Dzisiaj jest: 24 Kwiecień 2024        Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Przemilczane ludobójstwo – kontynuacja

W 2008 roku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wydał książkę zatytułowaną „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”. Po 11 latach od jej wydania można więc postawić pytanie – czy rzeczywiście jest ono przemilczane. W grudniu 2019 roku minęło 75 lat od zagłady kilkunastu polskich wiosek na Kresach, 75 lat temu, w styczniu 1945 roku nadal codziennie nacjonaliści ukraińscy dokonywali rzezi ludności polskiej. Wydawałoby się, że 75.rocznica jest odpowiednią okolicznością aby przypomnieć nam, Polakom, a zwłaszcza młodemu pokoleniu, o tej niewyobrażalnej tragedii naszych rodaków na Kresach. Przecież od połowy 1944 roku ludność polska na całych Kresach znalazła się „pod opieką wyzwoleńcze Armii Czerwonej”.  Wszyscy mężczyźni narodowości polskiej w wieku 18 – 55 lat zostali powołani do wojska i w domach pozostały tylko dzieci, kobiety i starcy, którym obronę zapewnić miały tzw. istriebitielne bataliony, które w około 80 procentach utworzono z nastoletnich chłopców poniżej 18 roku życia. Dowódcami ich byli Sowieci, często pochodzenia ukraińskiego i nieraz współpracującymi z bandami UPA.

Tymczasem w 2019 roku na palcach jednej ręki można policzyć publikacje w polskich mediach przypominających tragedię ludności polskiej na Kresach przy okazji mijającej 75.rocznicy zagłady kolejnych polskich wiosek. A cywilna ludność polska była mordowana codziennie także w latach 1944 – 1945, mordowana w sposób bestialski za pomocą siekier, noży, bagnetów, wideł i innych narzędzi. Torturowane były dzieci, gwałcone i zabijane dziewczęta i kobiety. Odchodzą ostatni już świadkowie tych zbrodni i nad tym ludobójstwem zapada coraz większa cisza. Wkrótce też IPN umorzy ostatnie już śledztwa, a ich wyniki też zapewne zostaną głęboko ukryte przed opinią publiczną. Nie ze względu na porażającą siłę zebranych dokumentów, ale ze względy na przerażający sabotaż  w ich gromadzeniu.
Jedynymi portalami zajmującymi się systematycznie Polskimi Kresami są Kresowy Serwis Informacyjny oraz  www.wolyn.org. Zachęcam do korzystania z nich.
Ostatnio zapoznałem się z opracowaniem Anny i Adama Kamińskich opublikowanym na portalu www.kami.net.pl/kresy/index , które obejmuje indeks miejscowości wg stanu na 1939 rok. Znajduje się na nim około połowy miast, miasteczek ,wsi,osad, folwarków, futorów, leśniczówek i dworów II Rzeczpospolitej.  Zajmuję się tematyką ludobójstwa już ponad 20 lat i z zaskoczeniem stwierdziłem , że o ponad ich 90 procentach nie mam żadnej informacji, a jest niemożliwe, żeby nie mieszkały w nich rodziny polskie, chociażby np. we dworach i folwarkach. Na mapach pozostały tylko nazwy, a poza tym jest już „biała plama”. I zapewne w większości już pozostanie. Nikt już ich nie wspomni, nikt ich nie policzy.
W wielu nazwach sugerowana jest narodowość ich mieszkańców; są miejscowości z zaznaczeniem, że jest ona „Polska”, „Rusińska:, „Czeska”, „Niemiecka”, nie ma ani jednej z zaznaczeniem, że jest „Ukraińska”. Nawet w nawiązaniu do dzielnic I Rzeczypospolitej, są nazwy odnoszące się do Wołynia, Podola, Mazowsza, nie ma odnoszącej się do Ukrainy, obejmującej wówczas Żytomierszczyznę, Bracławszczyznę i Kijowszczyznę.
Warto zapoznać się z tym wykazem miejscowości II Rzeczpospolitej, rozszerzy to wiedzę o Polskich Kresach.                         

Stanisław Żurek