Dzisiaj jest: 29 Marzec 2024        Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Moje Kresy – Anna  Muszczyńska cz.8 -ostatnia

Moje Kresy – Anna Muszczyńska cz.8 -ostatnia

W kilka dni później w niedzielę 20 lutego 1944 roku do Firlejowa zjechała liczna grupa niemieckiego wojska w granatowych mundurach, podjechali pod ukraińską cerkiew Zesłania Ducha Świętego. Wyprowadzili ludzi pod…

Readmore..

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem  narodu ukraińskiego.

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem narodu ukraińskiego.

/Elementarz "Bandera i ja" również tłumaczony na jęz. polski Miało być inaczej , jak zapowiadali Hołownia i Tusk, a jest jeszcze gorzej. W programie nauczania historii przygotowanym obecnie przez MEN,…

Readmore..

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego  ludobójstwa

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego ludobójstwa

Fundacja Wołyń Pamiętamy po raz kolejny przed 11 lipca w 2024 roku organizuje akcję wyklejania miejscowości plakatami upamiętniającymi Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.W…

Readmore..

ALEKSANDER SZUMAŃSKI  POLSKI POETA ZE LWOWA

ALEKSANDER SZUMAŃSKI POLSKI POETA ZE LWOWA

Autorzy Zbigniew Ringer,Jacek Trznadel, Bożena Rafalska "Lwowskie Spotkiania","Kurier Codzienny", Chicago, 'Radio Pomost" Arizona, "Wiadomości Polnijne" Johannesburg. WIERSZE PATRIOTYCZNE, MIŁOSNE, SATYRYCZNE, RELIGIJNE, , REFLEKSYJNE, BALLADY, TEKSTY PIOSENEK, STROFY O TEMATYCE LWOWSKIEJ…

Readmore..

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji  Tarasa Szewczenki

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji Tarasa Szewczenki

/ Członek Zarządu Fundacji Niepodległości Jan Fedirko Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie dr. Grzegorz Kuprianowicz oraz Andrij Saweneć sekretarz TU w dniu 9 marca 2024 r po raz kolejny zorganizowali…

Readmore..

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

/ Profesor Andrzej Lisowski, zdjęcie ze zbiorów syna Andrzeja Lisowskiego" Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek, wybitny znawca górnictwa, wielki patriota.…

Readmore..

„Zbrodnia (wołyńska)  nie obciąża państwa  ukraińskiego!    Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

„Zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego! Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

Paweł Kowal, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych w rozmowie z Interią powiedział, że: „zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego” i „państwo ukraińskie nie ma za wiele z rzezią wołyńską, bo…

Readmore..

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

Tytuł książki: "Moje życie nielegalne": Autor recenzji: Mirosław Szyłak-Szydłowski (2008-03-07) O księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim było ostatnimi czasy bardzo głośno ze względu na lustracyjne piekiełko, które zgotowali nam rządzący. Kuria bardzo…

Readmore..

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się  zbudować na kłamstwie  i przemilczeniu

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się zbudować na kłamstwie i przemilczeniu

Posłowie PiS zapowiadają wniosek o odwołanie Pawła Kowala z funkcji szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych w związku z wypowiedzią nt. rzezi wołyńskiej –informuje dziennikarz Dorzeczy. Dlaczego tak późno. Paweł Kowal…

Readmore..

Pod wieżami Włodzimierza.  Ukraińcy 1943 – 1944

Pod wieżami Włodzimierza. Ukraińcy 1943 – 1944

Praca literacka i fotograficzna przy książce trwała kilka lat. Fotografie ze zbiorów bohaterów świadectw i ich rodzin pochodzą z całego XX wieku. Fotografie współczesne to efekt ponad czterdziestu podróży Autora…

Readmore..

230. rocznica Insurekcji  (powstania) kościuszkowskiego.

230. rocznica Insurekcji (powstania) kościuszkowskiego.

/ Autorstwa Franciszek Smuglewicz - www.mnp.art.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=297290 Tadeusz Kościuszko, najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, generał lejtnant wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów, generał major komenderujący w…

Readmore..

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach:  10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku  oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach: 10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

W XVII wieku Andrzej Potocki, hetman polny koronny, rozbudował miasto Stanisławów i założył Akademię. Było to jak na owe czasy coś tak niezwykłego, że przejeżdżający przez Stanisławów w 1772 roku…

Readmore..

Społeczny Komitet Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce

Dwa miesiące temu 3 maja zaczął działać Społeczny Komitet Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce. Powstał na bazie osób uczestniczących w rozbiórce nielegalnego upamiętnienia UPA w Hruszowicach. Obecnie Komitet liczy blisko 25 osób. Oprócz tego członkami honorowymi są poseł na Sejm RP Robert Winnicki, Wójt Gminy Stubno Janusz Słabicki, weteran walk z sowietami, nazistami niemieckimi i ukraińskimi żołnierz NSZ kpt. Konstanty Kopf, Stanisław Żółkiewicz. Organem wykonawczym komitetu jest ośmioosobowa Rada Komitetu, która kieruje pracami komitetu i reprezentuje go na zewnątrz. Na czele rady stoi Przewodniczący Rady Marek Kulpa, osoba która, od 2014r. przygotowywała rozbiórkę obiektu w Hruszowicach gromadząc, analizując, opracowując i przygotowując odpowiednie dokumenty które, stały się podstawą do złożenia na ręce Wójta Gminy Stubno wniosku o rozbiórkę nielegalnego obiektu.

Rozbiórka obiektu w Hruszowicach spotkała się z szerokim poparciem społecznym, i ma jak się okazało ogromny wpływ na relacje polsko-ukraińskie. Sprawa rozbiórki szeroko komentowana była przez media we wschodniej części Europy a przede wszystkim w Polsce. Stała się przedmiotem rozmów na najwyższych szczeblach władzy państw Polski i Ukrainy. Jak podkreśla organizator rozbiórki Marek Kulpa akcja miała na celu próbę przywrócenia normalności w relacjach polsko-ukraińskich. Jego zdaniem nie muszą być poprawne lub niepoprawne. Powinny być normalne. Społeczne działanie było konieczne z uwagi na to że obie strony nie były szczególnie zainteresowane dążeniem do stanu normalności. Tymczasem wiele różnych środowisk ukraińskich a szczególnie jedno, w wyniku działań nieznanych osób zmierzających do oszpecenia tego obiektu, prowadziło często kampanie oszczercze i szkalujące dobre imię Polski i Polaków. Taka sytuacja była niedopuszczalna. Wyjście z tej sytuacji było tylko jedno. Zlikwidować obiekt. Stało się to 26 kwietnia przy udziale społeczeństwa polskiego. Nie brakło wśród uczestników rozbiórki patriotów z organizacji narodowych, osób które od wielu lat zwalczały gloryfikację UPA w Polsce, a także mieszkańcy gminy Stubno.
 Komitet w swej działalności stawia sobie tylko cztery cele po zrealizowaniu których, samoczynnie się rozwiąże, mówi przewodniczący Marek Kulpa. Pierwszym i najważniejszym celem jest usunięcie z przestrzeni publicznej wszystkich nielegalnych upamiętnień UPA w Polsce. W obecnym krótkim czasie, Komitet zwrócił się jak na razie z wnioskami do trzech gmin na Podkarpaciu o dostęp do informacji publicznej o pięciu obiektach poświęconych UPA. W jednym przypadku zakończyło się zbieranie informacji. Obecnie przygotowywany jest wniosek o likwidację obiektu. W dwóch przypadkach trwa zbieranie informacji ponieważ właścicielami terenów na których, stoją nielegalne obiekty. W czwartym przypadku Komitet próbuje rozwikłać zawiłości prawne gdyż obiekt został częściowo zaopiniowany pozytywnie przez gminę. W piątym przypadku nie uzyskano od włodarzy gminy żadnej odpowiedzi. Ponadto przygotowanych jest obecnie 28 wniosków do gmin o dostęp do informacji publicznej. Przy realizacji tego celu Komitet współpracuje z Patriotycznym Związkiem Organizacji Kresowych i Kombatanckich.
Kolejny cel który zostanie zrealizowany to instalacja odnowionego krzyża w Hruszowicach. Krzyż był częścią nielegalnego obiektu który został rozebrany. W momencie gdy najważniejszy symbol chrześcijaństwa jest używany do legitymizacji zbrodniarzy z UPA w nielegalnym upamiętnieniu to trzeba powiedzieć że jest to sytuacja haniebna. Zwraca uwagę Marek Kulpa. Zamierzamy przywrócić krzyżowi Chrystusowemu należny wizerunek i właściwą rolę. Krzyż który w wyniku rozbiórki uległ uszkodzeniu został odnowiony, zostanie poświęcony Ukraińcom którzy, nie bali się w latach 1943 – 1945r. ratować Polaków od zagłady z rąk UPA – dodaje.  W tym celu do Wójta Gminy Stubno złożyliśmy odpowiedni wniosek o realizację tej inicjatywy. Mamy nadzieję że zostanie rozpatrzony pozytywnie. Poświęcenie krzyża odbędzie się 8 lipca i będzie miało raczej skromny charakter. Współautorem inskrypcji umieszczonej na krzyżu jest pani Ewa Siemaszko. Inicjatywa zostanie sfinansowana ze skromnych środków pochodzących od członków komitetu, przy współpracy ze środowiskami kresowymi.    
Trzecia inicjatywa jaka jest w planach to akcja STOP GLORYFIKACJI UPA W POLSCE. Akcja zostanie przeprowadzana w lipcu głównie na Podkarpaciu. Mimo skromnych środków finansowych jakimi może dysponować Komitet i we współpracy z sympatykami z Małopolski udało się wyprodukować dwa banery o wymiarach 2,5m na 5m które przyczepione do samochodu będą wożone na specjalnej platformie po Podkarpaciu. Treści banerów informują o sprzeciwie społeczeństwa polskiego przeciwko gloryfikowaniu UPA w Polsce w postaci nielegalnych pomników i próbom ich zalegalizowania. Drugi baner informował będzie o tym kto jest sprawcą ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
Ostatnią inicjatywą jak jest przygotowywana przez komitet to obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Start tej inicjatywy planowany jest jeszcze na wakacjach. Inicjatywa obejmie swoim zasięgiem całą Polskę. Komitet nie informuje na razie o szczegółach. Jak na razie wiadomo będzie to inicjatywa ściśle związana z celami Komitetu zmierzającymi do potępienia UPA oraz zatrzymaniem prób gloryfikacji tej zbrodniczej formacji w Polsce. Członkowie komitetu liczą że poprzez tą inicjatywę uzyskają osobowość prawną.

Działacze komitetu z uwagi na społeczny charakter nie dysponują praktycznie żadnymi środkami prócz tych które, pochodzą od nich samych. Pozwala to na skromne zaspokojenie potrzeb polegających na wysyłaniu korespondencji do podkarpackich samorządów. Sami wyszukują ustawy, rozporządzenia i umowy którymi, mogą się posłużyć przy swoich inicjatywach. O zawodowych prawnikach i grafikach komputerowych nawet nie myślą. Zakładają  jednak że, przy wsparciu społeczeństwa polskiego uda im się kontynuować wszystkie podjęte inicjatywy. Jak sami zauważają zainteresowanie jest spore, a wielu Polaków odnosi się do działań komitetu życzliwie. Przewodniczący komitetu Marek Kulpa podsumowuje że coraz więcej organizacji patriotycznych i kresowych chce współpracować. Rozmawiamy o tym jak nasza współpraca mogłaby wyglądać. Dodać warto że Komitet nie walczy z Ukraińcami a gloryfikacją UPA w Polsce którą dostrzec można mniej lub bardziej jawnie. Po 26 kwietnia rzeczywistość w tej dziedzinie zmieniła się jednak wyraźnie. Mam nadzieję że z pomocą Bożą i uzyskaniem osobowości prawnej uda nam się nasze cele zrealizować – dodaje.   

Marek Kulpa Przemyśl, 28 czerwca 2017r.