Dzisiaj jest: 19 Kwiecień 2024        Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Krwawe Święta Wielkanocne  na Kresach

Krwawe Święta Wielkanocne na Kresach

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia zwane są Triduum Paschalne. Istotą Triduum Paschalnego (z łac.…

Readmore..

W Lublinie rozpoczęto obchody 75 rocznicy Ludobójstwa na narodzie polskim

W dniach 22 i 23 czerwca br. w Lublinie odbył się, Kongres  Środowisk Kresowych „Tożsamość- Pamięć- Przyszłość”  oraz konferencja naukowa „Wołyń 1943: Walka o pamięć – walka o Polskę”. Głównym organizatorem tego wydarzenia był Instytut Pamięci Kresowej.  Ideą przyświecającą organizatorom było zintegrowanie środowisk kresowych i  nie tylko kresowych, bo to ważny element naszej narodowej historii, oraz uczczenie pamięci pomordowanych Polaków w planowanym ludobójstwie, dokonanym przez OUN-UPA  w 75 rocznicę apogeum tej zbrodni. Jak dowiedzieliśmy się od organizatorów, patronat honorowy nad wydarzeniem objęli JE ks. abp Mieczysław Mokrzycki – Metropolita Lwowski Obrządku Łacińskiego, Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Ryszard Czarnecki – Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Niestety  wydarzenie to nie znalazło uznania u premiera rządu polskiego p. Mateusza Morawieckiego ani marszałka senatu RP p. Stanisława Karczewskiego. W ostatniej chwili swój udział w tym wydarzeniu wycofał również  IPN oraz Lubelski Urząd Wojewódzki, mimo, że te dwie instytucje miały być głównymi  współorganizatorami  Kongresu. Jak zauważył prof. Włodzimierz Osadczy: . Wzgardzeni i porzuceni przez władze, które z „racji na wcześniej podjęte obowiązki” olały spotkanie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, spotkanie udało się niezwykle skuteczne. Zwolennicy ruchu kresowego z Polski i innych krajów, gdzie mieszkają Polacy (też zza Wody)  ( Jak udało się ustalić: . byli goście  z Francji, Ukrainy, Litwy, a nawet z Kanady- red) przez dwa dni obradowali w prestiżowym gmachu Centrum Spotkania Kultur w centrum Lublina. Na ironię losu w tym pomieszczeniu przez 10 lat mieściło się Kolegium Polsko-Ukraińskie .  Mimo sprzeciwu obcych ambasad i służalczości władz polskojęzycznych idą nowe czasy. Poznać znaki nowych czasów. Nie da się powstrzymać ich przemożnego postępu. Co by nie mówić, krzepiąca ocena
Pierwszy dzień przeznaczony był na konferencję naukową; „Wołyń 1943: Walka o pamięć – walka o Polskę”.   Wśród prelegentów nie zabrakło autorytetów w dziedzinie stosunków polsko-ukraińskich. Swoje wystąpienia mieli między innymi. ks. bp Marian Buczek z Charkowa, ks. prof. Józef Marecki z Krakowa, o. Mariusz Bigiel z Warszawy, , prof. Andrzej Zapałowski z Przemyśla, dr Lucyna Kulińska z Krakowa, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski z Krakowa, dr Leon Popek z Lublina, ks. prof. Roman Dzwonkowski z Lublina, Marcin Skalski z Warszawy, dr Adam Kulczycki ze Strasburga, dr Renata Pomarańska z Rzeszowa a nawet Stanisław Srokowski.  Warto zauważyć, że wystąpił również przedstawiciel młodego pokolenia Marcin Skalski, który w 100 rocznicę odzyskania niepodległości RP, przypomniał o zbrodniach popełnionych przez Ukraińców z ZURL na Polakach w latach 1918/1919. Wykazał tym samym, że „ludobójstwo na Polakach dokonane przez OUN-UPA w latach 1939-1947” nie miało związku ze sposobem traktowania Ukraińców w okresie międzywojennym, co próbują nam wmówić niektórzy historycy pro-banderowscy. Znalazło się również miejsce dla wystąpienia: przedstawiciela mniejszości łemkowskiej solidaryzującego się w walce o prawdę ze środowiskami kresowymi  i znanej działaczki polskiej z Litwy Renaty Cytackiej.


Drugi dzień, odbywający się pod hasłem: „Tożsamość- Pamięć- Przyszłość”    rozpoczął się Mszą Świętą w intencji zamordowanych na Kresach. Po skończonej liturgii zgromadzeni przeszli w Marszu Pamięci  upamiętniający 75 rocznicę  zbrodni na narodzie polskim. Na  Placu Litewskim  oddano hołd  i zapalono  znicze ku czci pomordowanych. W trakcie trwania obrad zaprezentowano kilka wydanych z tej okazji książek o tematyce kresowej. Warto zwrócić uwagę, że na zakończenie, Kongres przedyskutował projekt: Apelu do władz państwowych, w którym zawarta jest prośbę o poszanowanie pamięci i prawdy, a także podjęcie zdecydowanych kroków, mających doprowadzić do zgody na ekshumację ofiar ludobójstwa. Kongres w Lublinie można potraktować jako odradzanie się , a nawet powstawanie nowych idei narodowych. Sprawa środowisk kresowych nie dotyczy jedynie wąskiej grupy osób, ale całego społeczeństwa polskiego, dlatego tak ważne jest wspólne działanie – trafnie podkreślił prof. Włodzimierz Osadczy. W ramach podsumowania należy stwierdzić, że  pomimo prób zmarginalizowania tego wydarzenia, czego przykładem jest odwołanie przedstawicieli TVP 1, mających relacjonować przebieg Kongresu, jasno widać potrzebę trwania w prawdzie historycznej w sprawie ludobójstwa dokonanego na narodzie polskim. Kongres stał się  kolejnym sprawdzianem dla władz państwowych z ich reakcji na narodową historię. Jak informują organizatorzy, relacje z kongresu przeprowadziło: Radio Maryja. Telewizja TRWAM, Nasz Dziennik, inne uczciwe media. Redakcja KSI o ile uda się pozyskać prezentowane materiały będzie je sukcesywnie publikować.
Zdjęcia z kongresu -archiwum – prof. W. Osadczy