Dzisiaj jest: 18 Kwiecień 2024        Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Krwawe Święta Wielkanocne  na Kresach

Krwawe Święta Wielkanocne na Kresach

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia zwane są Triduum Paschalne. Istotą Triduum Paschalnego (z łac.…

Readmore..

Akcja „Burza” na Kresach Wschodnich na przykładzie działań 27 WDP AK

W 73 rocznicę rozpoczęcia Akcji „Burza” na Wołyniu i powstania 27 Wołyńskiej Dywizji AK, w Szczecinie nie zapomniano o tych ważnych faktach dla nasze historii narodowej. 26 stycznia 2017 r. ( czwartek) o g. 12 w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie przy ul. gen. J. Sowińskiego 68 odbyło się spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Temat: „Akcja „Burza” na Kresach Wschodnich na przykładzie działań 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej”.Klub działa na podstawie współpracy pomiędzy Światowym Związkiem Żołnierzy AK a IPN od 2001 r.

W tym roku zmienił formułę i jego spotkania będą adresowane do młodzieży szkół średnich. Z nowego Zarządu Klubu byli obecni; V-ce Kurator w Zachodniopomorskim Jerzy Sołtysiak, Jerzy Mużyło członek zarządu reprezentujący ŚZŹ AK , ponadto Szef Biura Pionu Edukacji Pan Grzegorz Czapski(szczeciński IPN), a spotkanie prowadziła Pani Anna Zarzycka. Głównym prelegentem był Michał Ruczyński( pracownik szczecińskiego IPN-u), który w obszernym wykładzie zaprezentował zapomniane karty historii. Wystąpił również żywy świadek minionego czasu i wydarzeń: łączniczkia 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, pani Alicja Uczciwek .Zaprezetowano również film o walkach dywizji z okupantem niemieckim. Na zaproszenie organizatorów przybyła młodzież ze szczecińskich szkół, część razem ze swoimi nauczycielami a część z własnej inicjatywy. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że wielu młodych ludzi chce na maturze pisać prace z tych zapomnianych stron naszej historii. Dlatego zainteresowanie tematem zaowocwało pytaniami o źródła, skąd taką wiedzę można pozyskać. W tym miejscu Jerzy Mużyło polecał między innymi zasoby zawarte w Kresowym Serwisie Informacyjnym. Po wyżej wymienionym spotkaniu , miało miejsce również duchowe uczczenie kolejnej rocznicy powstania 27 WD AK, czyli msza intencji dywizji odprawiona w Bazylice pw. Jana Chrzciciela o godz.18.00. Msza za wszystkich żołnierzy walczących w szeregach tej dywizji, tych co polegli w walce i tych którzy odeszli na wieczną wartę później. Udział wzięli w większości potomkowie, bo ostatnie szeregi kombatantów są już bardzo przerzedzone. Cześć pamięci wszystkim.
Foto: Jerzy Mużyło