Dzisiaj jest: 20 Kwiecień 2024        Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Krwawe Święta Wielkanocne  na Kresach

Krwawe Święta Wielkanocne na Kresach

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia zwane są Triduum Paschalne. Istotą Triduum Paschalnego (z łac.…

Readmore..

Zbigniew Staniewicz. Zapomniany amant z „Dzikich pól”

/ Zbigniew Staniewicz w 1933 r.  autor nieznany - Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zbigniew Staniewicz ( Gozdawa- Staniewicz) urodził się w Petersburgu 18 września 1906 roku, jako syn Zygmunta i Marii Sachsów. Dzieciństwo spędził w Rosji. W 1920 roku rodzina jednak musiała wrócić do Polski i osiąść w Warszawie.  Młody Staniewicz wstąpił do Korpusu Kadetów, mając nadzieję na zrobienie kariery wojskowej. Coś jednak nie wyszło, ponieważ podjął pracę, jako urzędnik,  na kolei. Tu też nie wszystko mu pasowało, bo przez pewien czas nosił się z zamiarem zostania duchownym. Od dzieciństwa  fascynował się kinem i chyba dlatego w 1929 roku wziął udział w konkursie na amanta filmowego zorganizowanym przez redakcję "Wieczoru Warszawskiego" i wytwórnię "Forbert-Film".  Józef Lejtes  poszukiwał  odtwórcy głównej roli Jerzego w filmie " Z dnia na dzień". Co prawda Staniewicz nie otrzymał tej roli ale został zauważony, co spowodowało, że otrzymał swą pierwszą - jeszcze epizodyczną - rolę w dramacie "Mocny człowiek". Premiera  filmu w reżyserii Henryka Szaro odbyła się w 1929 roku, ale nazwisko Staniewicza nie pojawiło się w napisach. (Film zachował się do dnia dzisiejszego.) Dostrzeżono jednak urodę i fotogeniczność Staniewicza  i zaczął otrzymywać główne role. Pierwszą z nich była postać legionisty, wachmistrza Stanisława, w "Ostatniej eskapadzie"  filmu reżyserowanego przez debiutanta Wacława Serafinowicza.Film kręcono w roku 1931 w Afryce, Jugosławii i Polsce. Nim jednak doszło do premiery tego filmu, zagrał jeszcze u Lejtesa w "Dzikich polach" ( 1932 r.- Nawiasem mówiąc, film nie zachował się do dnia dzisiejszego. ) Wielonarodowa grupa oficerów podejęła próbę  ucieczki z sowieckiej niewoli.

Ucichły ostatnie echa wojny światowej . . . Oficerowie, żołnierze różnych armii ostatkiem sił przedzierają się przez pustkowia Rosji do polskiej granicy. Docierają do Miłojca. Zbig i Węgier Bodenyi wybierają się do wsi, by zdobyć pożywienie. Poznają Basię, pomiędzy nią a Zbigiem nawiązuje się sympatia. Niestety, na skutek podstępu, Basia pada ofiarą gwałtu pułkownika armii carskiej, Radki. Nadjeżdżają bolszewicy. Zbig wyprowadza Basię do kaplicy. Gdy wraca do towarzyszy przeżywa szok - wszyscy zginęli. Z rozpaczy podnosi Zbiga budząca się świadomość obowiązku wobec Basi, którą gorąco pokochał. Musi wyprowadzić ją z tego cmentarzyska wojny, aby rozpocząć razem nowe życie.

Zbigniew Staniewicz jako Zbieg w jednej ze scen filmu „Dzikie pola”, źródło: NAC, zespół: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, sygn. 1-K-12275-18

 Staniewicz, grający rolę Polaka, kadeta armii austro- węgierskiej, zdobywa popularność, a  jego podobizna trafia na okładkę "Kina" ( pismo  1932,1934 ).  W 1933 zdobył tytuł  "arbitra elegantiarum" na Balu Mody zorganizowanym przez Związek Artystów Dramatycznych. Zapowiadała  się przed nim wielka kariera, bo niebawem zagrał w operetce  Oskara Strausa "Kobieta , która wie, czego chce"  z Heleną Makowską, w warszawskim teatrze "8.30".  Następny był film: "Hanka"  (Tytuł alternatywny: Oczy Czarne) wyreżyserowany przez Jerzego Del-Atana w 1934 r. (Nie zachował się do dnia dzisiejszego.) Wołyń. Rok 1905. Jan Bereza zostaje zesłany na Sybir, zaś jego żona ginie w walce z żandarmami. Pozostaje nieświadoma wypadków córka Berezy - pięcioletnia Hanka. Mijały lata. Sierotka Hanka wychowywała się bez opieki. Zakochała się w kłusowniku włóczędze, kpiąc sobie z zabobonnej wsi. Nieporozumienia na tym tle prowadzą do samosądu . . . uniknąwszy śmierci znalazł się Hanka w obozie cygańskim. Zakochuje się w niej król Cyganów, lecz niezmordowany kłusownik Zbych odnajduje Hankę i powoduje zerwanie z królem. Zagrożeni ratują się ucieczką i wróciwszy razem do domu zastają tam ojca - Berezę. Przychodzi rok 1920. Wybucha wojna, z której powraca do swej Hanki zwycięski Zbych. Zabierają się wspólnie do pracy i tworzą nowe, szczęśliwe ognisko. W roli szlachetnego włóczęgi Jura wystąpił w filmie  "Przybłęda" (reż. Jan Nowina- Przybylski 1933 r.) Melodramat, którego akcja rozgrywa się w jednej ze wsi na Huculszczyźnie, wyreżyserowany przez Jana Nowinę Przybylskiego, twórcę "Chama", "Ty, co w Ostrej świecisz bramie", "Błazna purymowego". W roli głównej wystąpiła Ina Benita, znana z ról w przedwojennych komediach - "Dwie Joasie", "Jaśnie pan szofer" oraz dramatach - "Gehenna", "Ludzie Wisły". Żonaty Dmetro i włóczęga Jur kochają się w pięknej Maryjce. Gdy na jarmarku Dmetro zauważa, że dziewczyna poświęca swą uwagę Jurowi, wszczyna z nim bójkę, w której sam ginie. Maryjka znajduje nad urwiskiem rannego Jura i bierze go pod swoją opiekę. Dopiero po jakimś czasie dowiaduje się, że przygarnęła mordercę. Targają nią sprzeczne uczucia - wyrzuty sumienia, obawa o los Jura i miłość do niego. Gdy mieszkańcy wsi dowiadują się, gdzie przebywa morderca, ruszają do chaty Maryjki, ale zastają ją samą. Wloką dziewczynę do wsi, by wymierzyć jej sprawiedliwość. Miejscowy głupek usiłuje ratować Maryjkę - otwiera śluzę. Wezbrana woda porywa dziecko Horpyny - wdowy po Dmetrze. Nadbiega Jur, bez namysłu skacze do wody i ratuje dziecko. Nieruchomy i zawstydzony tłum patrzy, jak Jur odchodzi, niosąc na rękach nieprzytomną Maryjkę

 

/ Ina Benita i Zbigniew Staniewicz w filmie fabularnym „Przybłęda” w reżyserii Jana Nowiny-Przybylskiego nakręconym w Żabiem na Huculszczyźnie w 1933 roku. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe.

 Wystąpił jeszcze w roli turysty Stefana w tatrzańskim "Zamarłym echu" ( reż. Adam Krzeptowski 1934 r.)  Aktor Zbigniew Staniewicz był jednym z najprzystojniejszych amantów filmowych II Rzeczypospolitej. Obsadzano go przede wszystkim w filmach, których akcja toczyła się w malowniczych plenerach, często na popularnych Kresach. Jego błyskawiczną i obiecującą karierę przerwała jednak przedwczesna śmierć. Zmarł w niewyjaśnionych do końca okolicznościach  14 maja 1934 roku. Spoczywa na Cmentarzu Bródnowskim (kw. 47G, rząd 1, grób 7). Mimo, że w ciągu dwóch lat zagrał pięć dużych ról szybko jednak popadł w zapomnienie.

Źródła:

1) Zbigniew Staniewicz- Internetowy Polski Słownik Biograficzny

https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/zbigniew-staniewicz

2) http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=11111686

3) Zbigniew Staniewicz: tragiczny koniec amanta z Dzikich pól" autor: Marek Teler    https://histmag.org/Zbigniew-Staniewicz-tragiczny-koniec-amanta-z-Dzikich-pol-20654?fbclid=IwAR0sVp2zW1G_g4ztLQsax25-eHgRfoySjIJK5jlKexHubO07XIP3W5k6pPM