Dzisiaj jest: 20 Kwiecień 2024        Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Ktokolwiek coś wie o mordzie UPA w Zarzeczu k/Delatyna ,pow. Nadwórna, woj. stanisławowskie?

Zadzwonił do mnie pan Jan Białoskórski z Krakowa z uwagami i prośbą o pomoc. Po tym co mi opowiedział poprosiłem o spisanie tego i przesłanie na podany adres mailowy. Prezentuję nadesłany materiał: "Według relacji mojej cioci Sylwii Oleńskiej, w nocy 17/18 października 1944 r, w Zarzeczu k/Delatyna (pow. Nadwórna, woj. stanisławowskie) grupa zamaskowanych banderowców ubranych w niemieckie i ukraińskie mundury, zamordowała mojego dziadka Mieczysława Oleńskiego, jego żonę a moją babcię Marię Oleńską (z d. Barylak), oraz jej matkę a moją prababcię Marię Barylak - Przygrodzką (z d. Bojan). Dom wraz z ciałami spalili. 

W notatkach rodzinnych znalazłem informację że tej samej nocy (17/18.10.1944) gdy zamordowano trzy osoby z mojej rodziny, ci sami banderowcy zastrzelili w jej domu sąsiadkę p. Swaczyńską (miała 60 lat) i p. Witkowskiego, który wynajmował się do młócenia. Również tej nocy banderowcy spalili jeszcze pięć polskich domów. Informatorem który wskazał banderowcom (nie pochodzili z okolicznych miejscowości) dom Oleńskich był prawdopodobnie Ukrainiec z Zarzecza p. Josypczuk (w r 1999 rozmawiała z nim moja krewna - do niczego się nie przyznawał). W tym czasie banderowcy zamordowali dwanaście osób z rodziny Zawiślaków (uratował się tylko ojciec rodziny) i rodzinę Aleksiewiczów, których związali drutami i wywieźli do lasu.  Szefem miejscowego sztabu banderowców był wtedy major "Prut" (Petro Wacyk) zabity przez NKWD 1.03.1946 k/wsi Pacykiw (woj. Stanisławowskie). Obecnie jest to lokalny bohater, jest ulica jego imienia w Zarzeczu oraz obelisk z tablicą.  Zdaję sobie sprawę z tego że pomocy prawnej z Ukrainy nie będzie, bo tam te sprawy są przedawnione, ale piszę do Pana Prokuratora ( IPN Wrocław-red) bo nie wiem kto może się tymi sprawami jeszcze interesować -ja mam 80 lat i mało sił. Może ktoś sporządzi listę ofiar, bo grobów polskich w Zarzeczu już nie ma. Proszę o informację i ewentualne wskazówki co można jeszcze zrobić.

   Jerzy Białoskórski, 30-424 Kraków, ul. Kościuszkowców 7A, tel. 792 444 705. PS. Ten tekst wysłałem też do IPN we Wrocławiu stąd odniesienia do Prokuratora (Konrada Bieronia)."

Rozmawiałem na temat tej zbrodni z panem Stanisławem Żurkiem, który od lat zbiera dane o zbrodniach OUN-UPA, publikując między innymi w KSI  "Kalendarium " tych zbrodni. Stwierdza on, że nigdzie nie ma danych na temat zbrodni w tej miejscowości. Przy okazji wyjaśnia, że  "w książce: Szczepan Siekierka, Henryk Komański, Eugeniusz Różański: "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie stanisławowskim 1939 – 1946” , Wrocław, bez daty wydania, ale w roku 2007. znajdują się krótkie informacje dotyczące wsi sołeckiej Zarzecze, która należała do parafii i gminy Delatyn (na stronie 352). W 1921 roku na 3064 mieszkańców było w niej 2917 Rusinów, 80 Polaków i 67 Żydów. Zapewne więc w czasie wojny Polaków było niewiele ponad 100 osób, o ile nie było wywózek na Sybir. Znajduje się tam informacja, że w marcu i kwietniu 1944 r. podczas napadów bandytów z UPA zostało zamordowanych 20 Polaków – mieszkańców wsi ( s. 352). W zestawieniu na s. 354 wykazane jest 30 osób zamordowanych, 100 osób wypędzonych/wysiedlonych oraz 25 opuszczonych/spalonych zagród. Nie ma z tej wsi żadnej relacji świadka, wykazani są jako świadkowie: Walenty Garczyński z Delatyna oraz ks. Jan Krukowski z Delatyna. W wykazie parafii występuje w Delatyniu ksiądz Walenty Garczyński oraz Jan Krukowski jako katecheta (s. 330). Nie wiem, czy ktoś z Polaków został pochowany na cmentarzu i ich dane znajdują się w parafialnej księdze zgonów – o ile ona ocalała i jest do niej dostęp."

Reasumując muszę powiedzieć, że nie jest to odosobniony przypadek, kiedy nasi czytelnicy zwracają uwagę na zbrodnie OUN-UPA nigdzie nie odnotowane. Dlatego zwracamy się w imieniu pana Jana Białoskórskiego z gorąca prośbą o pomoc tych którzy czytając nasz serwis mogą coś w sprawie dodać, by zachować  w pamięci tych o których jeszcze nikt się nie upomniał.