Dzisiaj jest: 19 Kwiecień 2024        Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Krwawe Święta Wielkanocne  na Kresach

Krwawe Święta Wielkanocne na Kresach

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia zwane są Triduum Paschalne. Istotą Triduum Paschalnego (z łac.…

Readmore..

Obchody Odzyskania Niepodległości przez Polskę w rejonie wileńskim

 Szczęść Boże! i zapraszam do obejrzenia migawek wileńskich i duksztańskich na portalu Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego w jęz. polskim.

Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie

Na przeciągu wieków naród polski przeżywał okresy świetności i upadku, zwycięstw i klęsk, bohaterskie zrywy i lata tragicznej walki o przetrwanie, bo przecież Polska na sto dwadzieścia trzy lata zniknęła z mapy świata.  Wielu żołnierzy oddało życie na polu walki, na placu egzekucyjnym, dziesiątki tysięcy wysłano na katorgę. Ten tragiczny bilans nie da się opisać w cyfrach. Tylko ziemia, nasiąknięta polską krwią wie, ile łez na nią spadło.

Chcemy, aby o tych wypadkach nie zapomnieli ci, którzy żyją w wolnej Polsce. W tym dniu wszyscy wracamy pamięcią do bohaterów narodowych. A iluż nieznanych żołnierzy leży we wspólnej mogile?


O tych wydarzeniach smutnej przeszłości ręka nieznanego artysty wypisała nad drzwiami w krużganku kościoła św. Anny w Duksztach słowa: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości.”

Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą wolności, nie uznali obcego panowania. Upragniona wolność miała być spełnieniem marzeń i snów kilku pokoleń Polaków wierzących, że „Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy”. Miłość do Ojczyzny potrafiła czynić cuda i przykładem tego byli żołnierze, którzy ginęli w walce o wolny kraj. Różne były losy Polaków, dlatego uświadamiamy sobie, jaką rozkoszą jest żyć w wolnym kraju.

Poznając historię Polski każdemu z nas chce się być patriotą i pozostać nim na zawsze.  Jak nas uczono w szkole, patriota to ten, kto miłuje swój kraj, spełnia swe obowiązki obywatelskie, pielęgnuje język i tradycje. Ale kochać Ojczyznę trzeba nie tylko słowem, ale i czynem, bo jak mówi Aleksander  Janowski: „ta ziemia to już nie ziemia, to proch ojców naszych.


Miłość do Ojczyzny to również poznawanie historii naszego kraju i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie, aby odległe legendarne dzieje Polski znały i szanowały kolejne pokolenia.  Tydzień Języka Polskiego w naszej szkole poświęciliśmy w tym roku na poznanie historii i kultury polskiej, zgłębianie tragicznych kart dziejów. Uczniowie wysłuchali świetny wykład nauczycielki religii, zawodowego przewodnika Rity Gvazdaitytė pod tematem „Refleksje na temat wspólnej historii Polski i Litwy”. Klasy początkowe zwiedziły Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie, następnie udały się  na Rossę, aby pokłonić się przed mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego, zapalić znicze na grobach poległych żołnierzy. Korytarz szkolny zdobi wystawa plastyczna „Polska w rysunkach dzieci”. Niezwykle piękne były orły zrobione z plasteliny przez klasę 3 i 4 pod kierownictwem Ireny Żygis. Młodsi uczniowie zaprezentowali patriotyczny scenariusz pt. „Piękna jesteś, Polsko”, o który zadbała nauczycielka klas początkowych Ana Pozniak. Nauczycielka historii Łucija Jatkewicz wraz z klasami starszymi przygotowała przedstawienie  „Droga do niepodległości”. Oglądaliśmy  fragmenty filmów historycznych, omawialiśmy prezentacje na różne tematy. Każdy z uczniów złożył Polsce przyrzeczenie, a te kartki powiesiliśmy na stoisku na korytarzu, by każdy o nich pamiętał. Wszystkim spodobała się lekcja muzyki pt. „Niepodległa w piosence”, którą przeprowadziła nauczycielka muzyki i kierownik zespołu muzycznego „Mozaika” Edita Staniulionienė. Pokazała też prezentację o powstaniu hymnu „Od legionów do Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie dzięki hojności wójta Gminy Kosakowo Jerzego Włudzika odwiedzili Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, więc była to świetna powtórka materiału.  Dźwięczały pieśni patriotyczne, deklamowano wiersze, w powietrzu unosił się niezwykle świąteczny nastrój.

Obchodząc 100 rocznicę odzyskania Niepodległości Polski  składamy hołd wszystkim patriotom polskim poległym w walce o wolność Ojczyzny i chcemy nasze uczucie wdzięczności wyrazić tym oto wierszem:

„Dziś biało – czerwoną flagę Ci postawię,
kwiaty w takich barwach i zniczy bez liku
i tak jak potrafię wierszem Cię zabawię
dla Ciebie najmilszym – bo w polskim języku.


„Uwięziony ptak nie śpiewa“. Impreza patriotyczna w Rukojniach.

Rok 2018 jest poświęcony obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacja obchodów nastąpiła w listopadzie. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, były organizowane przeróżne patriotyczne akcje, imprezy poświęcone tej dacie. Wileńszczyzna również przyłączyła się do tych obchodów.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 25 listopada w Centrum Kultury w Rukojniach odbyła się impreza „Uwięziony ptak nie śpiewa“.


„Dzisiaj mamy wolność i niepodległość, o którą walczyły pokolenia, oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów“ – tymi słowami rozpoczęła się część artystyczna.


Następnie Beata Szałkowska na fortepianie wykonała utwór F. Chopina, po czym na scenie pojawił się zespół wokalny „Wesołe Nutki” pod kierownictwem Wandy Masłowskiej. Kolektyw ten wykonał dwie piosenki: „Niepodległość” oraz „Płynie Wisła, płynie”. Przed publicznością wystąpił również zespół wokalny „Echo” z Rukojń, którego kierownikiem jest Siergiej Zarszczikow. Wykonał on piosenki patriotyczne „Biały krzyż”, „Piechota”. Podczas tego występu nie jedna łza rozczulenia spłynęła z oczy słuchaczy.

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Gimnazjum im. T. Konwickiego w Bujwidzach.


Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Gimnazjum im. T. Konwickiego w Bujwidzach rozpoczęliśmy od realizacji projektu „Impresje patriotyczne”. Wspólnie z młodzieżą ze szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka z Rędzin nasi uczniowie mieli okazję złożyć podziękowanie za wolność Matce Bożej, Królowej Polski, na Jasnej Górze.

W piątek, 9 listopada, w gimnazjum uczniowie klas początkowych pod kierownictwem swoich nauczycieli mieli warsztaty artystyczne „Moja flaga”, podczas których poznali historię flagi i herbu polskiego, a potem własnoręcznie sporządzali biało-czerwone chorągiewki, które wręczali w niedzielę 11 listopada po mszy św. przy kościele w Bujwidzach i przy kaplicy – mauzoleum gen. D. Konarzewskiego w Punżankach. Tegoż dnia uczniowie klas 5-8 mieli warsztaty kulinaryjne z nauczycielką technologii L. Wołodko. Piekli ciasteczka, upiększali je barwami narodowymi, a potem częstowali kolegów i nauczycieli. Sobota, 10 listopada, była rodzinnym świętowaniem. Uczniowie wraz z rodzicami i dziadkami sporządzali laurki z życzeniami dla Polski Niepodległej. W niedzielę 11 listopada składaliśmy wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossach, uczestniczyliśmy we mszy św. w kaplicy gen. D. Konarzewskiego, współtowarzysza broni Marszałka J. Piłsudskiego.


Od poniedziałku w gimnazjum rozpoczął się Tydzień Języka Polskiego. W tym dniu odbył się konkurs inscenizowanej pieśni patriotycznej, który poprzedziła prezentacja multimedialna „ Józef Piłsudski – droga do Niepodległości”, przygotowany przez nauczycielkę historii I. Masiewicz. 13 listopada odbył się konkurs plastyczny „ A to Polska właśnie”. Następnego dnia uczniowie klas IIIG – IVG włączyli się do narodowego czytania „Przedwiośnia” S. Żeromskiego. W piątek odbył się konkurs „Mistrz ortografii” dla klas 5-IIG.


Poza tym społeczność gimnazjum brała udział we wszystkich imprezach, organizowanych przez Samorząd Rejonu Wileńskiego.


Obchodzy 100-lecia niepodległości Polski w Gimnazjum im. Kontantego Parczewskiego w Niemenczynie

„Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. 11 listopada obchodzimy 100 rocznicę tego tak doniosłego wydarzenia. Społeczność gimnazjalna aktywnie włączyła się w obchody święta. Byliśmy współorganizatorami projektu „Droga do wolności” poświęconego pamiętnej dacie.

6 listopada rozpoczęliśmy Obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski. W Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Niemenczynie odbyła się nietradycyjna lekcja z historii. Słuchaczami byli uczniowie klas gimnazjalnych, a prelegentem dr. hab. Jarosław Wołkonowski. Uczniowie oraz nauczyciele z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu o wydarzeniach sprzed 100 laty oraz życiu i działalności naczelnika państwa polskiego, Pierwszego Marszałka Polski oraz premiera Polski, twórcy Legionów Polskich, Józefa Piłsudskiego. Podczas wykładu mieliśmy nawet okazję posłuchać autentycznego głosu Marszałka. Byliśmy też obecni podczas otwarcia wystawy o Cichociemnych. Cichociemni – to żołnierze Specjalnych Polskich Sił Zbrojnych.  W czasie II wojny światowej byli desantowani do Polski, aby prowadzić z okupantami wojnę partyzancką, a także przeprowadzać szkolenia wśród członków ruchu oporu.


Z okazji rocznicy uczniowie klas 8 – G4 przygotowali program patriotyczno-historyczny „Wolność”, na który złożyły się wiersze, fakty z historii Polski oraz piosenki patriotyczne. 7 listopada ten program zaprezentowaliśmy w oddziałach WOK  w Niemenczynie: w Bezdanach i Bujwidzach. Publika przyjęła nas ciepłymi oklaskami. W czasie występu było widać wzruszenia na twarzach widzów.

W następnym dniu 8 listopada złożyliśmy hołd poległym legionistom na miejscowym cmentarzu. Zebrali się tu nauczyciele, uczniowie, rodzice i przede wszystkim sportowcy, uczestnicy rajdu rowerowego Zułów-Niemenczyn na czele z głównymi organizatorami. Wzmiankę historyczną i okolicznościowe wiersze przygotowali uczniowie klas 8, a piątacy udekorowali groby zrobionymi własnoręcznie biało-czerwonymi chorągiewkami. Zostały zapalone znicze od ognia, który został przywieziony przez rajdowców z Zułowa, miejsca urodzenia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Należy dodać, że w tym roku do rajdu rowerowego dołączyli się uczniowie klas 8. Musieli oni pokonać odległość (przebiec) od gimnazjum do cmentarza, symboliczne 1918 metrów. Uczniowie klas 6a, 6b, 7a, 8c i ich wychowawczynie wraz z pracownikami WOK odwiedzili Zułów, a uczniowie klas G1-G4 obejrzeli film Jerzego Hoffmana pod tytułem „Bitwa Warszawska“. Film pokazuje bitwę polsko-bolszewicką, która odbyła się 13–25 sierpnia 1920 roku. Mieliśmy szansę pogłębić swoją wiedzę nie tylko o wydarzeniach 1920 roku, ale i odczuć głębię przeżyć  ludzi w tak trudnych chwilach.

 

Obchodzy 100-lecia niepodległości Polski w Szkole Podstawowej w Rakańcach

W ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę społeczność  Szkoły Podstawowej w Rakańcach aktywnie uczestniczyła  w różnych  projektach i akcjach.


Już w styczniu rozpoczęliśmy szkolną akcję czytelniczą „100 książek dla Polski“. Uczniowie i nauczyciele zobowiązali się w ciągu 6 miesięcy przeczytać 100 książek w języku polskim i to się nam udało. Ciekawą inicjatywą było sadzenie lasu dla Niepodległej na leśnej działce, w pobliżu szkoły. Zorganizowano też wycieczkę patriotyczno-edukacyjną „Śladami Józefa Piłsudskiego“, której celem było poznawanie miejsc związanych z osobą Marszałka.


8 listopada grupa uczniów i nauczycieli uczestniczyła we mszy św. w Katedrze Wileńskiej w intencji Rzeczypospolitej Polskiej. Następnego dnia świętowaliśmy wyjątkową rocznicę w murach naszej szkoły. Świąteczna akademia rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania  hymnu Polski, następnie uczniowie opowiadali o dobrych uczynkach, które zrobili dla Niepodległej i ofiarowali je tym, którzy walczyli o upragnioną wolność. Najmłodsi zaprezentowali barwny taniec, recytowali wiersze o miłości do Ojczyzny.


W dniu radosnego świętowania zaszczycił nas swą obecnością proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Porudominie, ks. Mirosław Balcewicz. Wraz z uczniami i nauczycielami uczestniczył w pisaniu ogólnoszkolnego dyktanda o drodze Polski do niepodległości. Po sprawdzeniu umiejętności ortograficznych wyruszyliśmy do kamienia pamiątkowego, ustawionego w miejscu, gdzie 17 lipca 1944 r. dowództwo AK zostało rozbrojone i aresztowane przez NKWD. Uczniowie wygłosili przygotowane na ten temat  referaty, zapalili znicze, wspólnie zaśpiewaliśmy „Rotę“.  

Uroczystość podsumowała dyrektor szkoły, pani Jolanta Antoncewa. Wręczyła uczniom pamiątkowe medale oraz zaprosiła wszystkich na pyszny tort z okazji 100 urodzin niepodległej Polski.

W ramach Tygodnia Języka Polskiego odbyło się wiele ciekawych imprez, m. inn. popołudnie poetyckie „Ojczyzna w poezji” oraz ogólnoszkolne czytanie  utworów patriotycznych. Szkoła od lat ma wielu wspaniałych przyjaciół w Polsce, którzy, nie zważając na trudy długiej podróży, przybywają tu, by się dzielić dobrocią, obdarowywać uśmiechem i radością.  Uczniowie klasy 8 i 9 napisali listy z życzeniami do przyjaciół w Szczecinie, Warszawie, Tarnowie, Białych Błotach,  Dusznikach Zdroju. Świąteczne laurki, wykonane przez uczniów klas 1-3, zostały dołączone do listów i wysłane do Polski.


Mamy nadzieję, że tak piękne świętowanie 100.  rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zaowocuje w młodych sercach, które zawsze  będą kochać i szanować polską kulturę, język ojczysty, dziedzictwo poprzednich pokoleń, a Polska z nas wszystkich będzie dumna.


Obchody Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Ławaryszkach

Udział we mszy świętej

8 listopada uczniowie III I IV klas gimnazjalnych wraz z grupą nauczycieli uczestniczyli we mszy świętej w bazylice architedralnej w Wilnie. Była to uroczysta msza z okazji  100-lecia Niepodległości Polski, którą celebrował biskup Archidecezji Wileńskiej Arūnas Poniškaitis, a także wielu księży Wileńszczyzny.

Udział we mszy świętej był okazją  podziękować Bogu za niezwykły dar, jakim jest wolność. Nasza młodzież nie wie, co to wojna i niewola, więc musimy wychowywać w nich szacunek wobec  tych, co polegli za ojczyznę.

Uroczystość w Mejszagole

9 listopada  uczniowie klas IIIG i IVG wzięli udział w uroczystości, które miało miejsce w gimnazjum im. Józefa Obremskiego w Mejszagole. Była to impreza poświęcona 100-leciu Odzyskania Niepodległości Polski. Uczniowie obejrzeli ciekawy i treściwy program. Piosenki i wiersze patriotyczne, tańce oraz inscenizacje, referaty przybliżyły widzom wydarzenia z historii Polski.


Uroczystość na Rossie
11 listopada grupa nauczycieli oraz uczniów naszego gimnazjum wzięła udział w uroczystościach na Rossie, które odbyły się z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

Później powitano uczestników tradycyjnej 24 Sztafety Niepodległości, w której uczestniczyli również nasi uczniowie. Grupa harcerzy „Kora“ corocznie uczestniczy w sztafecie w bardzo licznym składzie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich patriotyzm i ofiarność.

Uroczysta Akademia

12 listopada w naszym gimnazjum odbył się nietradycyjny dzień nauczania z okazji Odzyskania Niepodległości Polski.. Na początku były różne zajęcia plastyczne dla uczniów młodszych klas, natomiast starsze klasy miały konkurs historyczny pt. „Kilka słów o Polsce”.

Później zebrali się wszyscy w świątecznie udekorowanej sali, gdzie miała miejsce uroczysta akademia. Rozpoczął się program artystyczny, który się składał z wierszy, przeplatanych muzyką i tańcem. Prowadzący przypomnieli najważniejsze postacie i wydarzenia z historii Polski  od czasów rozbiorów aż do 11 listopada 1918 r. W nastrój święta narodowego wprowadziła scenografia, przygotowana przez uczniów klasy IIG. Był to taniec z flagą w narodowych barwach, który symbolizował niewolę Polski, rozerwanej przez zabory i zaborców.

Konkurs piosenki patriotycznej
13 listopada odbył się konkurs piosenki patriotycznej. Zabrzmiały piosenki w wykonaniu uczniów klas 5-IVG, który wprowadziły słuchaczy w świąteczny nastrój.

Udział w konkursie
15 listopada uczennice naszego gimnazjum brały udział w konkursie rejonowym: Kilka pytań o Święto Niepodległości, który się odbył w Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie w ramach obchodów setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Podczas rozgrywek były pytania z kultury, sztuki, geografii, sportu oraz historii Polski.

Drogą losowania uczniowie pracowali w sześciu drużynach. Nasze dziewczynki, uczennica klasy IG Kamila Dziemieszko i uczennica klasy IIG Karolina Wierzbowicz, trafiły do drużyny nr 2 i zostały laureatkami konkursu. Gratulujemy im zwycięstwa.
Uważamy, że udział w uroczystościach 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski był nie tylko lekcją historii przekazaną w niekonwencjonalny sposób, ale przede wszystkim lekcją patriotyzmu i głęboką nauką, skierowaną do wszystkich uczestników, jak być Polakiem-patriotą w obecnych czasach.
W dniach 8-12 listopada b.r. uczniowie Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu na zaproszenie burmistrza miasta Sulejówek Arkadiusza Śliwy gościli w pięknym miasteczku marszałka Józefa Piłsudskiego.   
W ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski brali udział w wielu pięknych uroczystościach.

9 listopada o 11.11 wszystkie szkoły w Polsce śpiewały „Mazurek” Dąbrowskiego, cieszyliśmy się, że tak piękne chwile przeżyliśmy razem z uczniami Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Tu też obejrzeliśmy „Lekcję historii” w wykonaniu uczniów zaprzyjaźnionej szkoły. Nasi uczniowie też mieli możliwość popisać się pięknym śpiewem, recytacją oraz zaprezentować pantomimę o Polsce Niepodległej.

Życzliwie nas też witali mieszkańcy Sulejówka podczas koncertu pieśni patriotycznej (w wykonaniu chóru naszego gimnazjum).
10 listopada braliśmy udział w uroczystości zawieszenia wiechy w muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego.
11 listopada – najważniejszy dzień dla każdego Polaka. Niezapomniane chwile przeżyliśmy w TVP podczas programu „Pytanie na śniadanie”. Dzięki Prezesowi Stowarzyszenia „Na Obcej Ziemi” Piotrowi Poźlewiczowi chór naszego gimnazjum pod kierownictwem pani Ireny Iljinoj upiększył ten program pieśnią „Miejcie nadzieję”, a razem z chórem Agaty Steczkowskiej oraz innymi uczestnikami programu zaśpiewaliśmy Hymn Polski.

Podczas pobytu w Sulejówku przeżyliśmy jeszcze wiele „historycznych” dla nas chwil – wizytę w urzędzie miasta, wywiad dla radia RMF FM, składanie wieńców przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchody 100-lecia Niepodległości Polski były dla nas szczególnym i niezapomnianym wydarzeniem dzięki wielu ludziom, a mianowicie burmistrza miasta Sulejówek Arkadiusza Śliwy, pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Elżbiety Kałużyńskiej oraz ludzi o otwartym dla nas sercu pani Aleksandry Poźlewicz oraz prezesa stowarzyszenia „Na Obcej Ziemi” Piotra Poźlewicza.    


Obchody 100-lecia Niepodległości Polski w Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach w ramach tygodnia języka polskiego

Uroczyste obchody 100 rocznicy Niepodległości Polski rozpoczęliśmy 8 listopada w bazylice archikatedralnej w Wilnie, gdzie przedstawiciele gimnazjum uczestniczyli we mszy św. w intencji Rzeczypospolitej Polskiej.  

9 listopada w odświętnie upiększonej sali zebrali się uczniowie wszystkich klas od najmłodszej do najstarszej, nauczyciele gimnazjum, rodzice oraz goście z Polski, uczestnicy projektu „Tozsamość-Lokalność-Polskość” – na czele z przedstawicielką Stowarzyszenia „Traugutt.org” oraz nauczycielką z uczniami ze Szkoły Podstawowej im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich województwa pomorskiego.


Prowadzący Iwona Mikulska i Michał Szypkowski, uczniowie klasy III G, przedstawili historię Polski 123 lat niewoli, a koledzy klas początkowych ukazali ją w tańcu.

Chłopcy klas gimnazjalnych uhonorowali uroczystość wspaniałym śpiewem najpiękniejszych piosenek patriotycznych „My pierwsza brygada”, „Ułani”, a na zakończenie wszyscy uczestnicy zaśpiewali o tym, że „wszyscy Polacy to jedna rodzina”.


Dyrektor Zygmunt Jaświn podziękował  uczniom uczestniczącym w programie, wicedyrektor  Renacie Krasowskiej oraz nauczycielom Reginie Jaświn, Lucji Podworskiej, Stanisławowi Zajankowskiemu, Grażynie Czereszniowej, którzy przygotowali program. Jednocześnie przypomniał, że w tym roku mija 25 lat od czasu, kiedy w naszym gimnazjum uroczyście obchodzimy święto Niepodległości Polski.

Po uroczystości w gimnazjum udaliśmy się do Domu Kultury w Kowalczukach na święto niepodległości i 30-lecie ZPL-u, gdzie też przedstawiliśmy swój program. Wielu naszych nauczycieli zostało odznaczonych dyplomami uznania za krzewienie polskości w gminie.

11 listopada delegacja nauczycieli z dyrekcją na czele złożyła na Rossie hołd poległym za Ojczyznę, zapaliła znicze na grobie Matki i Serca Syna, zaśpiewała ze wspólnotą polską Wileńszczyzny hymn Polski, wysłuchała pieśni patriotycznych, spotkała oklaskami Sztafetę Niepodległości.


Uwieńczeniem obchodów 100-lecia Niepodległości Polski jest integracyjny projekt klas 10 strefy kowalczuckiej, organizowany przez polonistki, 13 listopada w Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach. Młodzież ze szkół podstawowych w Kiwiszkach, Pakienie i Szumsku oraz naszego gimnazjum wykazała się się znajomością historii i kultury Polski.


Obchody 100- lecia Niepodległości Polski w Szkole-Centrum Wielofunkcyjnym w Mościszkach.


Uroczyste obchody 100. rocznicy Niepodległości Polski uczniowie rozpoczęli 8 listopada od uczestnictwa we Mszy Świętej w katedrze wileṅskiej.Następnego dnia społeczność szkolna miała możliwość obejrzeć montaż słowno-muzyczny pt.
„Ta,co nie zginęła“,
z którym wystąpili uczniowie 1-10 klasy. Wspomnienia chlubnych dat historii Polski,rozważania o tożsamości narodowej były przeplatane piosenkami patriotycznymi oraz taṅcami.Uroczystość zaszczycili swą obecnością goście z Polski, nasi przyjaciele ze stowarzyszenia „Pilscy Patrioci“.

Obszerne fragmenty z obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości w rejonie wileńskim pozyskaliśmy za zgodą Samorządu Rejonu Wileńskiego - www.vrsa.lt