Logo

W sierpniu 1920 roku – bolszewicy zaciekle napierali na Warszawę

 W przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości (11 listopada 1918) status prawny ziem dawnej Rzeczypospolitej na wschodzie ulegał dynamicznym zmianom. Na podstawie traktatu brzeskiego (3 marca 1918), podpisanego przez państwa centralne i Rosję bolszewicką, okupacyjne wojska niemieckie Ober-Ost’u pod dowództwem Maxa von Hoffmana pozbawiły Moskwę oficjalnego zwierzchnictwa nad Królestwem Kongresowym. Jeszcze w październiku 1918 roku Moskwa opracowała militarny plan pod kryptonimem „Cel Wisła”. Jego realizacja miała pozwolić na „zaniesienie” rewolucji komunistycznej do Niemiec.  Atak wojsk bolszewickich na Wilno 4 stycznia 1919 roku powinien być uważany za faktyczny początek wojny polsko-bolszewickiej.  Z punktu widzenia polskich władz niezwykle istotna była rola Wilna – dawnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Nie chodziło tutaj jedynie o sentyment (choć niewątpliwie odgrywał on pewną rolę wśród kadry oficerskiej wychowanej na Kresach), lecz także o to, że miasto było kulturowo i etnicznie polskie.

Wydawca podaje:Jedyna wojna, którą przegrała niezwyciężona Armia Czerwona.

Grudzień 1917 roku – Polacy znajdują się między młotem a kowadłem. Ich dążenia niepodległościowe uderzają w interesy Cesarstwa Niemieckiego i Rosji. Oba mocarstwa dążą do tego, aby Polska nigdy nie wróciła na mapę świata, a Zachód uznaje taką ewentualność za zagrożenie dla stabilności kontynentu. Odzyskanie wolności przez Polaków nikomu nie jest na rękę.

Listopad 1918 roku – Polska odzyskuje niepodległość. Szczęk szabel, salwy karabinów i krzyki rannych cichną. Spełnia się największe marzenie Polaków, a ich serca wypełnia radość. Wydaje im się, że od teraz będą mogli wieść spokojne życie jako wolni ludzie.

Sierpień 1920 roku – bolszewicy zaciekle napierają na Warszawę. Demony z przeszłości powracają ze zdwojoną siłą. Polska stoi nad przepaścią i już wkrótce może utracić niepodległość, którą niedawno wywalczyła. Całą Europę ogarnia strach przed czerwonymi najeźdźcami. Jednak żołnierze Piłsudskiego nie dają za wygraną. Podejmują nierówną walkę, by zatrzymać komunistyczną rewolucję. Dzięki wytrwałości i odwadze dokonują niemożliwego – Cud nad Wisłą staje się faktem. W setną rocznicę wybuchu wojny polsko-bolszewickiej zobacz na własne oczy, jak wyglądała batalia Polaków o odzyskanie wolności. Przekonaj się sam o trudach podejmowania decyzji w czasach politycznego chaosu. Weź udział w heroicznym zwycięstwie nad Armią Czerwoną.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.