Dzisiaj jest: 23 Kwiecień 2024        Imieniny: Jerzy, Wojciech
Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

SPOTKANIA KRESOWE- KRAINY DZISIEJSZYCH KRESÓW RP

Niedawno miałam okazję brać udział w pięknym koncercie w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i w przygotowaniach do niego. Była to suita na chór dziecięcy „Zagrajmy w muzykę”.

/na zdjęciu Kasjopea z Lublina we Wrocławiu

Projekt był trudny, bo jednoczący dzieci z różnych chórów, z różnych stron Polski.

Spytacie Państwo : -A cóż taki koncert ma do Kresów?

Ano wbrew pozorom ma wiele wspólnego.

Wprawdzie projekt dotyczył dzieci z całej Polski, ale ja szczególnie towarzyszyłam chórowi „Kasjopea” z Lublina prowadzonemu przez panią Urszulę Matwiejuk.

 Lublin to wschód Polski, dzisiejsze kresy naszej Ojczyzny, podobnie jak Podlasie i cała wschodnia, przygraniczna część naszego kraju.

Wrocław jednoczy oba krańce Polski.

Dzieci przyjechały do Wrocławia i wspólnie zagrały w muzykę dając widzom niezapomniane wrażenia i wielką dawkę energii.

 Towarzyszyłam dzieciom z Lublina i ich opiekunom. Widziałam mozolną i wyczerpującą pracę na próbach:

 

/2-próba

Oklaskiwałam młodych artystów na koncercie w Narodowym Forum Muzyki:

 

/3-koncert

Spotkałam się też  z nimi na wycieczce do ZOO.

Fascynują mnie takie „kresowe” spotkania: Lublin z dzisiejszych kresów wschodnich Polski prezentuje się we Wrocławiu- na zachodnich kresach RP. Dzieje się to nie po raz pierwszy- na przykład w maju można było poczuć klimat magicznego Lublina we Wrocławiu w wielu wydarzeniach kulturalnych w ramach „Koalicji Miast”.

Kresy wschodnie, nie tylko Lublin, przyjeżdżają na zachód, a my, Wrocławianie chętnie odwiedzamy całą wschodnią część Polski.

Mieszkam we Wrocławiu- na zachodnim krańcu Polski- czyli na kresach zachodnich. Paradoksalnie  mieszkają tu potomkowie ludzi ze wschodu II RP, potomkowie Kresowian, wysiedlonych ze swych ziem po wojnie, wypędzonych z własnych domów.

Tu kresy kraju i tam kresy kraju, jednak dla odróżnienia ziem, które kiedyś były polskie, a dziś już nie – tamte, przedwojenne piszemy zwyczajowo wielką literą: Kresy.

Wszystkich nas, którzy mają korzenie na Kresach ciągnie do wschodnich ziem.

Nawet nie wyjeżdżając za granicę można poczuć klimat tamtych stron, poznać zwyczaje, ludzi, potrawy, krajobrazy zwiedzając wschodnie tereny dzisiejszej Polski.

Piękne jest Podlasie, Polesie, Roztocze, Bieszczady. Są to krainy, które rozciągają się po obu stronach obecnej granicy. Wielokrotnie odwiedzałam te regiony i daję słowo- potrafią one zauroczyć człowieka.

Mówi się, że Kresy to wielokulturowość- proszę bardzo przykłady, również i po naszej stronie granicy, na przykład las prawosławnych krzyży i ikony w Białymstoku,  Supraślu, Sanoku i w wielu innych miejscach :

/4-Białystok

 

/5-Supraśl

 

/ 6-Białystok

 

/ 7-Supraśl

 

/ 8-Sanok

Piękne ormiańskie kamienice w Zamościu i wizerunki kupców żydowskich na Rynku także świadczą o wielokulturowości terenów przygranicznych:

/ 9-kamienice Ormian

 

/ 10-wizerunki Żydów

Kresy to  także piękne krajobrazy- jeziora, pola, moczary, puszcze, a nawet góry:

 

/ 11-jeziora Podlasia

 

 / 12-łąki kresowe

 

/ 13-moczary Polesia

 

/ 14-puszcza kresowa

 

  / 15- góry Bieszczady

Kresy to też smaczne, regionalne produkty i  potrawy:

 

/ 16- kresowy miód i wosk pszczeli

 

/ 17- kińdziuki i inne wędliny kresowe

 

/ 18- piwo lwowskie

 

 / 19- sery korycińskie i sękacze podlaskie

 Mówi się też, że Kresowianie to sympatyczni, otwarci, gościnni i życzliwi ludzie..

Jasne, że to prawda, ale nie do końca. Sposób bycia ludzi nie zależy od geografii. To przecież cechy charakteru każdego człowieka, to wychowanie, to wpływy środowiska, to też czasy, w których przyszło żyć. Takich otwartych i wspaniałych ludzi można znaleźć wszędzie – jak Polska długa i szeroka, a także w całym świecie. Otwórzmy więc szeroko oczy na ludzi, dojrzyjmy ich pozytywne cechy i naszym uśmiechem i życzliwością wzbudźmy dobre uczucia u innych, wyzwólmy ich otwartość i serdeczność.

Uśmiechnijmy się do dzieci z Lublina, odwiedzających Wrocław, a także do wszystkich dzieci.

 

/ 20- dzieci z chóru Kasjopea z Lublina