Logo

Tablica pamięci rzezi wołyńskiej "zaaresztowana" w piwnym ogródku!.

/ Plan  ogródków piwnych zasłaniające historyczne tablice na Trakcie Królewskim przy Krakowskim Przedmieściu 64

Do redakcji Kresowego Serwisu Informacyjnego dotarła informacja, o "zaaresztowaniu"  TABLICY PAMIĘCI RZEZI WOŁYŃSKIEJ umieszczonej na fasadzie Domu Polonii przy  Krakowskim Przedmieściu 64 w Warszawie. Nowy właściciel lokalu tak rozbudował swój "piwny ogródek" że tablica znalazła się nad stolikami i nijak się do niej dostać bez naruszenia prawa "własności" nowego restauratora a tym samym nie można dokonać "ogarnięcia" tego miejsca po zimie w ramach wiosennych porządków. 

/ Po lewej stan z dnia dzisiejszego a po prawej po zakończonym MP w r. 2020

Właściciel wystawił swoje stoliki na posesji przy Krakowskim Przedmieściu 64 po prawej stronie wejścia do Domu Polonia natomiast po lewej stoją podobne stoliki które na planie nie są oznaczone a tzn., że albo to jest niepisany "bonus" dla zaznaczonego na planie ogródka albo to inny właściciel. Na miejscu byłem z samego rana gdy wszystko było jeszcze zamknięte.

Po lewej stronie Domu Polonii, nad stolikami umieszczona jest tablica poświęcona Ignacemu Domeyce na którą nawet nikt nie zwróci uwagi bo ciężko coś dostrzec między rozwiniętym parasolami i smakoszami piwa.

Po prawej stronie wejścia do Domu Polonii jest nasza tablica,  TABLICA PAMIĘCI RZEZI WOŁYŃSKIEJ której też nie widać po rozłożeniu parasoli i smakoszy piwa.

Nieopodal tablicy wołyńskiej ale również w ogródku znajduje się tablica informująca o Wojskowym Gubernatorstwie Warszawy znajdującego się w tym obiekcie.  

Jaką więc pełni rolę Trakt Królewski w Warszawie – niegdyś wiodący ze Starego Miasta w kierunku południowym szlak komunikacyjny a obecnie ciąg ulic w Warszawie, przy którym znajduje się szereg zabytkowych budowli. Zaczyna się na placu Zamkowym i biegnie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi, ulicami Belwederską i Sobieskiego do Wilanowa.

W 1994 Trakt Królewski w Warszawie wraz z historycznym zespołem miasta i Wilanowem został uznany za pomnik historii. Ktoś uznał za zasadne utworzenie z traktu pomnika historii, historii tak bardzo potrzebnej młodemu pokoleniu Polaków ale po latach inny ktoś uznał, że Takt Królewski to przeżytek a obiekty przy i na TK można zasłonić.

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” - Jan Zamoyski

To już nie edukacja a zamiatanie jej pod dywan mimo, iż od 30 lat tzw. demokracji w Polsce każda opcja polityczna w swoich programach wyborczych nawiązuje do historii Polski.

Przykre, że za chowaniem za restauracyjnymi parasolami historii Polski stoi Prezydent M. St. Warszawy.

Do sprawy powrócimy niebawem.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.