Dzisiaj jest: 20 Kwiecień 2024        Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Msza św. i uroczystości pamięci Ofiar ludobójstwa Polaków na Kresach i Podkarpaciu

W niedzielę 11.03.2018r. w Kościele pw. Św. Trójcy  rozpoczęły się coroczne uroczystości poświęcone pamięci Ofiar ludobójstwa Polaków na Kresach i Podkarpaciu. W Mszy św. koncelebrowanej  pod przewodnictwem ks. prałata Stanisława Czenczka – kapelana Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów i Klubu Inteligencji Katolickiej uczestniczyli ks. prałat Jan Mazurek –proboszcz oraz Franciszkanin O. Władysław Lizun i  kapelan Przemyskiego Garnizonu ks. por. Krzysztof Ziobro.
W homilii ks. Stanislaw Czenczek mówił o martyrologii Polaków w Hucie Pieniackiej, Korościatynie  i  na Kresach cyt. „W dniu 28.lutego 1944r. w  polskiej miejscowości Huta Pieniacka na Podolu gdzie miejscowi Polacy oraz uciekinierzy z Wołynia spędzani byli do stodół, które oblewano benzyną i podpalano, a do uciekających przed spaleniem strzelano . 

Spalonych w ogniu lub zastrzelonych zostało   około 1000 Polaków.  Sprawcami tego holokaustu byli Ukraińcy z 4 Pułku Policyjnego 14 Dywizji SS „ Galizien” i nacjonaliści z OUN-UPA.    
Dzień 28 luty 1944r to również dzień ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na mieszkańcach Korościatyna  k/ Monasterzysk na Podolu.   W dniu 12 lutego 1944r. podobny los spotkał Polaków  w miejscowości Palikrowy i Podkamień, gdzie  Polacy również mordowani byli  tylko dlatego, że byli Polakami.”
Mszę św. i uroczystość przy pomniku martyrologii Polaków na Kresach uświetniły poczty sztandarowe:  Szkoły Podstawowej Nr.1, I Liceum im. J. Słowackiego, II Liceum im. K. Morawskiego, Związku Zawodowego „Solidarność” Rolników Indywidualnych, Przemyskiego Związku Sybiraków, poczet sztandarowy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z wartą honorową przy pomniku oraz „Strzelcy” z kom. Marcinem Gawłem z  II Liceum Ogólnokształcącego.


Oprawę muzyczną Mszy. św. i  uroczystości zapewniła Salezjańska Orkiestra „Augustino” pod  batutą Pana Krzysztofa Polniaka oraz organistka Pani  Maria Rudawska – Pętlak  wraz z córkami Joanną i Małgorzatą Pętlak, które pięknie wykonały pieśni: „ Ave Maryja” i  „Chleb niebiański dał nam Pan”
W Mszy św. i uroczystości uczestniczyli: Poseł  Andrzej Matusiewicz, Piotr Pilch – Członek  Zarządu  Województwa Podkarpackiego, Janusz Hamryszczak –Wiceprezydent Przemyśla,    Jan Pączek – Starosta Powiatu Przemyskiego, Pani Irena Kozimala –Dyrektor Instytutu Historii PWSW, Artur Brożyniak z IPN Rzeszów, Marian Kasprowicz z małżonką – Harcerze „Szarych Szeregów”, gen. Ryszard Karpiński- kom. „Strzelców’ im. J. Piłsudskiego, Piotr Kucab –przedstawiciel motocyklistów Rajdu Katyńskiego,  oraz przedstawiciele przemyskich Ormian z  prezesem Gagik Gregorianem.
Obecni również byli członkowie Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów i Klubu Inteligencji Katolickiej, przedstawiciele przemyskich  Rodzin Kresowych i Sybirackich: prezesi  Tadeusz Pstrąg,  Marcela Tukało, Stanisława Żak wraz z członkami  , członkowie Stowarzyszenia „Dolina Sanu” – Prezes Małgorzata Dachnowicz z mężem i płk. Czesławem Buksińskim.   Organizatorami uroczystości było Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów i Klub Inteligencji Katolickiej.
Uroczystość przy pomniku rozpoczęto modlitwą za zamordowanych na Kresach, w miejscowościach:  Huta  Pieniacka, Korościatyn, Polikrowy, Podkamień, Berezowica  Mała, Ihrowica, Szlachcińce, Płotycza, Rumno, z których to miejscowości złożona jest przy pomniku  ziemia w urnach.  Modlono się również za zamordowanych Polaków przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA na Podkarpaciu.
Podczas uroczystości przy pomniku przemawiali Piotr Pilch –członek zarządu Województwa Podkarpackiego i poseł Andrzej Matusiewicz, który odczytał list Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego skierowany do  uczestników i organizatorów uroczystości „ Dziś pochylając głowy w hołdzie pomordowanym, uświadamiamy sobie, jak bardzo jest krzywdzące zacieranie prawdy i fałszowanie przeszłości. Dlatego dziękuję organizatorom i wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o tragicznym losie naszych Rodaków, Ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej i innych miejscowościach”. Na zakończenie uroczystości uczestnicy złożyli kwiaty i  zapalone znicze pamięci.


W poniedziałek 12.03.2018r. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej podczas Wieczoru Kresowian odbyło się spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim – prelegentem z Warszawskiego Domu Spotkań z Historią, który pięknie opowiadał o polskiej osadzie „Janowej Dolinie” na Wołyniu, założonej i rozbudowanej w latach 30-tych XX wieku jako wzorcowe osiedle pracowników Państwowego Kamieniołomu Bazaltu, którym wykładane były ulice miast II Rzeczypospolitej.  Ciężką pracę pracowników kopalni, a zarazem  rozkwit Janowej Doliny, ilustrował przedwojennymi zdjęciami. ``Pokazał również zdjęcia z czasów okupacji sowieckiej, a także wykonane po ostatecznej zagładzie Janowej Doliny – po dniu 23 kwietnia 1943r. (Wielkim Piątku), kiedy ukraińscy nacjonaliści zamordowali 600 mieszkańców i spalili Janową Dolinę.  
Po zakończonej prelekcji, której tytuł brzmiał: „Kamienienie Wołać Będą, Janowej  Doliny Rozkwit i Zagłada” uczestnicy Wieczoru Kresowian zgodnie doszli do wniosku, że Kamienie Cały Czas Wołają i Wołać Będą, jak również  w Hucie Pieniackiej, Kisielinie i wielu innych miejscowościach, gdzie ukraińscy nacjonaliści mordowali Polaków, tylko dlatego, że byli Polakami. Tej tragicznej historii nie uczono i nie uczy się w szkołach, polskich i ukraińskich,  a powinni wiedzieć o tym szczególnie Ukraińcy, orędownicy przynależności do Unii Europejskiej, którzy gloryfikują morderców jako bohaterów narodowych na Ukrainie    i stawiają im pomniki.  Jak twierdzą Kresowianie uczestnicy Wieczoru Kresowian, że pamięć o Ofiarach zbrodni ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów nie zostanie zapomniana, bo Nie o Zemstę, Lecz o Pamięć Wołają Ofiary    . Potwierdzeniem tych słów było uczestnictwo  Przemyskich Ormian w Mszy św. i uroczystości przy pomniku. Wśród Ormian nie ma już żyjących świadków tureckiego ludobójstwa na ich narodzie, minęło już 103 lata, a Oni nadal pamiętają i pamiętać będą.    Świadkowie ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na Polakach jeszcze żyją, a ich potomkowie będą pamiętać o Ofiarach i dążyć do pojednania  z Ukraińcami na jedynie trwałym fundamencie, jakim jest PRAWDA.                            Stanisław Szarzyński        Prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu.