Dzisiaj jest: 28 Marzec 2024        Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
Moje Kresy – Anna  Muszczyńska cz.8 -ostatnia

Moje Kresy – Anna Muszczyńska cz.8 -ostatnia

W kilka dni później w niedzielę 20 lutego 1944 roku do Firlejowa zjechała liczna grupa niemieckiego wojska w granatowych mundurach, podjechali pod ukraińską cerkiew Zesłania Ducha Świętego. Wyprowadzili ludzi pod…

Readmore..

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem  narodu ukraińskiego.

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem narodu ukraińskiego.

/Elementarz "Bandera i ja" również tłumaczony na jęz. polski Miało być inaczej , jak zapowiadali Hołownia i Tusk, a jest jeszcze gorzej. W programie nauczania historii przygotowanym obecnie przez MEN,…

Readmore..

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego  ludobójstwa

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego ludobójstwa

Fundacja Wołyń Pamiętamy po raz kolejny przed 11 lipca w 2024 roku organizuje akcję wyklejania miejscowości plakatami upamiętniającymi Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.W…

Readmore..

ALEKSANDER SZUMAŃSKI  POLSKI POETA ZE LWOWA

ALEKSANDER SZUMAŃSKI POLSKI POETA ZE LWOWA

Autorzy Zbigniew Ringer,Jacek Trznadel, Bożena Rafalska "Lwowskie Spotkiania","Kurier Codzienny", Chicago, 'Radio Pomost" Arizona, "Wiadomości Polnijne" Johannesburg. WIERSZE PATRIOTYCZNE, MIŁOSNE, SATYRYCZNE, RELIGIJNE, , REFLEKSYJNE, BALLADY, TEKSTY PIOSENEK, STROFY O TEMATYCE LWOWSKIEJ…

Readmore..

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji  Tarasa Szewczenki

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji Tarasa Szewczenki

/ Członek Zarządu Fundacji Niepodległości Jan Fedirko Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie dr. Grzegorz Kuprianowicz oraz Andrij Saweneć sekretarz TU w dniu 9 marca 2024 r po raz kolejny zorganizowali…

Readmore..

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

/ Profesor Andrzej Lisowski, zdjęcie ze zbiorów syna Andrzeja Lisowskiego" Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek, wybitny znawca górnictwa, wielki patriota.…

Readmore..

„Zbrodnia (wołyńska)  nie obciąża państwa  ukraińskiego!    Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

„Zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego! Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

Paweł Kowal, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych w rozmowie z Interią powiedział, że: „zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego” i „państwo ukraińskie nie ma za wiele z rzezią wołyńską, bo…

Readmore..

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

Tytuł książki: "Moje życie nielegalne": Autor recenzji: Mirosław Szyłak-Szydłowski (2008-03-07) O księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim było ostatnimi czasy bardzo głośno ze względu na lustracyjne piekiełko, które zgotowali nam rządzący. Kuria bardzo…

Readmore..

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się  zbudować na kłamstwie  i przemilczeniu

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się zbudować na kłamstwie i przemilczeniu

Posłowie PiS zapowiadają wniosek o odwołanie Pawła Kowala z funkcji szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych w związku z wypowiedzią nt. rzezi wołyńskiej –informuje dziennikarz Dorzeczy. Dlaczego tak późno. Paweł Kowal…

Readmore..

Pod wieżami Włodzimierza.  Ukraińcy 1943 – 1944

Pod wieżami Włodzimierza. Ukraińcy 1943 – 1944

Praca literacka i fotograficzna przy książce trwała kilka lat. Fotografie ze zbiorów bohaterów świadectw i ich rodzin pochodzą z całego XX wieku. Fotografie współczesne to efekt ponad czterdziestu podróży Autora…

Readmore..

230. rocznica Insurekcji  (powstania) kościuszkowskiego.

230. rocznica Insurekcji (powstania) kościuszkowskiego.

/ Autorstwa Franciszek Smuglewicz - www.mnp.art.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=297290 Tadeusz Kościuszko, najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, generał lejtnant wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów, generał major komenderujący w…

Readmore..

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach:  10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku  oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach: 10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

W XVII wieku Andrzej Potocki, hetman polny koronny, rozbudował miasto Stanisławów i założył Akademię. Było to jak na owe czasy coś tak niezwykłego, że przejeżdżający przez Stanisławów w 1772 roku…

Readmore..

Wyciągnięte z szuflady: Stefan Babula nieznany wojownik o „ Niepodległą”

28.11.1898r. urodził się w Żmudcze(Wołyń), prawie nikomu dziś nie znany, wojownik o Niepodległą, Stefan Babula. Od roku 1918, uczestnik wielu wojen. Gdy wybuchł konflikt zbrojny, polsko-ukraiński w listopadzie 1918r., brał udział jako ochotnik w obronie Lwowa, walcząc w oddziale por. R. Abrahama. Z kolei, zimą 1919r. pojechał do Odessy i zaciągnął się do pułku ułanów 1 Dywizji Jazdy pod dowództwem mjr K. Plisowskiego. Bił się z pułkiem( póź. 14. PUJ) min. nad Złotą Lipą, Strypą i pod Jazłowcem. Z kolei po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej, w kwietniu 1920r. uczestniczył w wyprawie kijowskiej, a sierpniu tegoż roku walczył w 3.Szwadronie Policyjnym ‹›Huzarów Śmierci››, w Bitwie Warszawskiej. Po rozformowaniu Szwadronu, brał udział w dalszych walkach pościgowych za bolszewikami, ale i też w potyczkach z wojskami litewskimi, z ofensywą na Kowno włącznie. Służy min. w Lidzkim Pułku Strzelców i 13.Pułku Ułanów. W czasie pokoju, aby utrzymywać niepodległość państwa, przenosi się do służby w kolejnych formacjach. I tak, po utworzeniu KOP-u, przechodzi do 6. Szwadronu Kawalerii w Łużkach. Służy tam do 1928r., a 1929r., a po ukończeniu szkoły policyjnej w Mostach Wielkich, rozpoczyna służbę w Policji Państwowej, najpierw w Kozienicach, a potem w XIII Okręgu Wołyńskim. W 1934r. staje się osadnikiem wojskowym na 22 ha, w swoich rodzinnych stronach - osada Siółki, powiat Kowel. Tu, w wieku 36 lat zakłada rodzinę. W 1939r. nie był już w czynnej służbie. W lutym 1940r., zostaje z żoną Genowefą i 4-giem dzieci wywieziony na Sybir(Свердло́вская о́бласть).

W 1942r. nie zdążył dotrzeć do Armii Andersa i został zmuszony do walki w 2 Batalionie, pod dowództwem Sapożnikowa, 5-tego Pułku Piechoty WP. W styczniu 1945r. zostaje ranny i zakończył swój szlak bojowy. Za pośrednictwem Czerwonego Krzyża odnalazł swoją rodzinę, którą po zakończeniu wojny przywieziono z Sybiru do jednego z kołchozów na Ukrainie. W maju 1946r., pociągiem repatrianckim przyjechał z rodziną na Dolny Śląsk i zamieszkał w jednej z wsi powiatu kłodzkiego. Zmarł w dniu swoich urodzin, 28.11.1967r.

Od redakcji: pan Leszek Babula, jak sam przyznaje, usiadł i na kolanie napisał dla FB. „kartkę z rodzinnego kalendarza”, publikując  ją w rocznicę urodzin/śmierci swojego Dziadka. Co by nie mówić to wspaniała opowieść o kresowym patriocie. Wielkie dzięki za jej udostępnienie. Autor bardzo krótko opisał udział swojego przodka w najważniejszych walkach o niepodległość naszej ojczyzny.  Obrona Lwowa, walki pułku Ułanów Jazłowieckich w 1919 r. i walki z bolszewikami 1920 r. w szwadronie : «Huzarów Śmierci» to tylko część życiorysu, mimo, że to już bardzo wiele. Każdy znający historię, zauważy, że bohater brał udział w bitwach zapisanych «złotymi zgłoskami « w naszej narodowej historii. Cieszy nas fakt, że młode pokolenie, którego przedstawicielem jest pan Leszek, nie tylko zachowało w pamięci przekazy rodzinne dotyczące dziejów II RP i  naszych Kresów, ale jeszcze przekazuje to dalej. Autor przyznaje, że pracuje nad szerszym opracowaniem, o którym postaramy się w najbliższym czasie coś więcej napisać. Warto zaglądać do szuflad z pamiątkami po naszych przodkach i udostępniać je szerszemu gronu, by pamięć o ich dokonaniach przetrwała jak najdłużej. (bs)