Logo

Malbork. Tablica edukacyjna o ludobójstwie na Wołyniu stanie przy dworcu kolejowym?

Tak zatytułował swój interesujący  artykuł  pan Radosław Konczyński na : http://malbork.naszemiasto.pl/  o którym kilka słów poniżej.

 Już na samym wstępie informuje, że „ Instytut Pamięci Narodowej zaakceptował sugestię władz Malborka, by tablica poświęcona ofiarom rzezi wołyńskiej stanęła w innym miejscu niż okolica Muzeum Miasta Malbork „.  W dalszej części artykułu znajdujemy informacje między innymi, że  Władze Malborka zaproponowały teren, przy budynku dworca kolejowego, na którym znajduje się już odsłonięta osiem lat temu, nawiązująca do bestialskich mordów dokonanych na Polakach tablica z treścią: „18 maja 1945 r. na dworzec PKP w Malborku przyjechał pierwszy transport powojennych osadników.

W większości byli to przesiedleńcy z Wołynia, których z ziemi ojców wypędziła zła historia oraz rodząca zbrodnie nienawiść ukraińskiego nacjonalizmu (...)”. Mówi się, że jedną trzecią mieszkańców powojennego Malborka stanowili Wołyniacy.  (...)Instytut dostał już zgodę PKP, a obecnie czeka na pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Planował odsłonięcie tablicy 7 września - w dniu objęcia probostwa w Malborku przez pochodzącego z Wołynia ks. Feliksa Sawickiego, organizatora życia parafian po wojnie, wieloletniego proboszcza parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. To już nieaktualne, bo procedury jednak się przeciągną.  Plansza edukacyjna o ludobójstwie na ziemiach południowo-wschodnich II RP z jednej strony będzie miała informacje w języku polskim, z drugiej - po angielsku. Recenzentami treści merytorycznej są Ewa Siemaszko, specjalistka w tematyce zbrodni wołyńskiej, współautorka książki „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945”, oraz pracownicy naukowi IPN.   
- Przedstawienie mieszkańcom i turystom historii tragicznej zbrodni ludobójstwa jest szczególnie ważne w Malborku z uwagi na fakt, że wielu ocalałych Kresowian, mieszkańców Wołynia i Małopolski Wschodniej, znalazło nowy dom w powojennym Malborku i okolicach. Tutaj rodzili się i żyją ich dzieci, wnukowie i prawnukowie - przypomina gdański oddział IPN w piśmie do burmistrza Malborka.
Za:
http://malbork.naszemiasto.pl/artykul/malbork-tablica-edukacyjna-o-ludobojstwie-na-wolyniu-stanie,4765155,art,t,id,tm.html?utm_source=facebook&utm_medium=przycisk-udostepnij&fb

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.