Dzisiaj jest: 20 Kwiecień 2024        Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Krwawe Święta Wielkanocne  na Kresach

Krwawe Święta Wielkanocne na Kresach

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia zwane są Triduum Paschalne. Istotą Triduum Paschalnego (z łac.…

Readmore..

TUŁACZKA KRESOWIAN - I CO DALEJ? cz.II

/ 1 Mapka obrazująca migrację z Kresów na te ziemie

Tułaczka naszych Kresowian kończyła się przeważnie na ziemiach zachodnich, w różnych miejscowościach.
W Jeleniej Górze w Muzeum Karkonoskim jest spora część wystawy obrazująca życie przesiedleńców z Kresów. Ze zdjęć i dokumentów dowiadujemy się „i co było dalej” z Kresowiakami. Obejrzałam tę wystawę z zainteresowaniem. Ojczyzna stracona, Ojczyzna odnaleziona…

Jelenia Góra i okolice były świetnym miejscem na rozpoczęcie nowego życia, gdyż miasto nie było zniszczone przez działania wojenne. Krótkotrwały ostrzał uszkodził tylko kilka budynków.

Dla Kresowian, którzy przeżyli tragiczną wojnę, która zniszczyła im dotychczasowe życie, dla ludzi, którzy przeżyli nie tylko okupację niemiecką i sowiecką, ale też ukraińskie mordy całych wiosek, dla ludzi, którzy jechali przez cały kraj wiele tygodni i którzy obserwowali zburzone miasta i wsie, zburzony cały kraj- dla tych ludzi spokojna i niezniszczona Jelenia Góra wydawała się rajem.

2 Wyjazd osadników na ziemie odzyskane- najpierw furmankami, potem towarowymi pociągami-1945 rok

Wydawało się, że mogliby zająć niezniszczone domy i mieszkania, a nawet znaleźć pracę, gdyż wiele instytucji i zakładów przemysłowych zostało uruchomionych w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu.
Niestety rzeczywistość nie okazała się tak różowa jak to wyglądało z początku. Miasto było przeludnione, gdyż na początku mieszkali tam jeszcze Niemcy. W roku 1946 zaczęto przesiedlanie autochtonów do Niemiec i akcja ta powiodła się- po roku zostało tam tylko kilkaset Niemców. Pozostali jedynie ci, którzy byli potrzebni polskiej gospodarce – kolejarze, leśnicy, fachowi pracownicy przedsiębiorstw komunalnych i fabryk. Wyjechali oni w późniejszych latach, w miarę napływu polskich fachowców.
Inną liczną grupą przesiedleńców byli ludzie z centralnej Polski, którzy de facto wcale nie chcieli tam zamieszkać, a przyjechali tylko na szaber- zabierali co się dało, sprzęty, urządzenia, każdy dobytek, który dało się wywieźć i sprzedać.
Sytuacja zmieniła się nieco na lepsze, gdy rozpoczął działalność Państwowy Urząd Repatriacyjny. Akcja osadnicza nabrała wówczas tempa i była bardziej zorganizowana. Wtedy to właśnie przybyło najwięcej osadników zza Buga do Jeleniej Góry i na całe Karkonosze. Kresowianie znaleźli nowe domy, nowe życie.

3 PUR- Państwowy Urząd Repatriacyjny w Jeleniej Górze

Przesiedleńcy z terenów, które po wojnie włączono do ZSRR oficjalnie zwani repatriantami, a potocznie mówiono na nich „zaburzanie” lub „kresowiacy”. Na Dolnym Śląsku znaleźli się głównie ludzie z dawnych województw: lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego, wołyńskiego i poleskiego, a w mniejszym stopniu z wileńskiego i nowogródzkiego.
OJCZYZNA STRACONA, OJCZYZNA ODNALEZIONA…- to główne hasło tej wystawy i jakże piękne…
Ludzie podnieśli głowy, wzięli się do pracy i wspólnym wysiłkiem odbudowywali swoje życie, wzajemne stosunki i miejsce do życia. Czy to w dużych, państwowych zakładach, czy w małych warsztatach rzemieślniczych, a także na roli i w gospodarstwie Kresowianie pokazali, że są silni i zaradni.


4 Powojenne wyposażenie małego zakładu rzemieślniczego

Ludzie chcieli normalnie żyć i pracować, a nawet uczestniczyć w konkursach i rozrywkach. Oto jeden z dokumentów udostępnionych w Muzeum Karkonoskim:


5 Dyplom Jadwigi Hajdukiewicz z 1947 roku

Dużą grupę ludności w tym regionie stanowili też osadnicy wojskowi :


6 Żołnierze 10 Sudeckiej DP i osadniczki z Cieplic na pętli tramwajowej w Podgórzynie sierpień 1945

Będąc w Jeleniej Górze odwiedziłam też cmentarz, a na nim okazały grobowiec z symbolicznymi tablicami ku czci wielu grup Polaków, także tych, którzy zginęli na Syberii. Rodzin Sybiraków jest w Jeleniej Górze sporo. Oni stanowili kolejną grupę osób przybyłych do tego miasta w latach 1950- 1956. Przybywali oni do Polski w ramach łączenia rodzin. Sybiracy to ludność wschodnich ziem dawnej Polski wywieziona na Syberię w czasie wojny.


7 Upamiętnienie poległych Polaków

Jeleniogórzanie pamiętają o swoich przodkach i chwała im za to.
Rozmawiając z potomkami Kresowian można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.
Przy opracowaniu tematu korzystałam z materiałów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze