangelją życia przyszłych pokoleń.

Obowiązkiem narodu o tak wspaniałej tradycji dziejowej, jak polski, jest czcić bohaterstwo najofiarniejszych swych żołnierzy.

Bożena Ratter