Dzisiaj jest: 18 Kwiecień 2024        Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Krwawe Święta Wielkanocne  na Kresach

Krwawe Święta Wielkanocne na Kresach

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia zwane są Triduum Paschalne. Istotą Triduum Paschalnego (z łac.…

Readmore..

Spotkanie opłatkowe kresowian Brzeg 2018

Kolejne noworoczne spotkanie opłatkowe członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Kultury  Kresowej oraz Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich miało miejsce 12 stycznia br. w Brzegu na Opolszczyźnie, w miejscowym ratuszu.

Władze obu Towarzystw do Sali Stropowej ratusza zaprosiły także prezesów i członków organizacji kombatanckich i społecznych z terenu miasta. Zebranych kresowiaków kolędami przywitał popularny zespół wokalny „Leśne Echo” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubszy, znany wszystkim ze wspaniałego biesiadowania podczas corocznych Międzynarodowych Spotkań Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich w Świątnikach k. Sobótki.

Oficjalnego powitania zebranych dokonali: Alicja Zbyryt – prezes TMLiKPW Oddział Brzeg oraz Eugeniusz Szewczuk, przewodniczący działającego w Brzegu Koła Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej, który odczytał „Przesłanie z Wołynia” skierowane do wszystkich ludzi dobrej woli mieszkających na terenie obu brzeskich dekanatów, a przekazanych od kapłanów sprawujących posługę Bożą na terenie Diecezji Łuckiej na Wołyniu. Czytamy w nim m.in. ”Drodzy Dobrodzieje, którzy swą modlitwą i groszem ofiarnym nas wspieracie. Dzięki Waszej pomocy 22 października ub.r. bp Witalij Skomarowski, Ordynariusz Łucki z udziałem kapłanów i wiernych odprawił pierwszą Mszę świętą w pomieszczeniach przykościelnych nowo budowanej świątyni w Równem. Nowa parafia dekretem Biskupa otrzymała imię św. Jana Pawła II. Bez dachu i prawdziwej podłogi, ale już są jako takie warunki, gdzie gromadzą i modlą się ludzie. Dziękujemy polskim środowiskom, które aktywizują nasze wspólnoty, nasze chóry. Zespoły śpiewacze zawsze wracają z wyjazdów do Polski pełne nowego zapału i myśli twórczej”.
Spotkanie zaszczyciły brzeskie władze samorządowe: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kowalczyk, władze miejskie reprezentował Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak i Przewodnicząca Rady Miasta Barbara Mrowiec.

Po wystąpieniach i życzeniach od gości przyszedł czas na poświęcenie opłatków, którego dokonał ks. Roman Siewiera, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu. Obecne na spotkaniu władze Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu na czele z prezesem Ryszardem Marcinkowskim, przekazali zebranym do połamania opłatek przesłany z parafii św. Antoniego w Korcu na Wołyniu przez proboszcza tamtejszej parafii ks. Waldemara Szlachtę. To była wzruszająca chwila dla obecnych na sali dużej rzeszy kresowiaków, nie tylko w Wołynia, lecz z całych Kresów Wschodnich. Na ziemi brzeskiej mieszka bowiem wielu wypędzonych z rodzinnych stron Wołynia, ziemi lwowskiej, a przede wszystkim urodzajnego Podola.

Zaczęło się łamanie opłatkiem, składanie życzeń i wspólne kolędowanie przy aktywnym udziale członków zespołu „Leśne Echo”, którzy wykonali wiele innych znanych kolęd. Nie obyło się bez wspomnień, rozmów o Kresach, jak i tych dotyczących dnia codziennego.

Zdjęcia: Eugeniusz Szewczuk