Dzisiaj jest: 29 Marzec 2024        Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Moje Kresy – Anna  Muszczyńska cz.8 -ostatnia

Moje Kresy – Anna Muszczyńska cz.8 -ostatnia

W kilka dni później w niedzielę 20 lutego 1944 roku do Firlejowa zjechała liczna grupa niemieckiego wojska w granatowych mundurach, podjechali pod ukraińską cerkiew Zesłania Ducha Świętego. Wyprowadzili ludzi pod…

Readmore..

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem  narodu ukraińskiego.

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem narodu ukraińskiego.

/Elementarz "Bandera i ja" również tłumaczony na jęz. polski Miało być inaczej , jak zapowiadali Hołownia i Tusk, a jest jeszcze gorzej. W programie nauczania historii przygotowanym obecnie przez MEN,…

Readmore..

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego  ludobójstwa

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego ludobójstwa

Fundacja Wołyń Pamiętamy po raz kolejny przed 11 lipca w 2024 roku organizuje akcję wyklejania miejscowości plakatami upamiętniającymi Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.W…

Readmore..

ALEKSANDER SZUMAŃSKI  POLSKI POETA ZE LWOWA

ALEKSANDER SZUMAŃSKI POLSKI POETA ZE LWOWA

Autorzy Zbigniew Ringer,Jacek Trznadel, Bożena Rafalska "Lwowskie Spotkiania","Kurier Codzienny", Chicago, 'Radio Pomost" Arizona, "Wiadomości Polnijne" Johannesburg. WIERSZE PATRIOTYCZNE, MIŁOSNE, SATYRYCZNE, RELIGIJNE, , REFLEKSYJNE, BALLADY, TEKSTY PIOSENEK, STROFY O TEMATYCE LWOWSKIEJ…

Readmore..

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji  Tarasa Szewczenki

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji Tarasa Szewczenki

/ Członek Zarządu Fundacji Niepodległości Jan Fedirko Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie dr. Grzegorz Kuprianowicz oraz Andrij Saweneć sekretarz TU w dniu 9 marca 2024 r po raz kolejny zorganizowali…

Readmore..

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

/ Profesor Andrzej Lisowski, zdjęcie ze zbiorów syna Andrzeja Lisowskiego" Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek, wybitny znawca górnictwa, wielki patriota.…

Readmore..

„Zbrodnia (wołyńska)  nie obciąża państwa  ukraińskiego!    Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

„Zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego! Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

Paweł Kowal, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych w rozmowie z Interią powiedział, że: „zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego” i „państwo ukraińskie nie ma za wiele z rzezią wołyńską, bo…

Readmore..

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

Tytuł książki: "Moje życie nielegalne": Autor recenzji: Mirosław Szyłak-Szydłowski (2008-03-07) O księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim było ostatnimi czasy bardzo głośno ze względu na lustracyjne piekiełko, które zgotowali nam rządzący. Kuria bardzo…

Readmore..

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się  zbudować na kłamstwie  i przemilczeniu

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się zbudować na kłamstwie i przemilczeniu

Posłowie PiS zapowiadają wniosek o odwołanie Pawła Kowala z funkcji szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych w związku z wypowiedzią nt. rzezi wołyńskiej –informuje dziennikarz Dorzeczy. Dlaczego tak późno. Paweł Kowal…

Readmore..

Pod wieżami Włodzimierza.  Ukraińcy 1943 – 1944

Pod wieżami Włodzimierza. Ukraińcy 1943 – 1944

Praca literacka i fotograficzna przy książce trwała kilka lat. Fotografie ze zbiorów bohaterów świadectw i ich rodzin pochodzą z całego XX wieku. Fotografie współczesne to efekt ponad czterdziestu podróży Autora…

Readmore..

230. rocznica Insurekcji  (powstania) kościuszkowskiego.

230. rocznica Insurekcji (powstania) kościuszkowskiego.

/ Autorstwa Franciszek Smuglewicz - www.mnp.art.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=297290 Tadeusz Kościuszko, najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, generał lejtnant wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów, generał major komenderujący w…

Readmore..

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach:  10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku  oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach: 10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

W XVII wieku Andrzej Potocki, hetman polny koronny, rozbudował miasto Stanisławów i założył Akademię. Było to jak na owe czasy coś tak niezwykłego, że przejeżdżający przez Stanisławów w 1772 roku…

Readmore..

Czy "RZEŹ WOŁYŃSKA" stanie w Jeleniej Górze?

Pomnik Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian to monumentalna kompozycja rzeźbiarska, zatytułowana „Rzeź Wołyńska”, autorstwa światowej sławy rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego, polskiego artysty, który od 40 lat żyje i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Pomnik ma 14 metrów wysokości, odlany zostanie w brązie, pokryty jasno brązową patyną i stanie na cokole z granitu o wysokości 1,5 metra. Pisaliśmy o tym pomniku już w ubiegłym roku z informacją, że nie wiadomo w jakim stanie mieście. Po okresie ciszy pojawiła się wreszcie informacja na: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,67048 , Przemka Kaczałko, z dnia 27 stycznia br. że:

" Zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian, który chce sprowadzić do Jeleniej Góry  pomnik autorstwa Andrzeja Pityńskiego."

Autor wyjaśnia również, że: "Monument w całości zostanie sfinansowany przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg nr 2 w Nowym Jorku, co zostało potwierdzone stosownym listem intencyjnym z dnia 21 listopada 2016 r., adresowanym do zawiązanego w Jeleniej Górze dnia 17 listopada 2016 r. Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian.

Komitet reprezentowany przez Stanisława Kańczukowskiego oraz Mariusza Gierusa złożył w tym celu wniosek do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Koszt związany z wyznaczeniem i przygotowaniem terenu pod budowę w Jeleniej Górze opisanego pomnika inicjatorzy szacują na 160-200 tys. zł. 
- Po II wojnie światowej wielu mieszkańców dawnych Kresów tutaj trafiło i wielu z nich utożsamia się z Kresami i tym, co się tam wydarzyło – mówił Mariusz Gierus. - Pomnik w Jeleniej Górze z jednej strony ma rozliczać się z przeszłością i być pamiątką przeszłości, ale też być dobitną pamiątką ku przestrodze. Głęboko wierzę w to, że będzie to pierwszy krok do budowania Centrum Kresów III RP w Jeleniej Górze – kontynuował sekretarz komitetu, który szacuje, że w naszym regionie nawet 60 proc. mieszkańców może mieć związki z Kresami (pośrednio lub bezpośrednio), więc jest to bardzo dobre miejsce na lokalizację pomnika. - Przeżyliśmy te mordy, rzeź – walkę o wyzwolenie. Mamy moralny obowiązek pamiętać, a młodzi nie będą pamiętać jeżeli nie będą mieć czegoś nad czym można się zastanawiać przechodząc obok pomnika – stwierdził Stanisław Kańczukowski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Jeleniej Górze. (...)
 Dzisiaj łatwiej ludziom, którzy mieszkają tutaj jest mówić o Hirschbergu i widoku na Riesengebirge i o tym wiedzą, a nie wiedzą jaka jest ich historia. Nie chcemy tego zestawiać jako przeciwieństwo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy odkrywali nasze przywiązanie do Jeleniej Góry i Karkonoszy – pamiętając o tym, co zrobili Niemcy, którzy tutaj mieszkali, ale z drugiej strony, żebyśmy wprowadzili nową jakość pamiętając, że historia idzie za ludźmi, a nie za miejscami – dodał Mariusz Gierus.


Zdaniem autorów projektu jest to szansa, aby:
- godnie uczcić obchodzony po raz pierwszy dnia 11 lipca 2017 roku (na mocy uchwały Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2016 r.) Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej;
- upamiętnić ofiary męczeństwa i ludobójstwa Kresowian, spośród których wielu do dziś nie ma swoich grobów i miejsc pamięci;
- upamiętnić tych wszystkich, którzy cudem przeżyli tragiczne wydarzenia, określane mianem „Rzezi Wołyńskiej”, choć ludobójstwo objęło znacznie większy obszar południowo-wschodnich Kresów, ich rodziny oraz potomków, którzy zostali osiedleni po II Wojnie Światowej na obecnych zachodnich Kresach Rzeczpospolitej Polskiej, w tym w Jeleniej Górze;
- przyjąć w imieniu Narodu Polskiego, dar od polskich weteranów w Ameryce, w postaci pomnika „Rzeź Wołyńska” autorstwa światowej sławy rzeźbiarza – monumentalisty Andrzeja Pityńskiego, sfinansowanego przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg nr 2 w Nowym Jorku, stanowiący symbol pamięci Narodu Polskiego o zbrodni ludobójstwa dokonanej na polskiej ludności wschodnich terytoriów II Rzeczypospolitej Polskiej – tysiącach niewinnych ofiar, głównie matek, starców i dzieci, którzy zostali pomordowani przez Organizację Nacjonalistów Ukraińskich i jej zbrojne ramię UPA – Ukraińską Powstańczą Armię;
- budować dobrosąsiedzkie relacje polsko-ukraińskie, oparte na prawdzie; większość naszych rodaków, którzy zginęli na Kresach, nie ma krzyży na swoich grobach; w wielu przypadkach, od czasu dokonanego na nich ludobójstwa nikt nie zapalił na tych miejscach świeczki, nie odmówił modlitwy, bo ich ciała wrzucane były do przydrożnych rowów, palone albo grzebane w zbiorowych mogiłach; pomnik ma stanowić punkt wyjścia dla budowania przyszłości narodów: polskiego i ukraińskiego, opartej na prawdzie, wyzwalającej szczery szacunek i dobrosąsiedzkie zwyczaje, które w przyszłości będą stanowiły wzór dla pozostałych sąsiadów Rzeczpospolitej Polskiej;
- stworzyć ważny punkt na mapie Dolnego Śląska, w kontekście coraz bardziej popularnej w kraju i za granicą turystyki historycznej, miejsce pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej; stworzyć wyjątkowe miejsce pamięci o wielu sprawiedliwych Ukraińcach, którzy z narażeniem własnego życia ratowali swoich ówczesnych polskich sąsiadów; miejsce pamięci, które w przyszłości może stanowić punkt wyjścia do szerszych działań kultywujących wśród mieszkańców Dolnego Śląska wielowiekową historię, tradycję i kulturę południowo-wschodnich Kresów II Rzeczpospolitej Polskiej, których ocaleni mieszkańcy zostali osiedleni między innymi w Jeleniej Górze."
Na zakończenie warto dodać za stroną :http://www.24jgora.pl/artykul,18722   " Wyznaczenie i przygotowanie terenu pod budowę w Jeleniej Górze Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian, będzie polegało przede wszystkim na wskazaniu przez Miasto Jelenia Góra możliwych pod względem faktycznym i prawnym lokalizacji. Spośród wskazanych lokalizacji, w porozumieniu ze Społecznym Komitetem Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian oraz z autorem – Andrzejem Pityńskim, wybrana zostanie ta najbardziej właściwa, spełniająca cele wizualnej koncepcji całego przedsięwzięcia i zgodna z ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Jelenia Góra."

Reasumując  należy oczekiwać, że władze samorządowe wyjdą na przeciw złożonemu wnioskowi i "Rzeź Wołyńska" znajdzie dla siebie godne miejsce. Tragedia Kresów Wschodnich II RP upamiętniona zostanie na Kresach Zachodnich III RP. Pomnik ten oddaje całą prawdę o losach zamęczonych i pomordowanych Polaków, wystarczy dobrze mu się przyjrzeć. Oczywiście są tacy jak np. prezydent Jeleniej Góry, co twierdzą, że „jest on zbyt dosłowny, zbyt drastyczny", zapominając czym było samo "Ludobójstwo" naszych rodaków.  Wystarczy w tym miejscu tylko wspomnieć o 362 metodach tortur fizycznych, a także psychicznych, stosowanych wobec Polaków przez terrorystów OUN i UPA oraz innych ukraińskich szowinistów w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu na południowo-wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej Polskiej. To wynik długoletnich prac badawczych Aleksandra Kormana, który przybliża ogrom bestialstwa banderowskich rezunów, jakiego dokonali na bezbronnej ludności polskiej w tamtych czasach. To jest drastyczne i pomnik stara się pokazać to w sposób prawdziwy, bez zbędnych słów. Warto zauważyć, że temat ten nie interesuje mediów ogólnopolskich, mimo że ostatnio w polityce wschodniej naszego rządu można zauważyć drobne zmiany. Czy jednak to wystarczy na podjęcie stosownych decyzji przez władze samorządowe Jeleniej Góry?

 Zdjęcia za :  http://www.jelonka.com/news,single,init,article,67048