Logo

IX Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich - Świątniki 2019

/ Uczestnicy VIII ubiegłorocznego międzynarodowego spotkania

Tradycyjnie w drugi weekend września we wsi Świątniki gm. Sobótka, u stóp góry Ślęza, odbędą się dwudniowe uroczystości i spotkanie kresowian niemal z całej Polski. W tym roku przypada to w dniach 14 (sobota) i 15 (niedziela).
Organizatorami corocznego spotkania pod Honorowym Patronatem Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka jest Zarząd Główny Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu, Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz parafia św. Józefa w Nasławicach.

Głównym tematem tegorocznego spotkania kresowian jest 100 rocznica Flotylli Pińskiej, która odegrała istotną rolę w walkach z bolszewikami w latach 1919 - 20 na Kresach Rzeczypospolitej i która zakończyła tragicznie swą służbę w marynarce wojennej II RP we wrześniu 1939 roku.
„Polska Flotylla Rzeczna powstała 19 kwietnia 1919 roku. Wówczas dowództwo Wojska Polskiego zorganizowało z trzech kutrów patrol morski na Prypeci. Wziął udział w starciach z flotą bolszewicką pod Horodyszczem w lipcu 1919 roku. Później jednostki Wojska Polskiego z udziałem okrętów wojennych dokonały udanego desantu, który zmusił czerwonoarmistów do wycofania się z Łunińca. W marcu 1920 roku flotylla brała udział w walkach pod Mozyrzem i w ofensywie kijowskiej, gdzie pod Czarnobylem pomyślnie atakowała pododdziały Armii Czerwonej. Jednak po tym, jak bolszewicy rozpoczęli ofensywę na Zachód i zajęli międzyrzecze Prypeci, polscy marynarze zmuszeni byli zatopić swoje okręty i cofnąć się.
 Odrodzenie Flotylli Pińskiej rozpoczęło się po podpisaniu traktatu ryskiego. W 1922 roku główną bazą flotylli został Pińsk. W mieście zbudowano Komendę Portu Wojennego, koszary, magazyny i hangary. W latach 1930. główną siłą Flotylli Rzecznej Polskiej Marynarki Wojennej było 6 monitorów uzbrojonych w haubice 100 mm i działa 75 mm, 3 łodzie kanonierskie, 2 okręty obrony przeciwlotniczej i 2 kutry patrolowe. Dodatkowo 7 trałowców powinno było postawić zagrody minowe. Od 1927 roku dowódcą Flotylli Pińskiej był komandor, absolwent Korpusu Morskiego w Petersburgu Witold Zajączkowski. Dzięki temu wybitnemu oficerowi udało się istotnie zmodernizować „flotę pińską”.”
Szczegółowy program międzynarodowego spotkania kresowian w Świątnikach przewiduje m.in. uroczystą Mszę św. sprawowaną przez Metropolitę Wrocławskiego abp Józefa Kupnego z udziałem pocztów sztandarowych, kompanii i orkiestry reprezentacyjnej Garnizonu Wrocławskiego. Kulminacyjnym punkiem będzie nadanie i poświęcenie sztandaru Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej, wykonanego wg projektu członka Towarzystwa, przewodniczącego koła TMKK w Brzegu - Eugeniusza Szewczuka.

/ Kresowianie podczas ŚWIĄTNIKI 2018

Po Mszy św. przy kościele NMP Matki Bozej Bolesnej nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy – pomnika poświęconej kresowym marynarzom Flotylii Pińskiej.
W poprzednich latach upamiętniono m.in. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Żołnierzy Cichociemnych na Kresach, 27 Wołyńską Dywizję Piechoty Armii Krajowej, Narody Kresów.
W sposób szczególny każdego roku pamięta się tu o Ofiarach Ludobójstwa na Kresach Wschodnich.
W ubiegłym roku organizatorzy oddali hołd cichym bohaterom w ciężkiej pracy na Kresach - nauczycielom.
W części artystycznej wystąpi orkiestra dęta z Czech, a także zespoły wokalno-instrumentalne, pieśni i tańca z Opolszczyzny i Dolnego Śląska.
Drugi dzień IX Międzynarodowych Spotkań Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich w Świątnikach to uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Bolesnej przy Cudownym Obrazie NMP z Niewirkowa na Wołyniu. Co roku przybywają na nie Narody Kresów na czele z Ukraińcami i Czechami, Niemcami i Olendrami, Ormianami i Żydami. Co roku spotykają się na Dolnym Śląsku rozrzuceni po całej Europie byli mieszkańców Kresów Wschodnich i ich przyjaciele.
tekst i zdjęcia:
Eugeniusz Szewczuk

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.