Logo

Za jednym z zasłoniętych Lwów na Cmentarzu Obrońców Lwowa ujęła się natura.

Ohydne skrzynie w które władze Lwowa zapakowały Lwy na  Cm. Obrońców Lwowa ucierpiały podczas tegorocznych huraganów, aż w końcu jedna z nich rozleciała się całkowicie. Już po dwóch dniach zastąpiono ją plandeką z brezentu a że krawiec okazał się kiepskim rzemieślnikiem to plandeka trzymała się  „na słowo honoru” i czasem można było ujrzeć lwa, naszego lwa w całej okazałości. Natura walczyła dalej i w kolejnym wybuchu gniewu zerwała całkowicie ze lewa kiepsko skleconą naprędce „odzież”.  Przez dwa dni  jeden z lwów miał okazję oddychać pełną piersią ale  po tym czasie lew znowu popadł w niewolę i został zasłonięty. O tych faktach, na społecznościowym portalu FB informowali  mieszkający we Lwowie Polacy i turyści odwiedzający to miasto.

Cmentarz Obrońców Lwowa powstał na przełomie lat 20. i 30. na terenie folwarku Pasieka przylegającym do Cmentarza Łyczakowskiego. Przeniesiono tam z rozlicznych cmentarzy polowych szczątki wielu polskich żołnierzy i ochotników walczących w dwóch obronach miasta w latach 1918–1919 i 1920. Wejście na cmentarz wiodło od strony ulicy Pohulanki (obecnie Stefana Banacha), przez łuk triumfalny, który był centralnym elementem Pomnika Chwały, łukowej gloriety złożonej z dwunastu kolumn, odsłoniętej w 1934 roku. Pod łukiem umieszczono kopię Szczerbca Bolesława Chrobrego, a od strony głównej bramy stanęły dwie kamienne figury lwów, siedzących na tylnych łapach i trzymających z przodu tarcze z herbem Lwowa oraz napisem: na lewym „Zawsze wierny”, na prawym: „Tobie Polsko”.
Po wysiedleniu Polaków z Kresów Wschodnich po II wojnie światowej cmentarz popadał w zapomnienie i był wielokrotnie dewastowany oraz grabiony, aż w 1971 roku jego ostatecznego zniszczenia dokonał oddział Armii Sowieckiej. Z kolei lwy przeniesiono w inne miejsce: lewego, który miał więcej szczęścia, do muzeum, prawego zaś postawiono przy drodze wjazdowej do miasta, gdzie był narażony na działanie spalin samochodowych i opadów atmosferycznych. Poza lwami ze starej nekropolii przetrwał jedynie łuk triumfalny, który bezskutecznie próbowano rozciągnąć czołgami.
Ostatecznie lwy zostały zasłonięte w skrzyniach z dykty i taka sytuacja trwa do dzisiaj.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.