Dzisiaj jest: 28 Marzec 2024        Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Moje Kresy – Anna  Muszczyńska cz.8 -ostatnia

Moje Kresy – Anna Muszczyńska cz.8 -ostatnia

W kilka dni później w niedzielę 20 lutego 1944 roku do Firlejowa zjechała liczna grupa niemieckiego wojska w granatowych mundurach, podjechali pod ukraińską cerkiew Zesłania Ducha Świętego. Wyprowadzili ludzi pod…

Readmore..

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem  narodu ukraińskiego.

Wstyd mi za postawy moich ziomków, którzy powinni być sumieniem narodu ukraińskiego.

/Elementarz "Bandera i ja" również tłumaczony na jęz. polski Miało być inaczej , jak zapowiadali Hołownia i Tusk, a jest jeszcze gorzej. W programie nauczania historii przygotowanym obecnie przez MEN,…

Readmore..

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego  ludobójstwa

Plakaty upamiętniające ofiary ukraińskiego ludobójstwa

Fundacja Wołyń Pamiętamy po raz kolejny przed 11 lipca w 2024 roku organizuje akcję wyklejania miejscowości plakatami upamiętniającymi Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.W…

Readmore..

ALEKSANDER SZUMAŃSKI  POLSKI POETA ZE LWOWA

ALEKSANDER SZUMAŃSKI POLSKI POETA ZE LWOWA

Autorzy Zbigniew Ringer,Jacek Trznadel, Bożena Rafalska "Lwowskie Spotkiania","Kurier Codzienny", Chicago, 'Radio Pomost" Arizona, "Wiadomości Polnijne" Johannesburg. WIERSZE PATRIOTYCZNE, MIŁOSNE, SATYRYCZNE, RELIGIJNE, , REFLEKSYJNE, BALLADY, TEKSTY PIOSENEK, STROFY O TEMATYCE LWOWSKIEJ…

Readmore..

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji  Tarasa Szewczenki

Antypolska manifestacja w Lublinie – czytanie poezji Tarasa Szewczenki

/ Członek Zarządu Fundacji Niepodległości Jan Fedirko Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie dr. Grzegorz Kuprianowicz oraz Andrij Saweneć sekretarz TU w dniu 9 marca 2024 r po raz kolejny zorganizowali…

Readmore..

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek.

/ Profesor Andrzej Lisowski, zdjęcie ze zbiorów syna Andrzeja Lisowskiego" Zmarł prof. Andrzej Lisowski urodzony w Lacku Wysokim na Grodzieńszczyźnie, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródek, wybitny znawca górnictwa, wielki patriota.…

Readmore..

„Zbrodnia (wołyńska)  nie obciąża państwa  ukraińskiego!    Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

„Zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego! Skandaliczna wypowiedź Kowala:”

Paweł Kowal, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych w rozmowie z Interią powiedział, że: „zbrodnia (wołyńska) nie obciąża państwa ukraińskiego” i „państwo ukraińskie nie ma za wiele z rzezią wołyńską, bo…

Readmore..

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

MOJE ŻYCIE NIELEGALNE

Tytuł książki: "Moje życie nielegalne": Autor recenzji: Mirosław Szyłak-Szydłowski (2008-03-07) O księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim było ostatnimi czasy bardzo głośno ze względu na lustracyjne piekiełko, które zgotowali nam rządzący. Kuria bardzo…

Readmore..

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się  zbudować na kłamstwie  i przemilczeniu

Wierząc naiwnie, że pojednanie między narodami da się zbudować na kłamstwie i przemilczeniu

Posłowie PiS zapowiadają wniosek o odwołanie Pawła Kowala z funkcji szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych w związku z wypowiedzią nt. rzezi wołyńskiej –informuje dziennikarz Dorzeczy. Dlaczego tak późno. Paweł Kowal…

Readmore..

Pod wieżami Włodzimierza.  Ukraińcy 1943 – 1944

Pod wieżami Włodzimierza. Ukraińcy 1943 – 1944

Praca literacka i fotograficzna przy książce trwała kilka lat. Fotografie ze zbiorów bohaterów świadectw i ich rodzin pochodzą z całego XX wieku. Fotografie współczesne to efekt ponad czterdziestu podróży Autora…

Readmore..

230. rocznica Insurekcji  (powstania) kościuszkowskiego.

230. rocznica Insurekcji (powstania) kościuszkowskiego.

/ Autorstwa Franciszek Smuglewicz - www.mnp.art.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=297290 Tadeusz Kościuszko, najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, generał lejtnant wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów, generał major komenderujący w…

Readmore..

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach:  10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku  oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

Setki tysięcy rodzin polskich wywożonych w czterech masowych deportacjach: 10 lutego, 13 kwietnia i 20 czerwca 1940 roku oraz 21 czerwca 1941 roku na syberyjska tajgę i stepy Kazachstanu

W XVII wieku Andrzej Potocki, hetman polny koronny, rozbudował miasto Stanisławów i założył Akademię. Było to jak na owe czasy coś tak niezwykłego, że przejeżdżający przez Stanisławów w 1772 roku…

Readmore..

Msza Św. koncelebrowana w intencji Ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach w Hucie Pieniackiej

 W niedzielę 14 marca 2021r w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu odbyła się Msza Św. koncelebrowana w intencji Ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach w Hucie Pieniackiej, Korościatynie oraz wielu innych miejscowościach na Kresach i na Podkarpaciu.  Mszy Św. przewodniczył i piękną homilię wygłosił ks. prałat Stanisław Czenczek – kapelan Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu i Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu.  W mszy św. i uroczystości modlili się Ks. proboszcz Arkadiusz Jasiewicz, Oj. Władysław Lizun – franciszkanin oraz Ks. Mieczysław Faruń – salezjanin. 

Po Mszy  św. odbyła się modlitwa przy pomniku – Krzyżu z tablicami i nazwiskami Ofiar zamordowanych w Rumnie /od 2004r./ i przy Urnach z Ziemią z miejsc martyrologii Polaków na Kresach m.in. Huty Pieniackiej, Ihrowicy, Berezowicy Małej i Płotyczy. /od 2009r./  Organizatorem uroczystości  77 rocznicy pamięci ludobójstwa ukraińskiego na Polakach było Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu im. Ks. Bronisława Mireckiego przy współudziale Klubu Inteligencji Katolickiej i  Przemyskich Rodzin Kresowych.  Uroczystości odbyły się pod Patronatem Honorowym Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział Rzeszów.

 „Nie o zemstę, lecz o prawdę wołają Ofiary” i „ Kresowianie – żądają prawdy!” to dwa hasła przewodnie uroczystości upamiętniającej  Polaków, zamordowanych tylko dlatego, że byli Polakami.  Minęło 77 lat od tego ludobójstwa, a winnych nie ma, jest natomiast zakłamywanie historii i coraz większa niepokojąca gloryfikacja banderyzmu na Ukrainie. Bez prawdy nie będzie nigdy pojednania. Dlatego we Mszy św. modlono się o Pokój na Ukrainie i za „ Sprawiedliwych Ukraińców”, którzy nieśli pomoc Polakom w czasie ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich.

Pomimo okresu zagrożenia pandemicznego było wielu uczestników mszy św., a  szczególnie dużo osób  podczas uroczystości przy składaniu kwiatów i zapalonych zniczy. Wyjątkowymi uczestnikami byli byli 7 letni bliźniacy – Jaś i Filip z 11 letnim  bratem Szymonem i  Rodzicami,  uczestnicy ubiegłorocznych uroczystości w Przemyślu, a także  pielgrzymki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu na  uroczystości w Hucie Pieniackiej.  Mszę św. i uroczystość przy pomniku uświetniła obecność Pocztów Sztandarowych „Solidarności Rolników Indywidualnych” i „ NSZZ Solidarność Region Ziemia Przemyska” oraz delegacje Żołnierzy Wojska Polskiego z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Pocztem Sztandarowym Podhalańczyków oraz Żołnierze 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy, którzy wystawili  Posterunek Żołnierzy przy pomniku.

Na zakończenie uroczystości kwiaty i zapalone znicze przy pomniku złożyli: członkowie Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu, przedstawiciele Organizacji i Rodzin Kresowych, Związku  Sybiraków i Rodzin Katyńskich, Żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla i 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy, Starosta Powiatu Przemyskiego –Pan Jan Pączek, Przewodniczący Rady Miejskiej - Maciej Kamiński i Tomasz Łacina –Dyrektor Biura Posła Marka Kuchcińskiego, Andrzej Paniw i Arkadiusz  Mazur – asystenci europosła Bogdana Rzońcy oraz radni Rady Miejskiej w Przemyślu. Kwiaty i znicze złożyli również Motocykliści Stowarzyszenia Rajd Katyński i Stowarzyszenia „Patria” z komandorem Wojciechem Krupą oraz wiele nieznanych mi osób, którzy pomimo pandemii  przyszli, by   pomodlić się i oddać hołd Polakom zamordowanym, tylko dlatego, że byli Polakami.

Cześć Pamięci Ofiar Ludobójstwa!!!

P.S. Serdecznie dziękuję Marszałkowi Województwa Podkarpackiego Władysławowi Ortylowi za list okolicznościowy skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości. Dziękuję bardzo realizatorom dokumentacji zdjęciowej i filmowej Panom Ryszardowi Witkowskiemu, Marianowi Boczarowi, Pawłowi Hess oraz Sławomirowi Gierczak z TV ToYa.

 Z  kresowym pozdrowieniem,

 Stanisław Szarzyński