Dzisiaj jest: 25 Kwiecień 2024        Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Mienie zabużańskie.  Prawne podstawy realizacji roszczeń

Mienie zabużańskie. Prawne podstawy realizacji roszczeń

Niniejsza książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską Krystyny Michniewicz-Wanik. Praca ta, to rezultat wieloletnich badań nad zagadnieniem rekompensat dla Zabużan, którzy utracili mienie nieruchome za obecną wschodnią granicą Polski,…

Readmore..

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

STANISŁAW OSTROWSKI OSTATNI PREZYDENT POLSKIEGO LWOWA DNIE POHAŃBIENIA - WSPOMNIENIA Z LAT 1939-1941

BITWA O LWÓW Dla zrozumienia stosunków panujących w mieście liczącym przed II Wojną Światową 400 tys. mieszkańców, należałoby naświetlić sytuację polityczną i gospodarczą miasta, które było poniekąd stolicą dużej połaci…

Readmore..

Gmina Białokrynica  -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Gmina Białokrynica -Wiadomości Turystyczne Nr. 1.

Opracował Andrzej Łukawski. Pisownia oryginalna Przyjeżdżamy do Białokrynicy, jednej z nąjlepiej zagospodarowanych gmin, o późnej godzinie, w urzędzie jednak wre robota, jak w zwykłych godzinach urzędowych. Natrafiliśmy na gorący moment…

Readmore..

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Kresach

Wielkanoc to najważniejsze i jedno z najbardziej rodzinnych świąt w polskiej kulturze. Jakie tradycje wielkanocne zachowały się na Kresach?Na Kresach na tydzień przed Palmową Niedzielą gospodynie nie piekły chleba, dopiero…

Readmore..

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

Rosyjskie żądania względem Kanady. „Pierwszy krok”

/ Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego. Foto: YouTube / Global News Ciekawe wiadomości nadeszły z Kanady 9 marca 2024. W serwisie…

Readmore..

Skwer Wołyński w Warszawie, niestety tylko w tle obchodów Święta Niepodległości.

Nikt nie powinien mieć wątpliwości,  że 27 Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej brała udział w walkach mających na celu przywrócenie narodowi polskiemu niepodległość. Cześć mieszkańców Polski zwanej dzisiaj kresami przeżyła dwie okupacje oraz ludobójcze rajdy dziczy z band zwanych ukraińską powstańczą armią w wyniku których życie straciło –jak się dzisiaj oblicza- nawet ok. 200 tys.  Polaków.

Usytuowany w „marymonckich krzakach”, od 2004 r.  Skwer Wołyński stał się miejscem okolicznościowych spotkań OBROŃCÓW OJCZYZNY, oraz miejscem pamięci żołnierzy którzy stracili życie za wolność i niepodległość najjaśniejszej jak też miejscem upamiętniającym ofiary ukraińskiego ludobójstwa.

Jeden z późniejszych prezesów „Okręgu Wołyń”  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Kazimierz Danilewicz tak zaprojektował kompleks, że pod kamiennym mieczem z napisem „Obrońcom Ojczyzny” znajduje się ziemia z pól bitewnych szlaku bojowego dywizji  a pod płytą umieszczoną między olbrzymimi kamiennymi świecami, obficie zroszoną krwią Polaków ziemią wołyńską.

Wprawdzie skwer uroczyście otwarto 11 lipca 2004 roku, jednak pierwszy jego element  -kamienny miecz- stoi już od 1993 roku.

W dniu wczorajszym udałem się na Skwer Wołyński z nadzieją, że w dniu Święta Niepodległości uda mi się spotkać z potomkami żołnierzy lub zamordowanych Wołyniaków ale najprawdopodobniej, w związku z pandemią – potomkowie to już pokolenie 50-60 plus- siedzieli w domu.

Pochmurny dzień, potęgował panujące na skwerze mroczną pustkę i tylko od czasu do czasu przejechał jakiś rowerzysta bo jakiś kretyn tak zaprojektował ścieżkę rowerową, że oddziela ta ścieżka monumentalny krzyż od płyty z ziemią kryjącą szczątki ofiar ukraińskiego ludobójstwa a przecież ponad 70 lat temu ci ludzie stanowili jedność.

Na szczęście miałem przy sobie  Światełko Pamięci które jako jedyne rozświetliło wszechobecną na skwerze szarość którą dodatkowo potęguje ekran drogowy przysłaniający swym ogromem cały Skwer Wołyński. Nie wiem dlaczego ale ten widok przypomina mi grób kogoś pochowanego pod cmentarnym murem.

Od 30. lat następujące po sobie rządy w Najjaśniejszej pokazują swój stosunek do historii Polski i jej bohaterskich obrońców Kresów. Ich fałsz i obłuda pokazują aż nadto jaskrawo  swój negatywny stosunek do naszej historii i narodu bo co takiego było powodem, żeby w dniu święta narodowego nie wysłać na skwer i wiele innych miejsc historycznych Polski np. kierowcy z kupionym za kilka złotówek zniczem?.

Liczę, że w komentarzu opiszecie jak w Waszym mieście potraktowano bohaterskich obrońców Polski w czasie wczorajszych obchodów.  

Jeżeli jesteś potomkiem obrońców Wołynia i Wołyniaków, jeżeli jesteś potomkiem innych Okręgów Żołnierzy Kresowej AK,  jeżeli jesteś Patriotą  -przed duże P- zgłoś swoją gotowość do przejęcia pokoleniowej pałeczki byśmy wspólnie zerwali z Kresów  parawan zmowy milczenia i przywrócili im Kresom należne miejsce w historii.

Zgłoszenia proszę słać na adres ruchu społecznego Porozumienia Pokoleń Kresowych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .