Dzisiaj jest: 19 Kwiecień 2024        Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Krwawe Święta Wielkanocne  na Kresach

Krwawe Święta Wielkanocne na Kresach

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia zwane są Triduum Paschalne. Istotą Triduum Paschalnego (z łac.…

Readmore..

Poświęcenie odrestaurowanej kaplicy w Prusach pod Lwowem

/ Msza św. której przewodniczy abp. M.Mokrzycki

Renowacji wielkiego dzieła jakim była zrujnowana kaplica grzebalna na cmentarzu w Prusach podjęły się dwa dolnośląskie Towarzystwa Kresowe.
Tak podniosłej uroczystości jaka odbyła się w piątkowe popołudnie 20 lipca br. w Jampilu (dawne Prusy) pod Lwowem na Ukrainie, nie było zapewne w tej wsi od prawie 80 lat.
Metropolita lwowski, ks. abp Mieczysław Mokrzycki poświęcił odrestaurowaną kaplicę fundacji Jana z Domajowic Strzembosza.

Prace remontowo – konserwatorskie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, a także ze zbiórek prowadzonych przez działaczy Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu i Towarzystwa Miłośników Prus Lwowskich w Brzegu na Opolszczyźnie.
80 lat temu, 16 października 1938 roku w Prusach miało miejsce także wielkie wydarzenie. Obchodzono  25 – lecie Spółdzielni Mleczarskiej połączone z poświęceniem budynku w którym funkcjonowała Kasa Stefczyka. Na uroczystość przybył Starosta Lwowski Romuald Klimowiecki wraz dowódcą Okręgu Korpusu Nr VI we Lwowie – gen. bryg. Władysławem Langnerem i towarzyszącymi mu oficerami.

/ Poświęcenie kaplicy przez abp Renato Reccardo

ks.T. Luboiński poświęca kaplicę w Prusach

/ Poświęcenie kaplicy przez O.Igora z parafii grekokatolickiej

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wspólnie z przybyłym z Włoch do Lwowa na sobotnio – niedzielne uroczystości w narodowym sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie – Patronki Ukrainy, ks. abp Renato Reccardo – Ordynariuszem Archidiecezji Spoleto – Norcia, celebrował polową Mszę świętą. Celebrantami Mszy św. na przedwojennym polskim cmentarzu byli także księża dekanatu lwowskiego na czele z proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Winnikach ks. Leontijem Salamonem. Grupie pielgrzymów z powiatu brzeskiego oraz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Szydłowicach (Archidiecezja Wrocławska) przewodniczył ks. proboszcz Tomasz Luboiński. Ukraiński kościół grekokatolicki reprezentował O. Igor Grycun, duchowny parafii w Yampilu.

/ Rodzinna fotografia przed kaplicą

Na cmentarz w Jampilu przybyli mieszkańcy Lwowa oraz pobliskich wsi i miasteczek powiatu lwowskiego; z Winnik, Żydatycz, Srok, Murowanego, Kamienopola, Pikułowic, Barszczowic, Dublan i Jampila.
Przewodniczący brzeskiego Koła Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej i Towarzystwa Miłośników Prus Lwowskich w Brzegu – Eugeniusz Szewczuk, serdecznie powitał przybyłych gości; potomków rodu Strzembosz – prof. Adama Strzembosza, kawalera Orderu Orła Białego, Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy, byłego 1. Prezesa Sądu Najwyższego wraz z małżonką oraz jego bratanka Macieja Strzembosza. Ministerstwo Spraw Zagranicznych reprezentował Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie pan Rafał Wolski.
Stronę ukraińską reprezentowali deputowani (radni) gminy Laszki Murowane z/s w Srokach na czele z wójtem gminy panem Zenonem Wołodimirowiczem Pietruchem.

Szczególnie serdecznie zebrani powitali pana Romana Covko wraz z małżonką Oksaną, byłego wójta gminy Jampil. Pan Roman Covko to osoba wielce zasłużona w dziele odbudowy kaplicy i całego cmentarza w dawnych Prusach.
Homilię do zebranych wygłosił ks. abp M. Mokrzycki, wskazując rolę odbudowy takich obiektów jak kaplica w Prusach. Remontuje się po to, aby pamięć o naszych przodkach, ojcach i dziadach nigdy nie umarła i po to, by każdy tu w tym miejscu mógł odmówić modlitwę za zmarłych oraz zapalić znicz, symbol pamięci o nich. „Umarłych wieczność trwa dokąd pamięcią im się płaci.”  To także początkujące słowa na 2 pamiątkowych tablicach odsłoniętych czasie uroczystości, a umieszczonych na ścianie frontowej kaplicy. Jedna po polsku, druga w języku ukraińskim.

/ Mieszkańcy parafii  Yampil

„Kaplica grobowa księży rzymsko - katolickich dawnej parafii Prusy. Fundator śp. Jan Strzembosz z Domajowic, dziedzic dóbr Laszki, Sroki. Pamięci mieszkańców wsi Prusy i Kamienopol w latach 1817 1945 spoczywających na tym cmentarzu. Niech dobry Bóg ma Ich
w swojej opiece. Rodziny”. W trakcie Mszy świętej modlono się za zmarłych spoczywających na tym cmentarzu – Polaków i Ukraińców.
Na zakończenie uroczystości głos zabrali gospodarze tej pięknej lwowskiej ziemi, deputowany Rady Gminy Murowane oraz duchowny grekokatolicki O. Igor, dziękując za wkład pracy w odbudowę tego obiektu i przyczynienie się do poprawy estetyki całego, tak bardzo zaniedbanego cmentarza.
Konsul Generalny RP we Lwowie pan Rafał Wolski podziękował wielu ludziom za wkład pracy jaki wnieśli w odbudowę kaplicy. Wyraził przy tym nadzieję, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie w następnym roku dofinansuje dalsze prace nad stworzeniem lapidarium wokół kaplicy wraz odrestaurowaniem grobu Orlęcia Lwowskiego.
Profesor Adam Strzembosz przedstawiając zebranym sylwetkę fundatora ś.p. Jana z Domajowic Strzembosza, przodka wielkiej rodziny Strzemboszów z zadowoleniem stwierdził, że kaplica w Prusach to nieliczna pamiątka pozostająca po wielkim majątku Strzemboszów na Kresach. Podziękował działaczom kresowym obu Towarzystw – Miłośników Prus Lwowskich w Brzegu i Kultury Kresowej we Wrocławiu, a szczególności Panu Eugeniuszowi Szewczukowi za organizację uroczystości.
Na zakończenie głos zabrał organizator pielgrzymki i całej uroczystości -  Eugeniusz Szewczuk. Podziękował gospodarzom tej lwowskiej ziemi za okazaną pomoc. Na tym cmentarzu spoczywają zmarli różnych narodowości, niech pozostanie po nich pamięć i szacunek, to nasi przodkowie – bracia, ojcowie i dziady.  
„Ku pamięci tych co z Bogiem w sercu i z tobołkiem w ręku opuścili ojcowiznę na Kresach Rzeczypospolitej, by tam zacząć nowe życie. A zmarłym, którzy tu w Prusach, na tej ziemi pozostali, daj Panie wieczne odpoczywanie. Amen.”
tekst i zdjęcia:
Eugeniusz Szewczuk