Dzisiaj jest: 19 Kwiecień 2024        Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Krwawe Święta Wielkanocne  na Kresach

Krwawe Święta Wielkanocne na Kresach

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia zwane są Triduum Paschalne. Istotą Triduum Paschalnego (z łac.…

Readmore..

Uroczyste obchody operacji „Ostra Brama” na wileńskiej Rossie

11 lipca na wileńskim cmentarzu Rossa odbyły uroczystości poświęcone 78 rocznicy operacji „Ostra Brama”. Obchody zorganizowane przez Związek Polaków na Litwie zgromadziły setki mieszkańców Wileńszczyzny i gości z Polski. Prezes Związku Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski przytoczył słowa Cypriana Kamila Norwida: Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie. Modlący się w intencji poległych ks. Józef Aszkiełowicz dodał: nasza ludzka pielgrzymka jest oparta na dwóch nogach prawa – to nasza wiara rzymskokatolicka, lewa – to nasza kultura, język, obyczaje i tradycja polska. Tymi dwiema nogami idziemy ku wiecznej ojczyźnie. Kto pozbawia się swojej kultury, swojego języka staje się duchowym inwalidą.

Operacja „Ostra Brama” rozpoczęła się w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku. Była częścią planu „Burza”. Zakładała wyzwolenie Wilna spod okupacji niemieckiej jeszcze przed wkroczeniem Sowietów. Chciano zamanifestować przed Armię Czerwoną – i przed Aliantami – polskość tych ziem. Ze względu na szybkie postępy wojsk radzieckich dowódca połączonych okręgów Armii Krajowej wileńskiego i nowogródzkiego ppłk. Aleksander Krzyżanowski „Wilk” zdecydował o przyśpieszeniu akcji o dobę. Niestety nie wszystkie polskie oddziały partyzanckie zdołały dotrzeć na czas w miejsce koncentracji. Tymczasem cofający się z frontu wschodniego Niemcy umacniali miasto. Broniło go kilkanaście tysięcy żołnierzy, artyleria oraz lotnictwo operujące z Porubanka.

Pomimo wielkiej przewagi wroga Polacy wyzwolili część miasta. Ostatecznie dopiero po włączeniu się do walki Armii Czerwonej Wilno zostało zdobyte. 13 lipca biało-czerwona flaga zawisła na Górze Giedymina. Wywiesili ją Jerzy Jensz „Krepdeszyn” i Artur Rychter „Zan” (harcerze Czarnej Trzynastki Wileńskiej – w okresie walk o Wilno w 3 Brygadzie „Szczerbca” AK). Kilka godzin później Sowieci zamienili ją na czerwony sztandar. Tego samego dnia doszło również do bitwy pod Krawczunami, gdzie oddziały Armii Krajowej starły się z wycofującymi się z Wilna Niemcami (w liczbie około 3 tysięcy) i znaczną ich część wyeliminowały z dalszej walki.

Niestety w kolejnych dniach Sowieci aresztowali Aleksandra Krzyżanowskiego, podobny los spotkał oficerów zaproszonych na spotkanie w Boguszach. Polskie jednostki, które wycofały się do Puszczy Rudnickiej zostały otoczone przez wojska radzieckie i rozbrojone. Wielu partyzantom udało się zbiec, ale kilka tysięcy osadzono na zamku w Miednikach Królewskich. Zaproponowano im wstąpienie do Berlinga. Zdecydowana większość odmówiła. Trafili do Kaługi, gdzie przez kilka lat pracowali przy wrębie lasu.

Obchody na Rossie rozpoczęły się odśpiewaniem „Roty” Marii Konopnickiej. Następnie liczne delegacje złożyły wieńce przy pomniku Matki i Serca Syna. Prezes Związku Polaków na Litwie podziękował za liczne przybycie. Przywitał wiceprezesa IPN Mateusza Szpytmę, konsul RP Irminę Szmalec, posłów na sejm RL z ramienia AWPL-ZCHR Ritę Tamaszuniene i Czesława Olszewskiego, merów rejonu wileńskiego, solecznickiego, prezesów kół, nauczycieli, kombatantów, harcerzy i młodzież. Podkreślał potrzebę podtrzymywania tożsamości wśród polskiej młodzieży Wileńszczyzny, która licznie tego dnia przybyła na Rossę. Przypomniał słowa z mickiewiczowskich „Dziadów”: Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie. Dodał, że Związek Polaków na Litwie jest organizatorem wielu imprez patriotycznych: na Rossie, w Krawczunach czy 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, w Zułowie, miejscu narodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ks. kanonik Józef Aszkiełowicz polecał modlitwie poległych i uczestników operacji „Ostra Brama”, obrońców Ojczyzny i współczesne pokolenia Polaków. Modlił się za pokój na świecie, w tym naród ukraiński oraz ofiary ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich OUN-UPA na Polakach.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili także wiceprezes IPN oraz konsul. Odczytano list Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. Zarys historyczny operacji „Ostra Brama” przedstawił nauczyciel, historyk i rekonstruktor Waldemar Szełkowski. Całość uroczystości przeplatana była wykonaniem pieśni patriotycznych przez zespół ludowy pieśni i tańca „Wilenka”.

Poniżej relacja z wileńskich obchodów przygotowana przez Tomasz Kiejdo

Przemówienie Waldemara Tomaszewskiego prezesa Związku Polaków na Litwie 11.07.2022 Wilno