Dzisiaj jest: 7 Czerwiec 2023        Imieniny: Jarosław, Robert, Wiesław
AROGANCKA ODPOWIEDŹ AMBASADORA UKRAINY NA WEZWANIE DO PRZEPROSIN ZA LUDOBÓJSTWO

AROGANCKA ODPOWIEDŹ AMBASADORA UKRAINY NA WEZWANIE DO PRZEPROSIN ZA LUDOBÓJSTWO

/ Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz / Agencja Gazeta / Fot. Dawid Zuchowicz Masowa zbrodnia na ludności polskiej pomimo upływu 80 lat nie wywołuje w dalszym ciągu właściwej refleksji u rządzących…

Readmore..

Wystawa naszego dziedzictwa  niszczonego przez nich wyrazem  solidarności!!!!!!

Wystawa naszego dziedzictwa niszczonego przez nich wyrazem solidarności!!!!!!

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na spektakularną wystawę pod tytułem Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa. Dzieła Johanna Georga Pinsla można podziwiać na wawelskim wzgórzu do 22 października. Kuratorki: Joanna Pałka, Agata…

Readmore..

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego  ludobójstwa

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego ludobójstwa

Fundacja Wołyń Pamiętamy po raz trzeci chce w 2023 roku zorganizować akcję wyklejania miejscowości plakatami upamiętniającymi Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.W ubiegłym roku…

Readmore..

79. rocznica przeprawy przez rzekę Prypeć  27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej zgrupowania „Osnowa”

79. rocznica przeprawy przez rzekę Prypeć 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej zgrupowania „Osnowa”

26 maja br. na cmentarzu wojskowym w Hrubieszowie odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę przeprawy przez rzekę Prypeć 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej zgrupowania „Osnowa”.Uroczystości rozpoczęli przedstawiciele 27. Wołyńskiej…

Readmore..

Wsparcie dla warszawskich  obchodów upamiętniających   80. rocznicę „Krwawej Niedzieli  na Wołyniu

Wsparcie dla warszawskich obchodów upamiętniających 80. rocznicę „Krwawej Niedzieli na Wołyniu

RS Porozumienie Pokoleń Kresowych, już po raz 12 organizuje w Warszawie uroczystości upamiętniające 80. rocznicę ludobójstwa dokonanego na Polakach przez Ukraińców, członków OUN-UPA, SSGalizien i ukraińskich kolaborantów ze służb pomagających…

Readmore..

Obchody 80. rocznicy zagłady Szarajówki

Obchody 80. rocznicy zagłady Szarajówki

/ Szarajówka. Zdjęcie wykonane po pacyfikacji. Autor Nieznany. Źródło Wikipedia Szarajówkę spacyfikowano w odwecie za współpracę jej mieszkańców z ruchem oporu. Z rąk Niemców i ich ukraińskich kolaborantów zginęło co…

Readmore..

Gehenna polskich dzieci na Kresach Południowo - Wschodnich

Gehenna polskich dzieci na Kresach Południowo - Wschodnich

/ Nauczyciele i uczniowie szkoły w Zagajach na Wołyniu – zamordowani podczas napadu UPA . Foto: Zbiory Małgorzaty Szot-Wróblewskiej ( za https://www.rp.pl/kraj/art13725521-pieklo-polskich-dzieci ) W Polsce "Dzień Dziecka " obchodzimy od…

Readmore..

Petycja o dzwony dla uczczenia  80 rocznicy Rzezi Wołyńskiej  - list otwarty do biskupów  i duchowieństwa

Petycja o dzwony dla uczczenia 80 rocznicy Rzezi Wołyńskiej - list otwarty do biskupów i duchowieństwa

 11 lipca 2023 roku będziemy obchodzić 80. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Dla Polaków ten dzień był jednym z najtragiczniejszych dni II wojny światowej. W tę niedzielę nastąpiła kulminacja zbrodni,…

Readmore..

Kalendarz ludobójstwa:  Czerwiec - lata 1943-1947

Kalendarz ludobójstwa: Czerwiec - lata 1943-1947

/ Wstęp od redakcji. Prezentujemy obszerny materiał historyczny Stanisława Żurka dotyczący ukraińskiego ludobójstwa w czerwcu lat 1943-1947. Materiał jest tak obszerny, że nie mieści się w standardzie gazetowym czerwcowego wydania…

Readmore..

Czerwcowy  numer KSI (06/2023)

Czerwcowy numer KSI (06/2023)

W czerwcowej gazecie m.in. Petycja o dzwony dla uczczenia 80 rocznicy Rzezi Wołyńskiej - list otwarty do biskupów i duchowieństwa11 lipca 2023 roku będziemy obchodzić 80. rocznicę Krwawej Niedzieli.....str.2AROGANCKA ODPOWIEDŹ…

Readmore..

Polscy badacze Syberii Syberia przybrana ojczyzna Polaków

Polscy badacze Syberii Syberia przybrana ojczyzna Polaków

Fakty mówią za siebie, problematyka syberyjska zawsze budziła i budzi emocje, poruszając serca Polaków. Polska obecność na Syberii zaczęła się znacznie wcześniej niż w wieku XIX, gdy masowo zsyłano na…

Readmore..

WE LWOWIE MUZY ŚPIEWAŁY ZAWSZE U BOMBACHA KLAWA WIARA WCINA PRECLI ĆMI CYGARA

WE LWOWIE MUZY ŚPIEWAŁY ZAWSZE U BOMBACHA KLAWA WIARA WCINA PRECLI ĆMI CYGARA

/ Zespół “Paka Buziaka” „Ta to jest wprost nie do wiary”, śpiewała Włada Majewska w „Wesołej Lwowskiej Fali”, audycji Radia Lwów, emitowanej od 16 lipca 1933 do 1939 roku. Twórcą…

Readmore..

Święto flagi narodowej.

Od 20 lutego 2004 roku, każdego 2 maja świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej które stało się świętem na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Święto flagi obchodzone jest między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Ten dzień nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
 
Przypomnę za Wikipedią jak doszło do ustanowienia święta.
15 października 2003 do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa posła Edwarda Płonki) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP.
Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Pomysłodawcą ustanowienia święta był dziennikarz Andrzej Zaporowski.

W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ten dzień był mocno propagowany przez prezydentów: Kaczyńskiego, Komorowskiego a w ostatnich latach prezydenta Dudę. Dzisiaj, każdy zadaje sobie pytanie, jak i w jakiej atmosferze będą przebiegały tegoroczne obchody w dniu święta oraz w dniach poprzedzającym Dzień Flagi  RP oraz w dniu po.Pytanie jest uzasadnione i to widać w ożywionych emocjonalnie dyskusjach toczących się od początku działań wojennych za nasza wschodnią granicą.

I tu muszę obowiązkowo przypomnieć U S T A W Ę z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych ale nie całą a jedynie w części dotyczącej flagi RP bowiem ta ustawa warunkuje gdzie i kiedy należy wywieszą nasze narodowe dobro jakim jest flaga.

W Art. 1. Ustawy czytamy:

  1. Orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego” są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.
  3. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach.

Ważny jest tu pkt. 2  mówiący o szczególnym otaczaniu tych symboli czcią i szacunkiem który jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. Okazuje się jednak, że ustawa ustawą ale z jakichś bliżej nie określonych powodów, od pierwszych dni trwającego za wschodnią granicą konfliktu militarnego ten zapis stał się martwy a flaga powiewa niekoniecznie w czasie i miejscach wykazanych w Ustawie. Jednym słowem działa to na zasadzie „wolnoć Tomku w swoim domku” i mam wrażenie że nikt nad tym nie panuje.

Miejsca od lat przynależne fladze państwowej RP zostały zajęte flagami ukraińskiego państwa, państwa nie będącego nawet członkiem UE. W Warszawie na dachu ratusza powiewa właśnie taka flaga ale jak można dowiedzieć się ze społecznościowych portali, w innych miastach jest podobnie gdzie na budynkach administracji -nie wiedzieć czemu- powiewa ta flaga. Nawet na Kopcu Kościuszki ktoś ją zawiesił i zachodzę w głowę z jakiej to okazji? 

Jeżeli ma to być gest solidarności  z tylko jedną stroną konfliktu ukraińsko-rosyjskiego to pytam, co z flagami państw w których od lat trwa wojna podczas której giną  niewinne dzieci, kobiety i starcy. A może w ich żyłach płynie inna krew i dlatego nie wspieramy ofiar krajów w których przelewana jest ta niewinna krew?

1/3 mieszkańców Polski to kresowianie których rodziny do dzisiaj nie mogą otrząsnąć się z traumy po ukraińskim ludobójstwie i z tego, że z nie wyjaśnionych powodów władze Ukrainy zakazały ekshumacji zamordowanych Polaków. Ponad 90 % zamordowanych nie ma do dzisiaj własnych grobów. Do dzisiaj spoczywają w lasach na polach, w studniach, rowach i bagnach a ich szczątki roznoszą zwierzęta i wiatr.

Dlaczego tych ludzi zmusza się do patrzenia na te znienawidzone barwy rozwieszane gdzie tylko się da. TO NIE JEST W PORZĄDKU gdy TYM Polakom nie daje się wyboru i nakazuje np. podróż komunikacją upstrzoną BEZ ŻADNEJ OKAZJI w ukraińskie barwy.

Czy to nie jest przypadkiem ukroindoktrynacja polskiego społeczeństwa którego nikt się nie zapytał czy życzą sobie we  własnej przestrzeni publicznej takich barw w tym barw banderowskich?

Dzisiaj obchodzimy Dzień Flagi RP dlatego poważnie pytam w jakich barwach zobaczymy tego dnia Polskę? Czy ten ukraiński amok wreszcie się skończy? Fotki z dnia flagi ślijcie na adres redakcji.